Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Byly zveřejněny výsledky letošní hackerské soutěže Pwn2Own. Webové prohlížeče Google Chrome (screenshot), Microsoft Internet Explorer i Mozilla Firefox byly prolomeny. Rozšíření prohlížečů Oracle Java, Adobe Flash i Adobe Reader jakbysmet. Hackeři si odnesou pěkné peníze. Vývojáři, ale i řada uživatelů, pocit marnosti.
Tiskni
Sdílej:
Vývojáři, ale i řada uživatelů, pocit marnosti.To se píše v kterém z těch odkazovanách článků? Já se dočetl pouze o Exploit techniques and bugs were responsibly disclosed to affected vendors. Mimochodem technika použitá k prolomení Chrome sandboxu mi přijde pekelně vypečená.
sandbox -X -t sandbox_web_t firefox
A Firefox muze tak akorat na net a jde znej tisknout, nic vic (tj. nelze cist ci zapisovat soubory, stahovat cokoliv atd..). Vse hlida SELinux na ktery asi moc exploitu nebude....
(tj. nelze cist ci zapisovat soubory, stahovat cokoliv atd..)<sarcasm>Ohromně praktické.</sarcasm>
Skvěle. Máme browsery které už jsou tak složité, že jsou non-stop děravé a v podstatě kdykoliv je prostřelí partička lidí na hackerské párty. A snažíme se těmi browsery cpát na desktopy pokud možno všechno, včetně emailu, práce s dokumenty, přístupu k informačním systémům, a dokonce hraní her. Katastrofickým příkladem je Google ChromeOS. Aplikace v browseru jsou sice pomalejší, jejich interface je hrozný a prakticky se nedá ovládat z klávesnice, v principu nemohou umět spoustu věcí, ale určitě to má i své výhody. Například děravé browsery i webové aplikace, závislost na připojení... Místo aby někdo zatáhnul za záchrannou brzdu a zařval "dost, takhle už to dál nejde, pojďme to celé opravit", tak se čím dál víc věcí překlápí do HTML a browserům se přidává další a další funkcionalita, bez ohledu na neopravené a nově vznikající chyby. Díky tomu se dostáváme do stádia, kdy pár tabů browseru spotřebuje GB paměti na to, co lokální aplikace umějí rychleji a pohodlněji s o dva řády nižší spotřebou paměti; u CPU je to podobné.