abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Nová verze

    ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Nová verze

    DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 5
    včera 03:55 | Nová verze

    Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.4. 19:55 | Zajímavý projekt

    Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    2.4. 18:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.4. 15:11 | Zajímavý software

    Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.4. 14:00 | Komunita

    Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.4. 13:44 | Humor

    Na iVysílání lze zhlédnout všechny díly kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.4. 04:44 | IT novinky

    Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl v březnu 5,33 % (Windows -4,28 %, OSX +1,19 %, Linux +3,10 %). Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 24,48 %. Procesor AMD používá 67,48 % hráčů na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (1%)
     (14%)
     (23%)
    Celkem 1218 hlasů
     Komentářů: 30, poslední včera 20:20
    Rozcestník

    Výuka programování s využitím BBC Micro Bitu a vývojového prostředí Mu na Fedoře

    Článek Learn programming using Micro Bit and Fedora na Fedora Magazine je věnován možnostem výuky programování s využitím jednodeskového miniaturního počítače BBC Micro Bit nebo také micro:bit (Wikipedie) a vývojového prostředí Mu. Britská rozhlasová a televizní společnosti BBC (British Broadcasting Corporation) oznámila v březnu 2015, že v rámci kampaně Udělej to digitálně (Make it Digital) daruje školám 1 000 000 jednočipových počítačů. V říjnu 2015 byl představen finální návrh počítače a bylo přislíbeno, že BBC Micro Bit se časem dostane i do volného prodeje. Stalo se tak poslední květnový den.

    2.6.2016 01:23 | Ladislav Hagara | Zajímavý článek


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    2.6.2016 13:03 Pavel Píša | skóre: 18 | blog: logic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výuka programování s využitím BBC Micro Bitu a vývojového prostředí Mu na Fedoře

    Zdravím,

    nemá někdo informaci, jestli/kde je k dispozici kompletní schéma. Kdy také budou desky uvolně k dostání mimo UK?

    S vlastními složitějšími návrhy inteligentních BLE periferií na bázi nRF51 máme v naší firmě zkušenosti již dávno před BBC:MICRO. Pro použití s BLE zatím využíváme dodaný stack a vlastní buildy GCC, lehce upravené OpenOCD a navržené SWD debugovací nástroje s FTDI. Náš kolega ale implementoval i Wireless síť s vlastním protokolem bez použití SDK, rádio je dostatečně dokumentované, že pro to není žádný blob/kód od Nordicu potřeba.

    Uvažujeme pro studenty pár originálních kitů do školy (ČVUT FEL) nakoupit. Levněji sami v pár kusech nějakou destičku nevyrobíme. Potřebujeme ale kompletní zapojení, programovat se určitě bude i na nejnižší HW úrovni. Destička podle popisů je extrémně jednoduchá, ale ve všem tom PR balastu se nedá zjistit, jestli to triviální schéma je/bude uvolněné a pod jakou licencí. Ono ho téměř lze dát dohromady jen ze jmen pinů, nebo si ho odtrasovat, až se k desce dostaneme. Ale pro projekt zaměřený na komunitu je případné jeho tajení maximálně ostudné a styl prezentace a stánek pro i jen trochu odborněji založené návštěvníky vysloveně odporný.

    little.owl avatar 2.6.2016 15:36 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výuka programování s využitím BBC Micro Bitu a vývojového prostředí Mu na Fedoře
    Pred dvema dny, schema a layout volne licencovan nejspise nebude.
    A former Red Hat freeloader.
    xxx avatar 2.6.2016 23:44 xxx | skóre: 42 | blog: Na Kafíčko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výuka programování s využitím BBC Micro Bitu a vývojového prostředí Mu na Fedoře
    Proc proste pro vyuku nekoupite libovolny jiny levny EVK? Navic rozchazet na dnesnich armech periferie rucne jen podle datasheetu mi prijde jako kruta tortura. Za mych mladych let jsme meli nastesti jen nejaky jednoduchy AVRka a PICy.
    Please rise for the Futurama theme song.
    3.6.2016 07:48 Pavel Píša | skóre: 18 | blog: logic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výuka programování s využitím BBC Micro Bitu a vývojového prostředí Mu na Fedoře
    Určitě nemá smysl, aby si každý student rozcházel "ručně" veškeré periferie. Ale bylo by dobré, aby si to každý student alespoň na jedné, rozumně (spíše méně) složité v C-čku vyzkoušel a měl alespoň základní představu, jak se orientovat v manuálu, nastavit piny, programovat periferii přes registry, nastavit a napojit přerušení. Pro ty ostatní periferie, které mohou být i složitější a dělat úlohu atraktivnější pak není problém dát k dispozici C knihovny s API nebo třeba dát k dispozici nějaký malý OS/RTOS, který ale v tomto případě nerozlišuje mezi kernel a user-mode nebo má alespoň v kernel mode jednodušší API a umožňuje i přímo drivery a testovací rutiny v jádře psát s využitím dobře dokumentovaných volání (třeba POSIX, jako je v RTEMS, NuttX, VxWorks).

    Levné kity od ST s Cortex-M se již v jiném předmětu na FEL používají. nRF51 je zajímavý tou snadnou připojitelností k mobilnímu telefonu přes BLE, kdy v něm lze naprogramovat nějakou prostorovou myš nebo něco podobného.

    Děkuji little.owl za odkaz. Vypadá to, že cena je okolo 500 kč. Příjemné by bylo, kdyby to bylo levnější, ideálně dotované výrobcem, protože jako ideální by mi přišlo, pokud by bylo možné opravdu destičky studentům rozdávat. Druhá možnost je jim je půjčovat a kdo by si je po skončení předmětu chtěl nechat, tak by si desku mohl odkoupit. Ale chtělo by se to dostat s cenou níže. Alternativou je ESP8266 (dokonce i něco okolo 100 kč), ovšem pro výuku je trochu vadou nestandardní architektura. Ideálně by nám vyhovovalo něco takového, ale s jádrem MIPS.

    Jinak pro jiné předměty (výuka řízení v reálném čase a RTOS) budeme používat Zynq 7000. Již jich máme něco nakoupených a studenti s nimi již odevzdávají první závěrečné práce. Ale nějaký malý MCU na první osahání by se nám hodil a s tím bezdrátem je to zajímavější.

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.