Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Mozilla potvrdila, že vývoj operačního systému Firefox OS pro chytré telefony bude zcela ukončen. Letos vyjde poslední verze 2.6.
Tiskni
Sdílej:
Bystroushaak zkousel programovat jen asi dvakrat v zivote a v kazde diskuzi na to dosud nadava, ted uz jen lepi skripty.. proto ze systemu postavenem na JS strika radosti, at uz je to dobra platforma ci nikolivJinak jsem nenarážel na JS, ale spíš na celý ten ekosystém. Konkrétně třeba dostat balík do marketu byla poměrně jednoduchá záležitost, kde si troufám říct, že jí šlo udělat během pěti minut s pouhým textovým editorem. Oproti tomu dostat něco do Andoid marketu, nebo iOS appstore je opruz, když vynechám samotné programování, na které prostě potřebuješ plnohodnotné IDE, spoustu metadat, xml definic a opičin, nehledě na to, že to musí projít revizí a každý developer musí složit kauci a tak dále.
Oproti tomu dostat něco do Andoid marketu, nebo iOS appstore je opruz, když vynechám samotné programování, na které prostě potřebuješ plnohodnotné IDE, spoustu metadat, xml definic a opičin, nehledě na to, že to musí projít revizí a každý developer musí složit kauci a tak dále.Jo, na iOSu je to pokud vím dost hrůza, ale na Androidu ? Tam pokud vím stačí poslat Googlu 20 babek za registraci a můžeš nahrávat - s tím že na tom pustí tak maximálně pár automatizovaných checků a je to do 30 minut online. To je celkem výhodu pro různé bugfixy, že to nehnije kdoví kolik dní v QA frontě. Na druhou stranu je díky tomu v Google Play dost bordel, né li přímo malware, ale co už. :) Jinak co se těch metadat týče - mám pocit, že když použiješ to jejich šílené IDE, tak to to za tebe asi všecko nageneruje.
Tam pokud vím stačí poslat Googlu 20 babek za registraci a můžeš nahrávat - s tím že na tom pustí tak maximálně pár automatizovaných checků a je to do 30 minut online.Ok, v tomhle jsem měl asi špatné informace (je to $25 btw), či se možná jednalo o něco, co se teprve připravuje.
Jinak co se těch metadat týče - mám pocit, že když použiješ to jejich šílené IDE, tak to to za tebe asi všecko nageneruje.Jo, ale je to šílené IDE a ani s ním to není zrovna med (zkoušel jsem). Když chci používat něco lehkého (třeba Sublime/Vim/emacs), tak tím strávím kopu času. U toho FF OS to sice taky chtělo metadata, ale řádově míň.
Skusal si programovat pre Firefox OS ? ja som skusal, a nedokazal som spravit taku primitivnu aplikaciu a to automaticke nahravanie hovorov. V androide 5+ je to jednoduche...Nezkoušel, nedostal se mi do ruky. Četl jsem pár tutoriálů, takže mám představu.
ja som skusal, a nedokazal som spravit taku primitivnu aplikaciu a to automaticke nahravanie hovorov. V androide 5+ je to jednoduche...Nevím, nakolik tohle vypovídá o FF OS.