OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Mezinárodní konsorcium W3C (World Wide Web Consortium) publikovalo kontroverzní rozšíření HTML 5.1 EME (Encrypted Media Extensions) jako webový standard, tj. schválilo DRM v HTML 5.1. Mezinárodní nezisková organizace EFF (Electronic Frontier Foundation) hájící občanské svobody v digitálním světě zveřejnila na svých stránkách otevřený dopis adresovaný W3C. EFF s EME zásadně nesouhlasí a W3C opouští.
Tiskni
Sdílej:
Mnozstvi lidi ma pocit, ze kdyz to vidi nekde na webu, tak si to muzou ulozit a pouzit pro svuj web. Proc maji ted pocit kdyz za tu grafiku zaplatil nekdo jiny? Je cesta do pekel chtit zaplatit za svou praci?Cesta do pekel je snazit se data prodavat stejnym zpusobem jako kvantitativne omezene zbozi. Kdyz ponechate stranou pocit nemoralnosti kopirovani, ktery byl pravdepodobne znacne umele vypestovan korporacemi, a ponechate stranou i predstavu, ze kdyz nekdo nemuze zkopirovat vas obrazek, tak za nej zaplati, misto toho aby pouzil nektery z milionu jinych obrazku, pak muzete prestat kritizovat ostatni a dojit k logickemu zaveru: pouzivate nevhodny obchodni model.
DRM mimo jine umoznuje presne definovat jak se svym dilem autor nalozi.Definovat si muze co chce, ale kopirovani nezastavi, jenom donuti bezne uzivatele stahovat platformne zavisle bloby.
Nebo vam prijde OK kdyz vam po mesici sef rekne v praci ze vas kod dal zdarma na web a ze vyplata nebude protoze je to zdarma na webu?Sef si to klidne muze dat na web zdarma a nijak to nesouvisi s platem za odvedenou praci, ktery musi zaplatit podle smlouvy. Vetsina programatoru nepracuje takovym zpusobem, ze by napred napsali kod a pak se snazili najit lidi, co by za nej mohli zaplatit, protoze takovy zpusob je, jak jste sam zjistil, znacne neefektivni.
A nebylo by lepsi kdyby kazdy mel tolik slusnosti, ze pokud za neco nechce platit tak si to proste nekoupi?Nemyslím si, že to je zrovna to, k čemu teď svět spěje. A pokud se bavíme čistě o naší zemi, tak proč by měli být obyčejní lídé slušní, když jim vládne gauner a ještě ho velká část z nich aktivně podporuje.
Bavi me sledovat diskusi ve ktere lidi obhajuji pristup ze za neco je nen0rmalni platit jenom proto ze jim se nechce nebo na to nemaji. Kdyz za neco nechci platit, nebo na to nemam, tak proste seru na to a nekradu.Takto svět nefunguje. Ve chvíli, kdy lidé začínají být společensky penalizováni za něco, na co nemají, ale můžou to mít při troše snahy zadarmo, pořídí si to. Když budou společensky penalizováni hodně, budou to dělat klidně i u fyzických věcí. To není o tom, jestli se nám to líbí nebo ne, tak lidi prostě normálně fungují.
ale pouze licenci na jeho užívání.Docela by mě zajímalo která hlava pomatená tohle vymyslela.
není možné opravit mimo autorizovaný servis.Musí být docela prdel když traktor/kombajn pos**e někdy v poli nebo třeba hluboko v lese.
Traktor má firmware?Chápu, že u Babetty tohle neznáte, ale většina současných motorových vozidel skutečně firmware má...
On its face, pirating such software would seem to be illegal. But in 2015, the Librarian of Congress approved an exemption to the Digital Millennium Copyright Act for land vehicles, which includes tractors. The exemption allows modification of "computer programs that are contained in and control the functioning of a motorized land vehicle such as a personal automobile, commercial motor vehicle or mechanized agricultural vehicle … when circumvention is a necessary step undertaken by the authorized owner of the vehicle to allow the diagnosis, repair, or lawful modification of a vehicle function."
Nevertheless, Deere responded immediately to the Copyright Office ruling by amending the EULA for its tractors to prohibit any such modification, third party repairs, etc, and made farmers click through the EULA and "agree" to it in order to start up their tractors.
Tohle je trochu blbý příměr :) Pokud to chcete přirovnávat k něčemu materiálnějšímu, zkuste to s hotelem. Ten vás vyhodí, pokud si do najatého pokoje nastěhujete další 3 lidi se spacákem.Ne každý hotel.
mají drzost smát do obličeje, že to je vývoj a budoucnost.Jenže to je. Už tak od dob VHS (tento boj má už dlouho tradici). A kdo to nepochopí, čase vymře na dinosaurismus.