Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Watchy jsou open source hodinky postaveny na ESP32-PICO-D4 s e-papírovým displejem s rozlišením 200x200 pixelů, s Wi-Fi a Bluetooth LE. Předobjednat je lze na Crowd Supply za 59 dolarů.
Tiskni
Sdílej:
Čo bude s ďalším vývojom? Všetko je open source, tak hádam fajn.Jo, já jen varuju, že to nemusí být tak růžové. Pak zjistíš že se kolem toho motá 20 nadšenců, z nihž tak 4 umí programovat, ale všichni maj tak hodinu času týdně. A že by se někomu chtělo studovat, jak vlastně na iOSu požádat o notifikace zpráv přes bluetooth stack, který navíc saje prdel, protože je to nějaký pekelný nordic telecom bazmek co downgraduje na 9600baudů (nebo bluetooth bitů?), to zrovna ne. A to třeba ty Bangle aspoň měly nějakou divnou aplikaci, přes kterou se dalo s hodinkama navázat spojení. Jako nechci znít zas přehnaně negativně. Je super mít opensource možnosti, a sám jsem takové projekty několikrát podpořil finančně. Jen prostě realita, kde očekáváš že to bude fungovat, nemusí být úplně naplněná. A ten software se může zdát jako blbost, ale pokud ten projekt nepřekročí nějakou kritickou hranici, tak se může úplně jednoduše stát, že prostě nebude. A pak máš prostě jen ESP32 v pouzdře na ruce, které možná zvládne zobrazit správně čas, pokud interní oscilátor bude dost přesný a někdo nepokazí časování.