Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Počítačový systém Watson společnosti IBM se ve dnech 14. až 16. února 2011 utká se dvěma nejúspěšnějšími účastníky vědomostní soutěže Jeopardy! u nás známé jako Riskuj! (tisková zpráva). Včera byla zveřejněna video upoutávka. Watson poháněný Linuxem v přípravném kole vyhrál.
Tiskni
Sdílej:
... ze je schopen souperit s lidmi a vyhrat.mno, já bych řekl, že je to dost podstatné ... podívejme se třeba na šachové programy, nějaké použitelné byly snad v šedesátých letech, dost možná by dokázaly porazit třeba mě, ale velmistři nad nimi měli navrch až do přelomu tisíciletí, a teprv v posledních pár letech můžem říci, že stroje už člověka v šachu překonaly že někdo sestrojil stroj tak výkonný, že dokáže vyhrát nad nejlepším člověkem, nejen nad nýmandem jako jsem já, je úžasné ale že někdo napsal soft schopný soupeřit s lidmi a vyhrát, bylo ve své době neméně zajímavé a i když je to oboje víceméně stejně zajímavé, mezi těmito zprávami je propastný rozdíl - už jenom ten časový o nejméně dvě lidské generace nevím, jaká je historie Watsona, pokud se nebudem ohlížet na první expertní systémy a prvotní experimenty s rozpoznáváním řeči, tak se asi na ty dvě generace nedostaneme, ale pořád je to pro mě dost rozdílná informace, jestli jim to jenom "už nějak funguje", anebo jestli už je to tak vymakané, že to předčí lidské možnosti v daném oboru když to dotáhnu do absurdna, tak je to jako kdyby v 15. století hlásal titulek "přistáli jsme na Měsíci", a v textu bylo upřesněno, že program Apollo se plánuje až za cirka 500 let, a že zatím jenom Kolumbus přistál u břehů Indie, oprava Ameriky, oprava San Salvadoru ...
Titulek "Watson vyhrál v Jeopardy!" neříká, že Watson vyhrál "Jeopardy! The IBM Challenge". Titulek říká, že Watson vyhrál v Jeopardy!, myšleno jako typ vědomostí soutěže.Aha, to jen my hloupí jsme to nepochopili :).
dnes, zítra a pozítříkurnik, února, ne ledna, tak mě to dostalo, že už ani měsíce neznám
A tipl bych, že jak půjde vývoj dál, tak tyhle počítače v mozku budou čím dál tím schopnější ....I kdyby to bylo jinak v pohodě, tak co až ti HW v mozku zastará? Ten nemůžeš jen tak vyměnit. Jestli voperovávání počítačů do mozku (pro běžné účely, ne jako léčba) někdo myslí vážně, měl by se jít léčit. Já jsem zase vymyslel (když jsem něvěděl, co napsat do slohovky v češtině) že v budoucnosti si lidi budou moct mozek teleportovat a zjistit tak, co si myslí ostatní - dostal jsem za 5.
I kdyby to bylo jinak v pohodě, tak co až ti HW v mozku zastará? Ten nemůžeš jen tak vyměnit.Pokud se zařízení vhodně rozdělí na interface (vlastní zadrátování do mozku a mozek se nijak nemodernizuje) a výpočetní část, tak by pak stačilo jen odpojit jednu výpočetní část a nacpat tam jinou.
Jestli voperovávání počítačů do mozku (pro běžné účely, ne jako léčba) někdo myslí vážně, měl by se jít léčit.První pokusy o propojení elektroniky s nervy už jsou: http://en.wikipedia.org/wiki/Kevin_Warwick#Project_Cyborg - zatím ale ještě příliš primitivní. Lidem co přišli o nějakou končetinu by to mohlo pomoct aby měli protézu, co můžou ovládat. Léčba různých neurór např. by mohla být další aplikací. A další kandidát na nasazení by byla asi armáda (nacpou to třeba do pilotů a pokud získají tímhle rychlejší reakce, tak je to výhoda). A jakmile bude proces implantace mozkového počítače dost bezpečný, tak si to prostě některý lidi začnou pořizovat ...
Já jsem zase vymyslel (když jsem něvěděl, co napsat do slohovky v češtině) že v budoucnosti si lidi budou moct mozek teleportovat a zjistit tak, co si myslí ostatní - dostal jsem za 5.Čtení myšlenek by se asi líbilo tajným službám a policajtům. A nejen jim. Takže pokud to je technicky možné, tak to dříve nebo později půjde. I když asi ne teleportací mozku.
Ale pokud někdo vynalezne tuhle technologii a pokud bude poptávka (t.j. bude nějak užitečné mít v hlavě počítač), tak výrobce se vždycky najde ....To nepochybně. Vždycky by se ale mělo upřednostňovat řešení, které se do mozku neinstaluje. Ještě dlouho to IMHO nikdo nebude umět udělat slušně. Jestli se toho chytí dnešní firmy, tak pojem vendor lock-in a nekvalitní HW/SW nabude úplně nový rozměr.
Pokud např. člověk bude v některých profesích s tímhle počítačem v hlavě pracovat 2x lépe/rychleji než bez něj, tak to bude pro dost lidí velká motivace si to pořídít.Pokud to bude legální a to myslím ještě hodně dlouho nebude. Viz klonování lidí - v podstatě neškodná věc, ale prakticky všechny země to zakázaly, protože je to neopodstatněný umělý zásah do člověka.