Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
V srpnu Mozilla představila WebExtensions, tj. nové API pro doplňky Firefoxu. Jedná se API kompatibilní s Chromem a Operou. Dle aktuálního plánu by stabilní verze WebExtensions měla být k dispozici ve Firefoxu 48 v červenci 2016.
Tiskni
Sdílej:
Neviem o tom, že by pre chromium existovalo rozšírenie schopné nahradiť pentadactyl. Staré API rozšírení firefoxu prakticky nemá konkurenciu ak ide o možnosti customizácie.
No najväčšou zmenou (neviem kedy je plánovaná a či sa vôbec dočkáme) by malo byť servo, pod ktorým XUL nepôjde. Prepis UI do HTML je logický krok pri prechode na servo. Čomu momentálne nerozumiem je electrolysis (servo by malo byť schopné stabilne fungovať vo vláknach, takže oddelenie procesov sa mi zdá ako zbytočná rážia).
youtube-dl
).
ABP (má vlastně v dnešní době nějaké výhody oproti ublock?)
Pro mne má zásadní výhodu v tom, že jsem na něj zvyklý a nemám s ním žádný problém natolik podstatný, abych hledal náhradu: :-)
V kontextu toho, o čem byla řeč, je ale nepravděpodobné, že by nové API neumožňovalo fungování Adblock Plus, ale nebránilo jinému rozšíření, které dělá víceméně totéž.
Why WebExtensions and not Jetpack? …WebExtensions has built-in support for content blocking, which is used by many ad-blocking and anti-tracking extensions that are popular…dále
We don't want to limit what add-ons can do in Firefox. We will work with every developer who is interested to make their add-on work in Firefox, and work to provide the functionality required in as many cases as possible.a k tématu kompatibility s API chrome
Imagine the APIs as a Venn diagram. In the middle are cross-browser APIs for content scripts, tabs, and windows. In the Firefox side are APIs for toolbars and other UI elements. On the Chrome side are APIs for Google's cloud services.Content scripts, do toho myslím greasemonkey docela spadá.