Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
I v Mandriva Linuxu můžete pomocí nástroje Webgurpmi nyní instalovat software přímo z webu. Stačí kliknout. Podrobněji v článku Webgurpmi - snadněji už to nejde.
Tiskni
Sdílej:
to se nedal vyslovit....
Souhlasim, nazev je priserny, vynechat to G a je to OK.
Ano, stejne brutalne nepouzitelny nazev mi pripadalo dpkg-cokoliv na debilanu ... kam na to ti lidi chodi ..
aptitude sa vyslovuje v pohode...
Jsem nevedel ze aptitude umi delat to same jako dpkg-reconfigure :-P
Nez mi doslo, ze prikaz (rozlozena zkratka) " debian-package-reconfigure " mi neresi rekonfiguraci BALICKU ale konfiguraci demonu z tech balicku nainstalovanych .. grr .. ten kdo to vymyslel asi musel jet na lysohlavkach . hehe ..
Ze update je refresh a uprade je update jsem zkousnul jako prvni a rekl jsem si budiz, asi pro to maji historicke duvody.
Mimochodem .. ja to jeste nezjistoval .. ale kdyz chci konfigurovat DNS - jehoz demon se jmenuje "named" - tak musim pustit "dpkg-reconfigure bind" ?? To je skoro jak s VRSR, ktera vlastne byla v listopadu a Leninem, ktery se vlastne jmenoval Uljanov ..
Ale pochopil. Vysvětlil jsem Vám to u sebe - www.mandrivalinux.ic.cz/diskuze-phpbb/viewtopic.php?f=1&t=58
Vida, tady jsou některé znaky taky mazány. Tak:: http://www.mandrivalinux.ic.cz/diskuze-phpbb/viewtopic.php?f=1&t=58
100%-něHmm, někdo neumí česky.
Detail...
Hlavně se vše instaluje ze zdrojů, co máte. Tedy klik na webgurpmi://program učiní přesně totéž, jako když v konzoli naťukáte urpmi program.
Opensuse to má řešeno pomocí one-click-install již dlouho a vypadá to že i lépe.
Tedy One-click-install je něco jiného než Klik?
Ano .. One-Click - psano 1-Click - vede na oficialni a komunitni repos vami zvolene verze oSuSE. Zadne stare veci. viz http://software.opensuse.org/search .. flaknete tam treba amarok a uvidite
ja tim hledam balicky ktere nejsou ve standardnich repos a nemusim zjistovat ve kterem repo to je. Najdu, vyberu verzi, kliknu... repo se prida, nainstaluje a repo zustane pridane pro pripadne automaticke aktualizace. Samozrejme neni problem potom repo disablovat. A samozrejme, ze to upozorni na to, ze pridavam neoficialni repos, ktery mi muze zpusobit problemy, takze neni problem rict NE. A hlavne rovnou vidim, v kterem repos to je a muzu si stahnout jen ten balicek.
Mne osobne se vic libi 1-click oSuSE oproti vasemu zpusobu z techto duvodu:
1) prida to samo repos - vim je to rozporuplne, ale .. vas zpusob nepomuze tem mene zdatnym .. a vice zdatni si pomuzou i bez vaseho vylepseni. Tem staci search napric zapnutymi repos ve standardnim manazeru/instalatoru aplikaci z repos. V syslu/yastu je search paradni. Mene zdatni (nechci psat primo lamy nebo BFU ) radi sahnou po nejakem katalogu s poradnym popisem a obrazky ve stylu Slunecnice
a pak je samozrejme nezajima, ze si musi nekde sami sehnat jak pridat repos. Proste chteji to, co jim slibujete = instalaci aplikace na kliknuti mysi z toho katalogu. Uz vidim ty "dekovne dopisy" na vasi adresu, kdyz jim to nepujde, protoze nemaji potrebne repos.
Mimochodem, ten 1-click se da pouzit i pro vasi filosofii. Staci aby ten soubor neobsahoval repo, takze instalator dostane jen jmeno balicku, ktery ma nainstalovat.
2) to url stahne maly textovy soubor s extenzi .ymp, ktery je pomoci vsemi browsery podporovane mime-type akce - predhozeni beznemu instalacnimu klikostroji (jakasi cast Yastu). Vas zpusob to resi zavedenim noveho prenosoveho protokolu, coz se hure implementuje.
PS: uznavam, ze oSuSE chybi ten katalog ala Slunecnice, jejich 1-click je vyuzit ve spojeni se search pres vsechna repos jejich build serveru (takze zdroje jsou solidni, vsechny binarni balicky jsou automatem buildovany z vystavenych zdrojovek, nemuze se stat, ze by tam nekdo dal binarku jinou nez src).
PPS: defakto stejne, ale s tim katalogem, to dela Maemo pro Nokia Internet Tablet .. viz. http://maemo.org/downloads/OS2008/games/
takhle nejak si predstavuju katalog linuxovych aplikaci pro bezne uzivatele ..
.. a stale dokola lide vymysleji neco, co uz je davno vymyslene a proverene ..
Přidávané repozitáře jsou zobrazeny a lze je editovat. Co je na tom kontroverzního? K čemu by mi byl one-click-install, kdybych si musel ručně přidávat repo. To už si raději otevřu konzoli, a přidám si repo i is instalací balíčku sám:
zypper ar <adresa> <alias>
zypper in <jmeno baliku>
K čemu by mi bylo zavírat konzoli po přidání repozitáře a instalovat balík klikánm v prohlížeči?
Jak se to vezme. Neinstaluje to ze zdrojů a v kliku (omlouvám se, ale na název toho německého webu si nemohu vzpomenout) jsou beznadějně zastaralé verze.