V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová stabilní verze HTTP klienta wget označená jako 1.13.3. Vyznačuje se podporou HTTP/1.1, ve výchozím nastavení pro kryptografii používá GnuTLS, při rekurzivním stahováním zobrazuje celkový čas, opravuje práci s cookies, HTML nebo CVE-2010-2252.
Tiskni
Sdílej:
curl
. Jako konzolové testovátko to funguje o třídu lépe, a jako downloader jednotlivých souborů to funguje taky. Rekurzivní download jsem nezkoušel, k ničemu ho nepoužívám.
Jediné, co mě na curl
mrzí je že automaticky nefunguje zadání IP adresy v hranatých závorkách (jména i IPv4 bez závorek fungují). IPv6 se bohužel se závorkami zadávat musí. Naštěstí je tu -g/--globoff (škoda, že není význam obrácený).
[pavlix@traveller ~]$ curl http://[2a01:430:2e::a001]/ curl: (3) [globbing] error: bad range specification after pos 9 [pavlix@traveller ~]$ curl -g http://[2a01:430:2e::a001]/ <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//IETF//DTD HTML 2.0//EN">> …
wget
touto chybou netrpí.
O té databázi slyším poprvé.
Já myslel, že když ty patche používate, že jste na ně narazil v mailing listu, kde mi na ně bylo odpovězeno právě tak.
Celkem standardizované to je, tak není problém to udělat kompatibilní.
Já jsem ale myslel na API, jakým se s rozšířenými atributy zachází. Ne jejich semantiku.
v mailing listu, kde mi na ně bylo odpovězeno právě takTam ne – prostě mě napadlo, že by bylo šikovné, kdyby tyhle informace wget ukládal, a tak jsem hledal, jestli už to někdo nenaprogramoval přede mnou – a našel jsem tvojí stránku a taky na patch od Stefana Tomanka.
--trust-server-names
pro wget).
Závidím lidem, kterým jeden program vyhovuje bez výhrad. Curl AFAIK neumí soubor pojmenovat tak, jak se na serveru jmenuje po posledním přesměrování (ekvivalent optionu --trust-server-names pro wget).Jo to je možné, v takových případech mám snad i rychleji nakopírované jméno souboru ručně :) (zpravidla ho znám, a kdyby ne, tak to považuju za špatné).
Rozdil je pokud clovek stahuje treba nejaky serial a musel by pak prejmenovavat 250 souboru a u kazdeho zjistovat co to bylo zacTo považuju za úkol skriptu, co stahuje ten seriál, aby zjistil název a pustil curl už se správnými parametry.