plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Po více než třech a půl letech od představení v diskusním listu LKML (Linux Kernel Mailing List) byl WireGuard (Wikipedie), tj. software pro vytváření VPN tunelů, začleněn (commit) do upstream Linuxu (mainline).
Tiskni
Sdílej:
V druhom rade je to 4k kódu oproti 400k IPsec.
Tahle čísla z reklamních materiálů sice všichni pořád dokola papouškují, ale jsou realitě vzdálená natolik, že je to někde mezi lží a propagandou. Viz třeba nedávnou diskusi na rootu
Co se týká Linusova nadšení, jsem zvědav, jestli mu vydrží i poté, co bude s ohledem na návrh wireguardu třeba kvůli změně některého algoritmu přejít na novou, zpětně nekompatibilní verzi. Jestli potom dojde na oblíbené "don't break userspace".
Na Root sa dá diskutovať? :)
Lépe než tady, bohužel. Je to škoda, bývalo to naopak.
Njn, tak som naletel reklamnej kampani, dík za upresnenie. Mňa dosť presvedčil Linus, keď WireGuard vychvaľoval.
Já neříkám, že je wireguard špatný, to vůbec ne. Jen že je potřeba tu mediální masáž brát trochu s rezervou a že ten obrázek, jak přišel někdo geniální a napsal se setinou kódu řešení, které je ve všech ohledech daleko lepší než ta dosud používaná, je hodně zkreslený. Pro určitá použití má určitě wireguard výhodu v jednoduchosti, ale pro jiná nasazení jsou omezení, která jsou nevyhnutelným důsledkem právě té snahy o maximální jednoduchost, hodně limitující.