Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Po více než třech a půl letech od představení v diskusním listu LKML (Linux Kernel Mailing List) byl WireGuard (Wikipedie), tj. software pro vytváření VPN tunelů, začleněn (commit) do upstream Linuxu (mainline).
Tiskni
Sdílej:
V druhom rade je to 4k kódu oproti 400k IPsec.
Tahle čísla z reklamních materiálů sice všichni pořád dokola papouškují, ale jsou realitě vzdálená natolik, že je to někde mezi lží a propagandou. Viz třeba nedávnou diskusi na rootu
Co se týká Linusova nadšení, jsem zvědav, jestli mu vydrží i poté, co bude s ohledem na návrh wireguardu třeba kvůli změně některého algoritmu přejít na novou, zpětně nekompatibilní verzi. Jestli potom dojde na oblíbené "don't break userspace".
Na Root sa dá diskutovať? :)
Lépe než tady, bohužel. Je to škoda, bývalo to naopak.
Njn, tak som naletel reklamnej kampani, dík za upresnenie. Mňa dosť presvedčil Linus, keď WireGuard vychvaľoval.
Já neříkám, že je wireguard špatný, to vůbec ne. Jen že je potřeba tu mediální masáž brát trochu s rezervou a že ten obrázek, jak přišel někdo geniální a napsal se setinou kódu řešení, které je ve všech ohledech daleko lepší než ta dosud používaná, je hodně zkreslený. Pro určitá použití má určitě wireguard výhodu v jednoduchosti, ale pro jiná nasazení jsou omezení, která jsou nevyhnutelným důsledkem právě té snahy o maximální jednoduchost, hodně limitující.