Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Po více než třech a půl letech od představení v diskusním listu LKML (Linux Kernel Mailing List) byl WireGuard (Wikipedie), tj. software pro vytváření VPN tunelů, začleněn (commit) do upstream Linuxu (mainline).
Tiskni
Sdílej:
V druhom rade je to 4k kódu oproti 400k IPsec.
Tahle čísla z reklamních materiálů sice všichni pořád dokola papouškují, ale jsou realitě vzdálená natolik, že je to někde mezi lží a propagandou. Viz třeba nedávnou diskusi na rootu
Co se týká Linusova nadšení, jsem zvědav, jestli mu vydrží i poté, co bude s ohledem na návrh wireguardu třeba kvůli změně některého algoritmu přejít na novou, zpětně nekompatibilní verzi. Jestli potom dojde na oblíbené "don't break userspace".
Na Root sa dá diskutovať? :)
Lépe než tady, bohužel. Je to škoda, bývalo to naopak.
Njn, tak som naletel reklamnej kampani, dík za upresnenie. Mňa dosť presvedčil Linus, keď WireGuard vychvaľoval.
Já neříkám, že je wireguard špatný, to vůbec ne. Jen že je potřeba tu mediální masáž brát trochu s rezervou a že ten obrázek, jak přišel někdo geniální a napsal se setinou kódu řešení, které je ve všech ohledech daleko lepší než ta dosud používaná, je hodně zkreslený. Pro určitá použití má určitě wireguard výhodu v jednoduchosti, ale pro jiná nasazení jsou omezení, která jsou nevyhnutelným důsledkem právě té snahy o maximální jednoduchost, hodně limitující.