OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
X Window System dnes slaví 30 let své existence. Pro informaci je starší než WWW, Free Software Foundation nebo jazyk C++.
Tiskni
Sdílej:
$ ./autogen.sh --prefix=$WLD \
--disable-x11-compositor --disable-drm-compositor \
--disable-wayland-compositor \
--enable-weston-launch --disable-simple-egl-clients --disable-egl \
--disable-libunwind --disable-colord --disable-resize-optimization \
--disable-xwayland-test --with-cairo=image \
WESTON_NATIVE_BACKEND="rpi-backend.so"
Občas je jeho použití na úkor přehlednosti.To stejné platí i pro jeho nepoužití.
Docela se mi líbí, jak to v Javě (částečně) vyřešili pomocí continue a break.Java má především výjimky.
Tak, tak. A C++ a PHP je má taky. Šetří to spoustu starostí a velmi zpřehledňuje kód.Docela se mi líbí, jak to v Javě (částečně) vyřešili pomocí continue a break.Java má především výjimky.
Tak, tak. A C++ a PHP je má taky. Šetří to spoustu starostí a velmi zpřehledňuje kód.To ano, ale zase řešit něco takového pomocí výjimky by mi přišlo docela overkill:
loop: while(cnd1) { while(cnd2) { while(cnd3) { if(cnd4) break loop; } } }
Tebe nikdy neštvalo, že v C/C++ nemůžeš z vnitřní smyčky breaknout vnější?Nepamatuju si reálný případ, kde bych to chtěl v céčku udělat, a kdyby na to došlo, považoval bych céčkovský goto za srozumitelnější. Běžně nepíšu v C++, na druhou stranu předpokládám (a trochu jsem googlil), že je tam kolize mezi goto a RAII/výjimkami řešená.
Až na to, že tohle bylo o tom, jak se goto vyhnoutK tomu osobně nevidím důvod.
Šetří to spoustu starostí a velmi zpřehledňuje kód.A nove vytvari a muze zneprehlednit data flow.
Tak, tak. A C++ a PHP je má taky. Šetří to spoustu starostí a velmi zpřehledňuje kód.To asi nebylo úplně předmětem diskuze. Spíše šlo o to, že pokud používané prostředky využívají mechanismu výjimek (což v C++ není zdaleka samozřejmost a k PHP se radši ani nevyjadřuju), tak už není k použití javovských skoků moc příležitostí. Nejsem si jistý, zda se vůbec jedná o užitečnou vlastnost.
Your point?
mike@unicorn:~/work/git/kernel-upstream> grep -Hr goto * | wc -l 118343
goto done
" a "goto out
", takže jde s největší pravděpodobností o stejný případ.