Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Alexander Larsson oznámil vydání xdg-app 0.5.0. Jedná se o nástroj pro distribuci aplikací mimo stávající distribuční kanály a s větším oddělením od zbytku systému (sandboxing). Mezi významné novinky patří poskytnutí API pro uživatelská rozhraní jako GNOME Software.
Tiskni
Sdílej:
Za mejch casu graficky prostredi poskytovalo API aplikacim, ne aplikace grafickymu prostredi.Neplést rozhraní s prostředím. Tady jde o to, že xdg-app poskytuje API, které můžou používat grafické nádstavby, takže to jde integrovat do správců softwaru nebo nad tím postavit grafický ksichtík.
A proc presne by mi nemely stacit distribucni kanaly? to se jako snazime vytvorit jedno superdistro, kde si kazdej balicek prijde zabalenej s vlastnim neupgradovatelnym, neaditovatelnym, duplicitnim stackem knihoven? jakej pak ma smysl jeste pouzivat normalni distribucni balicky?xdg-app nenutí jenom hloupě bundlovat, lze využívat runtimů, které dělá upstream samotný nebo distribuce. Bundluje se jenom to, co není v runtimu. Jinak hodit se to bude především pro uzavřený soft třetích stran jako Skype, Chrome apod. Tam můžou udělat jeden instalační soubor, který bude fungovat všude, a uživatelé třeba Debianu Stable nebo CentOSu nemusí žehrat, že mají příliš staré třeba glibc.
xdg-app nenutí jenom hloupě bundlovat, lze využívat runtimů, které dělá upstream samotný nebo distribuce. Bundluje se jenom to, co není v runtimu. Jinak hodit se to bude především pro uzavřený soft třetích stran jako Skype, Chrome apod. Tam můžou udělat jeden instalační soubor, který bude fungovat všude, a uživatelé třeba Debianu Stable nebo CentOSu nemusí žehrat, že mají příliš staré třeba glibc.Takže vždy, keď bude opravená nejaká knižnica pribalená k tomu balíčku, bude dostupná nová verzia toho balíčku?