Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Z vývoje emulátoru Box64: vývojáři rozběhli počítačovou hru Zaklínač 3 (Witcher 3) na RISC-V procesoru (15 fps, YouTube).
Tiskni
Sdílej:
) --- windows nemaji v kernelu uzivatele a tzv. prava se resi v userpace, ne na urovni kernelu
) ... konec koncu Windows jsou vykradena stara OS/2
) ... a kdyz jsme cekal, kdy hytnou bug v HPFS prejmenovane MS na NTFS ... nebot v NT byla HPFS 286 ... a bug byl opravben az v nove HPFS zonacene 365 ... a nejakou verzi ... v te dobe takovy disk nebyl a pak Windows 2000 dany diak uz mely a vzdy si znicili NTFS presne tim samym bugem, co byl v HPFS ... zajimave, tez ve strych TTF fontech bylo IBM OS2 ... pokud si to clovek otevrel v ASCII editoru ... a slovo OS/2 co IBM OS2 bylo v NT i 2000, XP atd. haleluje
) ... nebo mel mozna primo rezim FB
... lidi cumeli, ze to na te sunce funguje, pak prisly lepsi CPU a hlavne se to zacalo presouvat na OpenGL grafiky a problem zmizel.
Kazdpadne ARM je dnes na serverech, kde to chce chladic, po mobily z malym hladicem i bez, pres super usporne CPU vyrobene nejmodernjsi tech, ale umyslne stasi jado a podtaktovane - a tam jsou X na nic a jede se pres FrameBuffer a je to vse rychle a usporne ...
Nekteri lidi pouzivaji i RISC-V ... ale obecne malo, duvod jer jasny, na RAm jsou cele prumyslove desky a tak jen koupi moduly, zapoji je do sebe, casto uz to neni treba pajet PCI-X je uz jedn i v malem kabylku s onimatelnym konektorm, bud draty, nebo patice, kdo to hodne ojebe to zapoji na USB-C, klidne i inetrne na desce
... a tak si Rusove koupili v Cine desku s integrovanou FLASH, k tomu nejlepsi svukovku co sla koupit, zapojili to k tomu, zapojili dotykac, v Linuxu napsali svuj FW - kde pouzili jine projekty z SDR co se rozjizdelo bud na PC, nebo nove na rasberryPI a maji hotovo, a Cinani si na to vyrobili hezke hlinikove chassi a dli to dokupy.
Efektivne pak nezalezi upkne co je lepsi, ale co se jeppe vyrabi, ceho je dostatek a co jde na trhu koupit ... jasne, kdyz neco zacne byt super dobre, tak se to casem nejak prosadi, pokud to nekdo umele nepodplaci jako Intel vs AMD