Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
V březnu 2015 zažaloval Christoph Hellwig s podporou Software Freedom Conservancy společnost VMware u soudu v Hamburku za porušování licence GNU GPLv2. První jednání proběhlo v únoru 2016. Před měsícem ale soud z důvodu nedostatku důkazů žalobu zamítl (rozsudek). Dle soudu nebylo prokázáno, že Christoph Hellwig je autorem v žalobě zmíněného kódu. Veřejně dostupný Git repozitář Linuxu soudu nestačí. Christoph Hellwig bude v soudním sporu pokračovat [LWN.net].
Tiskni
Sdílej:
Nor does presenting the allegedly complete source code of Linux Version 2.6.12-rc2 together with the changelog (written pleading 25.09.2015 p. 10) satisfy the requirements for a procedurally verifiable pleading on those parts that are pertinent here to the Plaintiff’s adapter’s copyright; this is because it is not the job of the court or of the opposing party to pick out from an entire source code any parts of code that might originate from the Plaintiff, and to judge for themselves to what extent and for which parts and related issues the Plaintiff might be see king protection under copyright law.Holt asi neznalost procesních záležitostí. Možná to nekonzultoval s dost zkušeným právníkem, kterej by věděl, jak se takový věci u soudu musí doložit, aby to uspělo. Právo má holt svoje konvence a postupy.
The Plaintiff’s broad reference to the CD-ROM K 12, stating that it contains those parts of his code which turn up again in “vmklinux” (written pleading 25.09.2015 p. 10), does not suffice either as a statement of the infringement of rights. The Plaintiff would have to specifically name those parts that have been used. It would also be possible for him to do so, because it is undisputed that the Defendant has disclosed the source code for the “vmklinux” module. Submission of the file “linux.tgz” with an archive on the CD-ROM K 12 is not sufficient in this context either, because here again the court and the opposing party would have to find out for themselves which parts are meant to originate from the Plaintiff.
Unlike criminal procedure, where the court has an obligation and will discover evidence and other facts pertaining to the alleged crime sua sponte, in civil cases the court MUST NOT discover evidence by itself.Jestli tomu dobře rozumím, tak nelze soud jenom nasměrovat na skutečnosti a nechat ho z nich "provést důkaz", což se stalo. Soud připustí jenom to, co si strany sporu v občanskoprávním řízení jako důkaz plně provedou/předvedou samy. Když to není správně zpracované a vypreparované do podoby, kterou právní/soudní řád vyžaduje, tak smolík. Když si žalující neudělá domácí úkol, tak to za něj soud nemůže dodělávat. Čili fakt asi špatně zpracovaná žaloba/špatný právní konzultace/zastupování (a takový to, že nebyl připuštěnej znalec a tak, to bych odbyl jako hraní na city obecenstva, však to známu u nás, když souděj nějakýho lumpa - je to vyjádření strany sporu, takže se to nedá brát jako objektivní pravda). Ten rozsudek obsáhle uvádí jednotlivé body, co v žalobě byly, a proč nebyly dostatečné/neměly správnou formu.