V pátek 28. srpna se v Praze uskuteční již osmý Mobile Linux Hackday. Jako obvykle se potkáme v pražské pobočce SUSE v Karlíně na Křižíkově, takže kromě mobilního Linuxu je to tentokrát i příležitost přijít se podívat na nově zrekonstruované kanceláře. Začínáme v 10:00, ale dorazit můžete samozřejmě kdykoliv v průběhu dne. Setkáním vás provede David Heidelberg, vývojář GPU ovladačů v Mesa 3D a jeden z hlavních lidí české komunity kolem … více »
Představen byl Raspberry Pi Compute Module 5 Programming Jig. Jedná se o zařízení umožňující připravit Compute Module 5 do plně funkčního stavu bez nutnosti použití dalších vstupně / výstupních desek. Podporuje automatizaci pomocí nástroje rpi-sb-provisioner. Podrobnosti v dokumentaci.
Hackeři ve Francii ukradli data více než půl milionu daňových poplatníků. Je to jeden z největších hackerských útoků v dějinách země. O útoku z konce června informovala až teď daňová správa. Teprve od pondělí dotčeným občanům zasílá e-maily s instrukcemi, jak postupovat dál. Hackeři se sice nedostanou k penězům dotyčných, hrozí ale věrohodné podvody. Hackeři získali třeba celá jména, údaje o rodinných příslušnících nebo také údaje o
… více »Společnost Framework představila nový Framework Laptop 12 s Intel Core Series 3, Thunderbolt 4, Wi-Fi 7, volitelnou čtečkou otisků prstů a podsvícenou klávesnicí s open-source firmwarem ZMK. Objednat lze s předinstalovanou Fedorou 44 KDE Plasma.
Byl vydán Mozilla Firefox 154.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 154 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 168 (pdf).
Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 10. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Interaktivní editor binárních dat GNU poke byl vydán ve verzi 5.0 (seznam změn).
Byla vydána verze 0.85 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Řešeno je 5 zranitelností.
Byly publikovány novinky z vývoje GIMPu. Pracuje se na novém formátu souborů. Stávající binární XCF bude nahrazen "zazipovaným XML". XCF zůstane plně podporován pouze pro načítání starých souborů.
Vůbec poprvé v historii se stát při testování digitálních služeb obrací na širokou veřejnost. Digitální a informační agentura (DIA) a Ministerstvo vnitra zvou občany k zapojení do zátěžového testu eDokladů, které od loňského podzimu prošly optimalizací aplikace a posílením infrastruktury. Test proběhne 13. srpna ve 13:00 a pro jeho úspěch bude potřeba zapojení několika desítek tisíc občanů. Zapojení do testu je zcela dobrovolné a úkol je jednoduchý – ve zmíněném čase stačí, aby lidé otevřeli aplikaci eDoklady na svém mobilním telefonu připojeném k internetu.
Tiskni
Sdílej:
Mesršmíd už dávno kalí vodu jinde, pokud sis toho nevšiml.
O tom jak a kde byly testovány aplikace pro státní správu víte prd. Ale vzpomeňte co se pak dělo, když se ty „otestované” aplikace nasadily. Jen dva hinty namátkou pro osvěžení paměti: registr vozidel, digitalizace stavebního řízení.
Kdy je potřeba Bluetooth a kdy přístup na internet Budete-li ověřování ověřovatelem s mobilní aplikací, probíhá vše přes Bluetooth a bez nutnosti přístupu na internet. Podle zákona jsou ovšem platné ty údaje, které jsou mladší než 48 hodin. Pokud jsou údaje starší než 48 hodin, ověřovatel o tom bude informován a je na něm, zda bude údaje akceptovat, nebo zda vás požádá o jejich aktualizaci. K té už je pak přístup k internetu potřeba.Z toho moc není jasné, zda aplikace eDoklady aktualizuje údaje periodicky sama, nebo zda tyto v mobilu mohou expirovat a budou se muset před ověřením ověřovatelem v mobilu aktualizovat on-line.
Předání přes Bluetooth je výrazně bezpečnější cestou přenosu údajů. V rámci předání je přenášena i fotografie a ta by se ve slušné kvalitě do QR kódu nevešla. QR kód slouží pouze pro navázání kontaktu, veškerá další komunikace probíhá přes Bluetooth. Ověřovatel posílá žádost ověřovanému, ten posílá odpověď s údaji (nebo žádost zamítá), takže by si ověřovatel s ověřovaným neustále museli ukazovat další a další QR kódy. Zároveň naše eDoklady technicky přibližujeme připravovanému celoevropskému projektu elektronických dokladů a implementujeme díky tomu ISO normy a další bezpečnostní prvky.zdroj
Sláva. Konečně se našel někdo, komu cestou vzhůru nevypadnul mozek.
Nikdo nedokáže napsat test, který by dokázal nasimulovat počínání anonymního pitomce X. Lidská bytost se od AI liší právě tím, že dokáže i nemožné učinit možným.
Dement jsi ty, protože o tom co a jak se řeší na na úřadech víš kulové.
ale ty si jeste do ted myslis, ze jsi to desne trefil, co
zkus min chlastat, pak se ti treba do palice vejde vic, nez jen krik vlastniho zneuctenyho ega, ktery nikoho dalsiho nezajima
GoTo 64 troubelíne.
Srovnáváš nesrovnatelné: GoTo #11.
Mám kamarádku, co se jako testerka bankovní aplikace pro jednu španělskou banku velice slušně živí. Nevím, kolik těch testerů celkově po světě mají ale ona poctivě hákuje 8 hodin denně. Nicméně nárazový zátěžový test nenasimuluje i kdyby se rozkrájela.
Rozhodne vsak banka opravdu nezada klienty, aby ji pomohli s testovanim sve infrastruktury.
To ne, protože platí za vývoj dost na to, aby si vývojáři mohli platit fulltime testery. Jenže státní správa není banka.
V době kdy jsem dělal na ÚMOb, rozjížděl OKsystem software co se používá dodnes, protože hlavními testery byly baby ze sociálek těch největších úřadů, jako byl ten náš. Tenkrát byla ještě jiná doba nikdo jiný do toho systému nelezl. A testovalo se to opravdu důkladně. Taky to stálo a neustále stojí peněz jak želez.
Ale na rozdíl od jiných aplikací to dodnes jede. Ty co pohořely se totiž obvykle testovaly na malých úřadech, měst alá Karlovy Vary. A když je pak nasadili do ostrého provozu, většinou končily kolapsem na straně serveru.