abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:44 | Zajímavý software

    Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 13:22 | Zajímavý článek

    Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:11 | Nová verze

    Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    dnes 11:44 | IT novinky

    Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | Komunita

    Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 15:11 | Komunita

    Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.

    VSladek | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.1.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Vypíchnout lze vylepšené vyhledávání nebo podporu Pixel Motion Photos. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 11:44 | Pozvánky

    Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 3. a 4. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. Příjem témat poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a následně sestavení programu.

    Petr Krčmář | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (27%)
    Celkem 1871 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Změna licence Matrix serverů Synapse a Dendrite a souvisejících projektů Sygnal, Sydent a MAS z Apache 2.0 na AGPL 3

    Společnost Element stojící za stejnojmennou komunikační aplikací postavenou nad protokolem Matrix oznámila změnu licence (fork) Matrix serverů Synapse a Dendrite a souvisejících projektů Sygnal, Sydent a MAS z Apache 2.0 na AGPL 3. Přispěvatelé budou muset podepsat CLA (Contributor License Agreement). Vyjádření Nadace Matrix.org.

    7.11.2023 08:00 | Ladislav Hagara | Komunita


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    8.11.2023 13:53 radek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Změna licence Matrix serverů Synapse a Dendrite a souvisejících projektů Sygnal, Sydent a MAS z Apache 2.0 na AGPL 3
    Tak to není tak zcela špatná zpráva, že? Hlavní rozdíl je v tom, že odvozená díla musí zůstat pod stejnou licencí. Jestli to dobře chápu, tak mě to jako provozovatele serveru nijak neovlivní.
    David Heidelberg avatar 8.11.2023 23:08 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Změna licence Matrix serverů Synapse a Dendrite a souvisejících projektů Sygnal, Sydent a MAS z Apache 2.0 na AGPL 3
    Naopak, tohle je dobrá zpráva (alespoň pro Vector.im) a FOSS.

    Každopádně co bych rád viděl v blízké budoucnosti je reálná decentralizace (jak v rámci využívání home-serverů od jiných providerů, např. Dendride, a serverů které nejsou pod přímou kontrolou Vectoru).

    Sice je to "decentralizovaná síť", ale realita že většinu bezplatného i komerčního provozu pokrývá matrix.org, gnome.org atd. což stále běží na serverech Vectoru.

    Potom tu jsou samozřejmě firmy které si server i protokol forkly a prodávají své řešení třetím stranám, což řeší přelicencování, ale běžného uživatele, jako jsem já, netrápí.
    9.11.2023 13:15 Kate | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Změna licence Matrix serverů Synapse a Dendrite a souvisejících projektů Sygnal, Sydent a MAS z Apache 2.0 na AGPL 3
    Dendrite je stejný "Provider", Synapse i Dendrite teď bude vyvíjet Element. Jinak je spousta menších serverů které si to hostují samy. Dva celkem velké jsou třeba fairydust.space a asra.gr, oba pocházející z německé CCC komunity.

    Změna licence na AGPL je fajn, jen mi tam vadí CLA, která Elementu umožňuje vyvíjet a prodávat proprietární forky.

    Na stranu druhou, třeba se díky tomu dočkáme většího financování alternativních serverů jako Conduit.

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.