Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
"Pracuji na Linuxu"Tak když na něm pracuješ, tak nám pěkně pověz, co nového můžeme (my obyčejní jeho uživatelé) v nejbližší době od něj čekat?
linuxovatTuhle konverzi "podstatné jméno -> sloveso" mám rád. Třeba čajovat, kafovat, pivnit, sexovat, machrovat, linuxovat,... Ale windowsovat mi nějak nejde přes pysky
...práce pod Windows škodí zdraví. Aspoň mně při ní naskakuje kopřivka.To proto, že je to pod Windows. Běda uživateli, kterému Windows vládnou
pracovní řádSystém ~~ soustava.
operační systém GNUco to je? o tom jsem ještě neslyšel ...?
komponenta X11 tam být musí, pokud chci systém používat tak jak chci (Já musím taky mít komponentu Midnight Commander, abych mohl systém používat tak, jak chci. Ale necpu to do názvu. MC je stejně jako X jen nadstavbový program. Zatímco GNU je ucelená sada programů, bez kterých systém _nemůže_ fungovat, X (a MC) je otázkou volby. Nemůžeš mít Linux a X. Pouze GNU + Linux a k tomu X.)
komponenta glibc (GNU je fakt dosti mlhavý pojem) by tam být nemusela, kdybych chtěl systém používat poněkud jinakPak by ti ale nikdo nevyčítal, že vynecháváš GNU z názvu. Ty však glibc používáš, neníliž pravda?
jistě, používám, jenom odmítám podporovat blud, že bez glibc to nejde, který tady s oblibou příznivci GNU šíří ... to je ovšem jiná otázka; mě zajímá, jaktože mi nikdo nevyčítá, že vynechávám z názvu Xorg a RedHat a Trolltech a kdovíkoho ještě, kdo má zásadní podíl na mojem operačním systému? buďte laskavě konsistentní - buď všechno nebo nic, že glibc používají další programy není vhodný argument, to bych potom musel uvádět i Kernighana a Ritchieho, protože spáchali Cčko ...komponenta glibc (GNU je fakt dosti mlhavý pojem) by tam být nemusela, kdybych chtěl systém používat poněkud jinakPak by ti ale nikdo nevyčítal, že vynecháváš GNU z názvu. Ty však glibc používáš, neníliž pravda?
blablabla ... (a MC ovládá hardware, stejně jako X, že si to tak dovolíš srovnávat, že když MC není komponenta OS, tak to nejsou ani X?)Kde říkám, že X (nebo MC) není komponenta? Já tvrdím, že zatímco X a MC jsou si z hlediska významu pro pojmenovávání rovnoceny, GNU je úplně na jiném stupni.
odmítám podporovat blud, že bez glibc to nejde, který tady s oblibou příznivci GNU šíříKde to kdo šíří? Já jsem poukázal na to, že X bez GNU provozovat nemůžeš, kdežto GNU bez X ano.
jaktože mi nikdo nevyčítá, že vynechávám z názvu Xorg a RedHat a Trolltech a kdovíkoho ještě, kdo má zásadní podíl na mojem operačním systému?Zjevně nechápeš, že X ani Qt (proč zmiňuješ RH?) nejsou _zásadními_ komponentami. Možná jsou pro tebe důležité, ale jsou to pouhé nadstavby, přídavky, nahraditelné věci. Nejsou nezbytné. A netvrď, že pro tebe jsou nezbytné. To, že si bez nich neumíš svou práci představit, nekonstituuje jejich nezbytnost pro operační systém. Na rozdíl od GNU mají mnohé alternativy a _nelze_ je používat bez GNU. Linux + GNU jsou dva základní stavební kameny, nad kterými roste vše ostatní. X (různé druhy, nejen X.org nebo XFree86) tam být můžou, ale nemusí. Desktopová prostředí (různé druhy) tam být můžou, ale nemusí. A tak dále.
buďte laskavě konsistentní - buď všechno nebo nic, že glibc používají další programy není vhodný argument, to bych potom musel uvádět i Kernighana a Ritchieho, protože spáchali Cčko ...Nesmysl. C je jazyk. Mícháš jabka a hrušky. A konzistence v tom je. Já trvám na knedlo-vepřo-zelo, ty chceš název omezit na "vepřo". A to ostatní, co bys do toho míchal (X, Qt atd.), to je sůl, vidlička, ubrousek a pivní tácek.
tady: "MC je stejně jako X jen nadstavbový program." - tedy pokud mi nechceš tvrdit, že "nadstavbový program" a "komponenta OS" jedno a totéž jsou ...... když MC není komponenta OS, tak to nejsou ani X?)Kde říkám, že X (nebo MC) není komponenta?
třeba Tomáš Bláha tady: "Samotné jádro sice může běžet samo o sobě, ale abychom dostali kompletní systém (ve smyslu něčeho, do čeho se dají nainstalovat a provozovat aplikace), tak je potřeba mít celkem slušnou kopu programů. (Glibc,"odmítám podporovat blud, že bez glibc to nejde, který tady s oblibou příznivci GNU šíříKde to kdo šíří?
(proč zmiňuješ RH?)rpm
To, že si bez nich neumíš svou práci představit, nekonstituuje jejich nezbytnost pro operační systém.hm, můžeš mi prosím říci, která GNU systémová komponenta mi tedy bude ovládat grafickou kartu?
Linux + GNU jsou dva základní stavební kameny, nad kterými roste vše ostatní. X (různé druhy, nejen X.org nebo XFree86) tam být můžou, ale nemusí. Desktopová prostředí (různé druhy) tam být můžou, ale nemusí. A tak dále.ano, "a tak dále" - glibc tam být může, ale nemusí ... nad Qt také "rostou" aplikace ... a nemůžeš říct, že glibc je důležitější, protože Qt roste nad glibc, poněvadž (alespoň co jsem vyrozuměl z rychlé porady s Googlem) Qt jde používat třeba s uclibc, takže z hlediska skladby systému jsou glibc a qt ekvivalentní
ano - jenom proto, abych se tě mohl zeptat, proč mám jablka v názvu uvádět, ale hrušky ne?buďte laskavě konsistentní - buď všechno nebo nic, že glibc používají další programy není vhodný argument, to bych potom musel uvádět i Kernighana a Ritchieho, protože spáchali Cčko ...Nesmysl. C je jazyk. Mícháš jabka a hrušky.
A konzistence v tom je. Já trvám na knedlo-vepřo-zelo, ty chceš název omezit na "vepřo".nikoliv, ty trváš na "vepřo-zelo" - o "knedlo" prohlašuješ, že to není nezbytné, že to můžu vyměnit třeba za "bramboro" nebo se bez toho obejít
A to ostatní, co bys do toho míchal (X, Qt atd.), to je sůl, vidlička, ubrousek a pivní tácek.zkus udělat vepřo-knedlo-zelo bez soli
protože tak si to debilanisti pojmenovaliJaký je hanlivý název pro uživatele Gentoo? Nějak v tom nejsem zběhlý...
jsem ochoten říkat Debian GNU/Linux, protože tak si to debilanisti pojmenovaliNejsem si tak uplně jistá, kdo si to tak pojmenoval: The FSF explicitly requested that we call our system "Debian GNU/Linux", and we are happy to comply with that request.
...možnost „Co to je?“
Bohužel jsem se v poslední době s takovou otázkou setkal hned několikrát. Je vidět, z čeho žije jistý nekvalitní komerční software: Z nezájmu uživatelů! Je to smutné, ale je to tak.
Tiskni
Sdílej: