Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
a tím pádem se spousta zařízení stane dostupnější pro běžné uživatele.
A jsme u jádra problému. Za posledních asi pět let jsem viděl, co se stalo, když se laptopy staly dostupnějšími pro běžné uživatele -- marketing a snižování cen na úkor kvality a ergonomie. Totéž u kompaktních fotoaparátů... Navíc Android je hnus, velebnosti. Dostupnost pro běžné uživatele v téhle oblasti nezřídka implikuje utrpení uživatelů poněkud náročnějších.
V anketě chybí možnosti pro ty z nás, kteří jsme na žádné dovolené ještě nikdy nebyli, nikdy na žádnou nepojedeme a nemáme ani sebemenší tušení, proč bychom někam měli jet.
Já už ho nemám, takže mi to může být jedno.
Ale samozřejmě, že každý rok (a dokonce mnohem častěji) odpočívám. Pointa byla v tom, že nevidím nejmenší důvod jet kvůli tomu někam do prdele. Když už chci za každou cenu utrácet peníze, koupím si nějakou užitečnou věc. Třeba ta věc bude mít po roce 10% zbytkové hodnoty — poté, co celou dobu dobře sloužila. Když odjedu do háje a za týden se vrátím, zbytková hodnota takového nesmyslu je vždy přesně nula. Což zcela postrádá logiku. Nevím, co by se mi muselo přihodit, abych něco podobného udělal.
Pointa byla v tom, že nevidím nejmenší důvod jet kvůli tomu někam do prdele.
Inu, jsou lidé, kteří by rádi věnovali občas věcem, které zde provozovat dost dobře nejde. Ti ten důvod pak vidí. Také ho vidí ti, kteří by rádi viděli něco jiného, co zde k vidění není. No a nakonec to pro někoho může být jakési odpoutání se od stereotypu.
Byl jsem na několika výletech (schválně to nechci nazývat dovolenou), jež mi změnily určitým způsobem pohled na svět. Něco takového by se mi těžko událo doma na zadnici.
Jak víš, že se stala chyba? Vůbec, co o něm víš?Vím o něm to, že zakončil tu větu mračícím se smajlíkem.
Tiskni
Sdílej: