Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
${!PS*}
nebo <(...)
(a už jsem je i prakticky použil), ale přesto bych si netroufl tvrdit, že si z hlavy pamatuji kompletní syntaxi bashe…
${foo##*/}
, nebo ${foo%-bar}
a podobné vychytávky, takže to musím pořád zkoušet v konzoli. Pak dost plavu v polích, protože většinou, když už potřebuju pole, nastává čas použití Pythonu (většinou z počátku pomocí hromady os.system
), kde se mi ta logika přece jenom píše o něco lépe. Na nějaké ${bar[$@]}
a spol mě moc neužije.
Zrovna ${foo##*/}
používám tak často, že vím, že jde o bashovou obdobu basename, ale trvalo mi dost dlouho, než jsem se tu změť znaků naučil Já si furt nemůžu zapamatovat, co děláTohle už je ale fakt těžký případ schizofrenie${foo##*/}
… Zrovna${foo##*/}
používám tak často, že vím, že jde o bashovou obdobu basename
Já si furt nemůžu zapamatovat, co dělá ${foo##*/}, nebo ${foo%-bar} a podobné vychytávkyTo je k otázce ankety nepodstatné. Dotaz byl na znalost syntaxe, nikoliv co to dělá, to už bych chápal jako sémantiku :)
Předpokládám, že místo toho otazníku jste chtěl napsat \1\2
:-)
Nebo raději soubor=$(echo "$1" | sed 's/\.wav$/.ogg/')
Ale já bych místo toho napsal soubor="${1%.wav}.ogg"
plain.tex
než hledat v dokumentaci. :-)
\TeX{}
em... Ja prave myslel, ze kdyz furt neco hledam v plain.tex, tak ze neumim... vi
, programovat v C a asi tak miliardu dalsich veci okolo). -C
u GNU grepu.
Tiskni
Sdílej: