Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Po zkušenostech několika posledních měsíců, a vlastně i současnosti, jsem se rozhodl k napsání následujícího zápisku o mých zkušenostech s trháním zubů moudrosti. Mým úmyslem není si stěžovat či děsit vás - prostě bych jenom chtěl uvést na rovinu spoustu nepravd a mýtů, které kolují o trhání osmiček na internetu, a ukázat vám současnou realitu situace.
Tak přesně tohle napadlo mou paní zubařku někdy v dubnu tohoto roku. Jelikož je mi 26 a po mých osmičkách nebylo v ústech ani stopy, poslala mne pro jistotu na zubní rentgen. Výsledek je asi takový, že by mohl sloužit jako ukázkový případ toho, jak to v ústech vypadat nemá. Pokud patříte mezi chudáky s podobným výsledkem, pak právě pro vás je určen tento text. Pokud váš rentgen vypadá normálně, buďte rádi a při čtení následujících řádků oceňte práci přírody, když vám nadělila normální zuby.
Z rentgenu je zřejmé asi vše. Horní osmičky tlačí na kořeny sedmiček, čímž je vyvracejí ze správné polohy. Dolní osmičky tlačí zezadu na sedmičky, což je také křiví. Zákeřným nebezpečím je blízkost zubů ústní dutině - ve skutečnosti je kryje necelý milimetr sliznice, přes který se k zubům snadno dostane infekce. Prostě jako kdybyste za Windowsí firewall umístili ovládání jaderné bomby i s manuálem.
Výsledek je jasný - osmičky v tomhle stavu (nepoužitelné a navíc nebezpečné) musí nutně ven. Vzhledem k tomu, že jsou mimořádně špatně uložené, jejich extrakce byla provedena chirurgicky u specialistky, je tedy i u vás možné, že vaše zubařka vás odešle za někým povolanějším.
V mém případě mi paní doktorka trhala zuby po párech - nejdříve
pravé osmičky, potom levé. Zákrok je překvapivě "v pohodě". To v
pohodě je uvozovkách, protože samozřejmě existují příjemnější
vyšetření (třeba ortopedická ), nicméně jsem byl překvapen,
že opravdu nešlo o nic zabijáckého.
Celý zákrok probíhá samozřejmě pod lokálním umrtvením. Dolní osmička se umrtvuje vpichem anestetika do tváře zevnitř, případně ještě pod jazyk (tam jsem jí dostal při prvním trhání, při druhém ne). Ta horní se umrtvuje vpichem do horního měkkého patra (tam dozadu v puse). Sice to není moc příjemné, ale funguje to.
Po uplynutí cca 2 minut začíná účinkovat umrtvení a od té chvíle vám může lékař do úst nainstalovat klidně jeřáb. Naprosto nic nebolí, i když o všem, co se vám děje v ústech víte - cítíte, jak vám doktorka rozřezává sliznici skalpelem, cítíte, jak vám vyškrabuje zubní lůžko po vytržení zubu, ale naprosto nic z toho nebolí.
U mě byly nejhorší spodní osmičky - jednak mají špatný směr a jednak je i na rentgenu vidět, jak je překrývá kost. Jejich odstranění je řešeno poměrně zajímavým postupem - rozřízne se sliznice, doktor(ka) se dostane k přístupné části zubu a postupně jej rozfrézuje a tím odstraní. Jediné, co je na tom nepříjemné je délka zákroku - spodní zub mé lékařce trval cca 15 minut - a zvuk frézky.
Horní zub je naproti tomu v pohodě: stačí rozříznout, uvolnit a vytrhnout. Věc na cca dvě minuty. Co je ale na samotné operaci naprosto nejnepříjemnější je tvorba hustých slin smísených s krví. Lidé, kterým vadí krev to může dělat špatně od žaludku, u mě byl největší problém, že jelikož jsem se snažil pořád uhýbat jazykem, tak jsem je nemohl spolknout a ulevit si. (Slabším povahám se omlouvám.)
Možnost komplikací při operaci závisí samozřejmě do jisté míry na organizmu každého z nás - problémy se srážlivostí krve, problémy s tlakem a podobně. Mě se podobné záležitosti naštěstí netýkají, přesto jsem ale jednu komplikaci zažil. Tou byl průnik zubů osmičky vpravo nahoře do nosní dutiny. Prostě rostla tak vysoko až prorostla do nosu.
Tato komplikace vyžaduje poměrně dlouhodobou léčbu (asi 14 dní), během které se nesmí smrkat ani kýchat (což pro mě jako alergika bylo dost náročné). Zároveň je třeba si do nosu kapat kapky proti rýmě a dezinfekci, aby se do vzniklé rány nedostala infekce. Na tomto stavu je asi nejnepříjemnější, že člověku první cca tři dny vychází z nosu krevní sraženina, jejíž odchod může podpořit maximálně tyčkou s namotaným chomáčkem vaty.
Po odstranění zubů a vyčištění lůžek se vše zašije. Šije se plastovou nití a výsledkem jsou jednotlivé stehy, kterých může být docela dost, což je dosti nepříjemné. Stehy jsou v ústech na týden, takže si týden připadáte jako kdybyste měli v ústech rejžák.
Cestu domů z ordinace si doporučuji odbýt co nejrychleji (tzn. vynechte České Dráhy, jejich "služeb" jsem si vychutnal v srpnu po vytržení osmiček vlevo). Lidé s dobrým sebeovládáním mohou odjet autem, ale raději se nechte odvézt.
Cca po dvou hodinách ústa přicházejí k sobě. Nic moc stav - člověk si připadá jako by dostal pěstí od mamuta, navíc jsem po první operaci dostal slušnou migrénu, což vyřešil až známej růžovej prášek.
Rehabilitaci po operaci vám komplikuje snad vše co jinak funguje normálně. Operovaná strana úst nateče do podoby obřího křečka a nabírá barvy, za které by se ani jarní duha nemusela stydět. Ústa se první cca tři dny dají otevřít pouze minimálně, takže počítejte s tím, že vše budete jíst hezky kávovou lžičkou. Pokud vás přepadá chuť na pizzu, na tu zapomeňte. Rozmělnění tužší potravy budete schopni tak pět dnů po operaci. A do toho všeho ty stehy, které se v ústech tak motají...
Co se týče bolestivosti, není to tak hrozné. První dva tři dny si člověk připadá jako by se na něm vyřádil Mike Tyson, ale žádná extra bolest to není, spíše vytrvalý tupý tlak. Vlastně kromě migrény po vytržení jsem nemusel ani po jednom zákroku sahat po růžových.
<update>
V rámci diskuze jsme se dotkli i ledování otoku. Osobně přesně
netuším k čemu je dobré, ale rozhodně je příjemné a asi i snižuje riziko
pooperačních komplikací. Jako chlazení doporučuji "gelový rukáv". Má velkou tepelnou kapacitu a dá se příjemně vytvarovat i při -18°C, takže opravdu kvalitně chladí. Docela použitelné je i listové těsto, ale to je tvrdé, takže není tak příjemné. Pokud vám někdo radil mraženou zeleninu, tak ta mi připadla asi nejhorší. Obal obsahuje příliš vzduchu a zelenina je uvnitř dost neuspořádaná, takže se zmražený produkt ani pořádně nedostane do kontaktu s kůží, takže moc nechladí a ani to není moc příjemné.
</update
>
Díra do nosu: O té jsem se rozepisoval již výše, takže jenom v krátkosti rekapitulace: nesmrkat, nekýchat a dezinfikovat!
Pooperační infekce rány: I to se může stát. U mě to bylo na levé straně u dolní osmičky. Rána mi začala hnisat, což zjistila při vyndavání stehů chiruržka. To se řeší dezinfekcí díry po osmičce + rukavicovými (gumovými) dreny. Léčba trvá tak další čtyři dny.
Infekce po delší době: To se mi povedlo po cca 2 měsících od vytržení pravé dolní osmičky. Do díry po ní se mi dostal nějaký kus jídla, to zkvasilo a nedlouho poté jsem byl opět u zubařky. To vyřešily dva výplachy peroxidem. Moje podezření je, že to souvisí s celozrnným pečivem, protože nedlouho potom se mi za dáseň u sedmičky (změklá po vytržení osmičky) dostalo semeno z bagety a taky zhnisalo. To jsem si ale vytáhnul sám pinzetou a vyčistil Herbadentem.
Periostitis mandibulae post extr. -8: Tak jestli něco, tak tohle bych vám opravdu nepřál. Tohle je nějakej divnej typ infekce, která prostě občas po vytržení dolních osmiček nastane. Jde vlastně o to, že se vám poměrně hluboko pod místem zákroku zanítí krevní sraženina, kterou je nutno odstranit. Odstranění probíhá opět pod lokálním umrtvením, a to tak, že se (opět) rozřízne dáseň a od dolní čelisti se odloupne okostice až k místu sraženiny, která se tím pádem vypustí.
Tenhle zákrok stojí opravdu za to. (Ono docela za to ale stálo i to, jak mě vyhodili v Karlových Varech z pohotovosti.) To, jak drží okostice u kosti si asi dovedete představit (pokud jste někdy vykosťovali prase, tak to víte přesně), takže nějakým podobným tlakem musí doktor působit na vaši bolavou čelist. Následují opět dezinfekce, rukavicové dreny, otok jako kráva a nemožnost otevřít ústa ... zatím minimálně tři dny. Nicméně tohoto se nemusíte příliš obávat, tento typ komplikace je prý vzácný.
Zhoršená mobilita čelisti aneb kontraktura. Prostě jde o to, že po operaci se může stát, že vám jdou ústa otevírat méně než normálně. Prvních cca 5 dní po operaci je to normální (tuším že 3 dny po operaci jsem měl problém ústa otevřít na 2cm) a časem se to zlepší na normál. Pokud ne, je třeba svalstvo rozcvičovat a rukama si čelist pootvírat až do bolestivého bodu a tam několik sekund vytrvat. Tohle je ale aktuální až tak týden po operaci.
Podle toho, co říkala má zubařka už jsem si prošel asi vším, co lze při vytržení osmiček ulovit. V současnosti můj rentgen vypadá asi následovně, což je sice uklidňující, ale vzhledem k tomu, že stále běhám na výměny drenů, příběh těchhle osmiček stále nekončí. Rozhodně ale vám, kteří budete muset podstoupit podobné zákroky držím palce a přeji zdárnou léčbu bez komplikací.
Tiskni
Sdílej:
Religious people split into three main groups when faced with science. I shall label them the "know-nothings", the "know-alls", and the "no-contests".http://thirdworldtraveler.com/Dawkins_Richard/NoNothings_Dawkins.html
no to uz je takovy zlozvyk vedcu, tridit a pojmenovavatAno, ale třídí a pojmenovávají věci spojené s jejich vědou, ne lidi, s kterými diskutují (pokud to nejsou psychologové, sociologové atd. samozřejmě).
tou skatulkou mysli ty, co tvrdi, ze veda a vira nejsou v rozporu - a v zapeti ukazuje, proc je to ptakovinaA já si řikal, co to sou ty ptákoviny co tam píše...
Ano, ale třídí a pojmenovávají věci spojené s jejich vědou, ne lidi, s kterými diskutují (pokud to nejsou psychologové, sociologové atd. samozřejmě).ale však to je presne to, co v tom clanku dela...
to ne, ale vira evoluci anoNe.
Pooperační infekce rány: I to se může stát. U mě to bylo na levé straně u dolní osmičky.Myslim, ze to klidne mohlo mit spojitost s tim, ze sis to nechal delat v lete. Zvysene letni teploty jsou dokonalou podporou pro bujeni infekce... Ja mam venku jednu osmicku, jedna me jeste ceka, o dalsich dvou zatim diskuse nebyla, ale jednou asi taky budou muset ven... Kazdopadne jako manzel dentalni hygienistky a kamarad nekolika zubarek a zubaru mam z krku alespon ty potize s neznamym ci neprijemnym prostredim, ktere u takoveho zakroku nemusi byt zrovna plusem
To je nahoda. Zrovna dnes jsem byl na preventivni prohlidce.
Zuby mam krive (jednicky), starecky vypadajici jako u kuraka, ale fungujou. Za poslednich 10 let jedina plomba.
Ten Vas postup je docela sila a poucny clanek hodnotim na 100%. Na serverech se zdravotnickou tematikou bychom tezko hledali lepe napsany.
"Zuby - pohroma huby" V úvodu se až rouhačsky obořil rovnou na Pánaboha. Přiznal mu, že lidské tělo jako celek je dokonale fungujícím agregátem, až na jedinou součástku, a tou je právě chrup. Nechápal, proč nástroj sloužící k pouhému mechanickému drcení potravy obdařil Stvořitel něčím tak nepotřebným a zákeřným, jako jsou nervy. "Proč by zuby," ptá se Cimrman, "nemohly být nějakým druhem necitlivé rohoviny, jakou je třeba kopyto či kravský roh? Kousáním by se takové zuby obrušovaly, ale stejně jako například nehty by neustále dorůstaly."
Ale oba zákroky v pohodě, bez prášků, bez drenů, jen s chlazením.
nebolelo to, ale citit to slo
To je holt lokálka - potlačí bolest, ale ne hmatové vjemy.
A on se rozesmal jak idiot a ukazal mi, ze to co drzi v ruce jsou kleste a ze v nich uz drzi prvni vytrzenou osmicku...!
Jestli to dobře chápu, šlo o osmičku, která už byla vylezlá. Mně trhali osmičky, které ani nezačaly vykukovat z dásně, tam je to trochu složitější.
V noci, kolem druhe rano, jsem se vzbudil bolesti, mel jsem i dost teplotu a bylo mi chujno, ale vyresil to ibuprofen & konev caje & 20 minut sprchy.
Dvě jsem zvládl bez prášků, u třetí (to byla ta se zahnutým kořenem) to bylo horší, takže jsem vyměkl a vzal si Ibuprofen. Za chvíli jsem usnul a probudil se po pár hodinách; sice mne nic nebolelo, ale protože ve spánku jsem neledoval, měl jsem na tváři bouli jako křeček. :-)
- proc to neni v rubrice kernel ultras? alespon by clovek vedel ze to nema cist ... kam se hrabou fotky s varenim mrtvoly a naslednou hostinou
- jak jsi se k tomu trhani dostal? bolelo to? je mi 25 a zatim jsem to neresil, tak nevim jestli mam zajit k zubari dokud to neboli a nebo pockat :)
- jak jsi se k tomu trhani dostal?Jako slepej k houslim
Jinak samotný trhání opravdu neboleloMně zase posouvali kosti. To také moc nebolí, ale…
a pokud tam můžou zůstat až nadosmrti, tak tě propustí, ne?Ale jestli mě propustí bych chtěl zjistit i jinak než injekcí do patra. Protože v tom případě bych tam radši ani nelezl.
takze nektery zubarce se da ze sparu vyvlict, ale vsechny sou stejny, hned berou mucic nastroj do ruky a ani ti nereknou co se bude dit (asi aby si nemel cas si to uvedomit a utect). ale to ja na ni hned, pockat, co to bude, musi se to delat hned, bude to trvat dlouho, kolik to bude stat, bude to bolet (ta je zbytecna, boli to vzdycky, nekdy min, nekdy vic)? kamos mel ale horsi zubarku, ta se s tim vubec neparala, nerekla ani slovo a zahajila mucici proceduru. jako vysledek zlomil muj rekord v dylce nechozeni k zubari a vyradili ho z evidence. ted je u ty moji (ktera to tu udajne chce zabalit a odstehovat se nekam do pryc).
me kdyz chtela vrtat dva zuby tak sem ji rikal ze ne, ze dneska se na to necejtim, ze prijdu jindy, nakonec me ukecala ze aspon jeden udela a ja se nechal. na ten druhej sem tam uz neprisel (resp. sem tam byl asi 3x ale nikdy ne dal nez v cekarne, jenom rict ze prijdu jindy). to uz bude tedka asi rok ...Tak to hodně štěstí, až kaz proroste na dřeň.
kdyby ses moh podivat tak by to s tebou nejspis slehlo.Právě že ne. Když nevíš co máš očekávat a najednou cítíš takové divné pocity, to je fakt hnus. Když už víš co máš čekat… samozřejmě, proti něčemu nepomůže ani to, ale furt lepší než drátem do oka.
Kdyz si tak ctu tenhle zapisek, musim se radovat ze nemam s osmickama zadny problem.Jak si tak čtu ten zápisek, tak začínám mít strach, co mě v nadcházejících letech čeká.
Zubařů se bojím ještě více
Mám šok už od mládí
Vrtákem mi poškodili mandle a jícen
Když jsem ležel v bezvládí
Pták, Visací Zámek