Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Besides, I think Slackware sounds better than 'Microsoft,' don't you?
-- Patrick Volkerding
Dnes se v softwarové sklizni na Rootu objevil další datový soubor, kernelcookies. Taky povedený. A nakonec veselá básnička (odkudsi) :
When in panic, fear and doubt,
drink in barrel, eat and shout.
Fortune je z balíku classic-bsd-games. Když jsem si pročítal citace pro Fortune, prozkoumal jsem také balík classic-bsd-games. Netušil jsem jaké poklady se tam skrývají.
Je tam klasický had, hra worm, zajímavý šetřič obrazovky worms, kde se několik červů z ascii znaků pohybuje po obrazovce. Dají se spustit s různými parametry jako počet červů, délka červů, pauza mezi přesunutím (na mém počítači jsou dost hyperaktivní) a zajímavá možnost, že se obrazovka vyplní náhodnými znaky a červi nechávají cestu, kudy prošli. Jenom jsem nepřišel na způsob, jak worms spustit jako šetřič obrazovky.
Pak je tam celkem zajímavý simulátor řízení letového provozu Atlantis Atc (Air Traffic Control). letiště je v obdélníku a hraje se dokud se nestane nějaká katastrofa. Ovládání jsem moc nepochopil a zatím hlouběji nezkoumal.
Zajímavá věc je Hunt. Jde o síťovou střílečku vizuálně podobnou nethacku. Jde o to zabít co nejvíc protivníků, a pokud možno přežít, v náhodně vygenerovaném bludišti. Každý má pistoli a pár nábojů a v bludišti se válejí různé granáty, bomby. Je to síťová hra, a zatím jsem neměl s kým ji vyzkoušet.
Manuál mě navnadil na fantasy rpg Phantasia, bohužel to vyhodilo segmentation fault.
Sice není z classic-bsd-games, ale nemůžu zapomenout na legendární Nethack. Výborné konzolové rpg nejen na dlouhé zimní večery. Před časem jsem přemýšlel o koupi starého notebooku na programování na cestách a taky na hraní Nethacku. Nakonec z toho sešlo. Nepochopil jsem všechno ovládání, a možná proto jsem se nedostal zas tak daleko. Vzpomínám si na situaci, když jsem v průběhu hry našel mrtvolu nějaké předešlé postavy, měl jsem hlad a neměl jídlo. Snědl mrtvolu a umřel na otravu. Poučení pro příště.
To je z dnešního výletu do říše příkazové řádky vše.
Tiskni
Sdílej:
Jo, fortunky... ty nesmeji v .profile nikdy chybet Neni nadto, kdyz jeste rozespaly clovek rano pusti xterm a zacne se vydesene rozhlizet pote, co si precte:
Look out! Behind you!
A nebo rovnou: panic: can't find /
Pripadne, milosrdneji: kernal segmentation violation. core dumped (only kidding)
To jsou asi moje nejoblibenejsi
BTW, uz jsem jednou videla i jakysi nethack pro non-hackery... totiz GUI k nethacku, myslim ze pro OS X (tfuj... )
kernal segmentation violation. core dumped (only kidding)to "only kidding" je redundantne (kvoli prvemu slovu), dost to kazi pointu...