Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Besides, I think Slackware sounds better than 'Microsoft,' don't you?
-- Patrick Volkerding
Dnes se v softwarové sklizni na Rootu objevil další datový soubor, kernelcookies. Taky povedený. A nakonec veselá básnička (odkudsi) :
When in panic, fear and doubt,
drink in barrel, eat and shout.
Fortune je z balíku classic-bsd-games. Když jsem si pročítal citace pro Fortune, prozkoumal jsem také balík classic-bsd-games. Netušil jsem jaké poklady se tam skrývají.
Je tam klasický had, hra worm, zajímavý šetřič obrazovky worms, kde se několik červů z ascii znaků pohybuje po obrazovce. Dají se spustit s různými parametry jako počet červů, délka červů, pauza mezi přesunutím (na mém počítači jsou dost hyperaktivní) a zajímavá možnost, že se obrazovka vyplní náhodnými znaky a červi nechávají cestu, kudy prošli. Jenom jsem nepřišel na způsob, jak worms spustit jako šetřič obrazovky.
Pak je tam celkem zajímavý simulátor řízení letového provozu Atlantis Atc (Air Traffic Control). letiště je v obdélníku a hraje se dokud se nestane nějaká katastrofa. Ovládání jsem moc nepochopil a zatím hlouběji nezkoumal.
Zajímavá věc je Hunt. Jde o síťovou střílečku vizuálně podobnou nethacku. Jde o to zabít co nejvíc protivníků, a pokud možno přežít, v náhodně vygenerovaném bludišti. Každý má pistoli a pár nábojů a v bludišti se válejí různé granáty, bomby. Je to síťová hra, a zatím jsem neměl s kým ji vyzkoušet.
Manuál mě navnadil na fantasy rpg Phantasia, bohužel to vyhodilo segmentation fault.
Sice není z classic-bsd-games, ale nemůžu zapomenout na legendární Nethack. Výborné konzolové rpg nejen na dlouhé zimní večery. Před časem jsem přemýšlel o koupi starého notebooku na programování na cestách a taky na hraní Nethacku. Nakonec z toho sešlo. Nepochopil jsem všechno ovládání, a možná proto jsem se nedostal zas tak daleko. Vzpomínám si na situaci, když jsem v průběhu hry našel mrtvolu nějaké předešlé postavy, měl jsem hlad a neměl jídlo. Snědl mrtvolu a umřel na otravu. Poučení pro příště.
To je z dnešního výletu do říše příkazové řádky vše.
Tiskni
Sdílej:
Jo, fortunky... ty nesmeji v .profile nikdy chybet Neni nadto, kdyz jeste rozespaly clovek rano pusti xterm a zacne se vydesene rozhlizet pote, co si precte:
Look out! Behind you!
A nebo rovnou: panic: can't find /
Pripadne, milosrdneji: kernal segmentation violation. core dumped (only kidding)
To jsou asi moje nejoblibenejsi
BTW, uz jsem jednou videla i jakysi nethack pro non-hackery... totiz GUI k nethacku, myslim ze pro OS X (tfuj... )
kernal segmentation violation. core dumped (only kidding)to "only kidding" je redundantne (kvoli prvemu slovu), dost to kazi pointu...