V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
b
. Nebo si můžete vyzkoušet pajpu - man man | less
- a pak už šipky fungovat budou.
Možná se ptáte, pro koho to píšu, normální smrtelník neunixář se k Sunu nedostane - omyl, tento šok podstoupí ročně stovky nových studentů ČVUT (FELu přinejmenším). A Solaris dokáže rozhodit i celkem pokročilého uživatele Linuxu apropos
- stránka se stejným názvem se může nalézat ve více sekcích a zrovna na potvoru se napoprvé otevře ta špatná. A napodruhé i napotřetí taky... Sekci 3ucb
ignorovat. Číslo požadované sekce vyjádříme např. takto: man 3 printf
, popř. na Sunu man -s 3c printf
.
normální smrtelník neunixář se k Sunu nedostane
U nás na PEF MZLU v Brně tím straší v podstatě všechny studenty. Unix je tak nějak povinný. Jen ve formě, v jaké se vyučuje by asi běžný uživatel rozdíl mezi Solarisem a Linuxem nepoznal. Tedy aspoň na neinformatických oborech mv
a ls
je všude stejné Pravda, když jsem chtěl
cat /proc/cpuinfo
a onen soubor neexistoval, trošku mě to překvapilo
A kdyby se náhodou někdo dostal k Sunu (SunOS, Solaris) - tam se defaultně jako stránkovač manu používá more, a tam šipky nefungujíNefungují ani v některých distribucích Linuxu (např. Debian Sarge).
Nefungují ani v některých distribucích Linuxu (např. Debian Sarge).Ale funguji (v Debianu Sarge). Pokud tedy mas nainstalovany less ci nemas rozbite nastaveni terminalu.
less
nebyl nainstalován. Považoval jsem ho za tak samozřejmou věc, že by mě ani ve snu nenapadlo, že by mohl chybět.
less
přítomen.
khelpcenter
- sekce UNIX manual pages. No, popravdě to nepoužívám, protože man něco je prostě rychlejší, ale kdyby existoval program, který by šel umožňoval vybrat na příkazové řádce, ktero stránku chci prohlížet (prostě stejně jak to má man) a uměl je tak pěkně zobrazovat jako khelpcenter (žádnej xman teda), tak bych ho nepochybně používal.
Doufám, že bude i pokračování "Jak číst info stránky" man:top
.
khelpcenter man:/foo
?
Myslíte 25 + počet řádků na stránku terminálu? :-)
To už vyžaduje pokročilého uživatele, který umí implementovat cyklus.
Tiskni
Sdílej: