plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Taková drobnost, co jsi použil za RAM? Z vlastní zkušenosti vím, že na RAM záleží víc než dost, u DDR1 jsem místo tří modulů 333MHz dal dva lepší 400MHz a lítalo to doslova jako blesk! Navíc co jsem slyšel, tak u nových NTB s novými AMD procesory je vřele doporučeno použít dva moduly jako dualchannel, s jedním je to prý krok zpět.
Jinak gratulace k binárním ovladačům, mě to vždycky rozes*ralo Debian tak, že jsem musel dát reinstall (Xserver nenaskočil vůbec a po hromadě pokusů o vyřešení jsem se dostal nejvíc na 320x240).
Jestli se nepletu, tak nemusí nutně platit, že DDR3>DDR2, i když do toho moc nevidím (a ani nechci).
To s dualchannel pamětmi bylo myslím na Windows.
Binární ovladače jsem testoval na třech čistých instalacích (na dvou různých PC) a vždycky to dopadlo špatně
To jsem neříkal, RAM je potřeba na víc, než jen vykreslování grafiky
a vis kkolik lidi nemusi?
Navíc co jsem slyšel, tak u nových NTB s novými AMD procesory je vřele doporučeno použít dva moduly jako dualchannel, s jedním je to prý krok zpět.
To je pravda - tedy pokud výrazem "novými" rozumíte jakýkoli 64-bitový procesor od AMD.
Jsem take toho nazoru. Prece jenom, jestli se nepletu, posledni stabilni OpenSuse je z jara, takze tam je tak max. 3.3 kernel?
Jinak tady se taky ukazuje, jak si kdo vazi zakazniku... Jelikoz vyvoj kernelu ma nejaky harmonogram a taky trva, nez se dostane distribucnim kanalem az na uzivateluv disk, tak Intel zacina pracovat 1 rok dopredu na podpore svych CPU i GPU. Podle vseho jadro 3.7, ktere vyjde nekdy na konci listopadu, bude mit kompletni podporu hardwaru, co se predstavi v lednu .
Takze: Zkouset AMD hardware uvedeny v lete s kernelem z jara neni moudre. AMD v porovnani s Intel na linux tezce hazi bobek...
haswel bude podporovan az v 3.8 ... intel priznal ze tam vyvoj celkem posrali ....
jakykoliv HW novejsi nez SW je celkem problem ... Ja si vzdy od uvedeni 2-3 mesice pockam .. a dalsi vec u me dost resi ze jedu na Gentoo ~amd64
hdparm
u (hdparm -tT /dev/sd[něco]
) s výsledkem čení souboru na ůrovni souboriového systému (kopírování něčeho velkého do /dev/nul, např. pomocí pv
) Pokud se to bude zásadně lišit, je něco špatného na úrovbni souborového systému, jinak je to nejspíš v ovladači.
PS: Nejlepší je to provádět v runlevelu 1 (single
), aby se do toho nepletlo GUI, případně rozliční démoni sahající na disk.
Achjo, občas bych si přál, aby byl v trestním zákoníku paragraf na "vlastní blbost".
Pokud na základě této tvé zkušenosti s trinity odsuzuješ celé amd, tak jsi hluppák. měl sis koupit fx-8350 a k tomu tu tvoji geforce a nestačil by ses divi, jak obrovské, až nevyužitelné množství cpu výkonu máš k dispozici. je už po léta obecně platné, že grafiky ati/amd nemají příliš dobré linuxové ovladače od výrobce a že jejich podpora v opensource ovladači je běh na dlouhou trať.
A vůbec , tvoje hlavní blbost je následující: řešíš upgrade v absolutně nevhodnou dobu. během dvou-tří měsíců bude na trhu haswell, kde počáteční vyšší investice vydrží zase po mnoho let. takže zatím dál v klidu funguj na 650ti a příští rok jí přidej pana haswella a amd tedy klidně dál několik let ignoruj. ale není správné jej pomlouvat na základě vlastních neznalostí. PS: tohle píšu z intel/nvidia stroje, který používám již pár let, takže ne, nejsem amd-fanatik
měl sis koupit fx-8350 a k tomu tu tvoji geforce a nestačil by ses divi, jak obrovské, až nevyužitelné množství cpu výkonu máš k dispozici
Ač jsem sám spokojeným uživatelm FX-8150, myslím, že FX-8350 pro drtivou většinu domácích uživatelů nemá smysl. Těch osm jader většina uživatelů využije jen zřídka, takže bych (z nabídky AMD) spíš doporučil sáhnout po FX-4170 (4x4.2) nebo počkat, co bude k dispozici v řadě FX-43xx.
zajimave ... ja mam ati od 9700Pro .. a nejak problemy nemam ... I kdyz pravda je ze prece jen pouzivam dva roky strarou grafiku + OSS ovladace ..
Tiskni
Sdílej: