Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
V mém případě na laptopech/notebocích (zejména s AMD grafárnou) zatím nejvyšší spokojenost s Fedora.
Naopak přímo příšerné výsledky s Ubuntu jakmile je v compu AMD-grafika.
Pokud víte jak řešit problém s AMD-grafárnou, když nainstaluji Ubuntu, budu rád. Jako laik nevím co dělat, když se rozběhne instalace Ubuntu (například Lenovo, HP, ...) a potom již na monitoru je jen změť světelných bodů.
Klikátko přesně takovému uživateli nabídne cestu jak tím, že mu možnosti, které má, srozumitelně zobrazí a po výběru je převede do zápisu do konfiguračních souborů. A je celkem pochopitelné, že autoři klikátka omezí konfiguraci na oblast, kterou mají zpracovanou.Pane, buďto jste masochista, nebo blázen. V opačném případě nevíte o čem mluvíte. Viděl jste jak vypadají manuály sofistikovanějších věcí pro klikoidní software? Stoh papíru s 3x3 screenshotů ve kterém se prase vyzná. A to je s bídou zdokumentovaná jedna verze aplikace. Stačí drobná změna v menu a všechno může být zcela jinak.
Pane, buďto jste masochista, nebo blázen. V opačném případě nevíte o čem mluvíte. Viděl jste jak vypadají manuály sofistikovanějších věcí pro klikoidní software? Stoh papíru s 3x3 screenshotů ve kterém se prase vyzná. A to je s bídou zdokumentovaná jedna verze aplikace. Stačí drobná změna v menu a všechno může být zcela jinak.Nejsem ani masochista a ani blázen. A celkem dobře vím, jak vypadají manuály pro klikoidní software. A ani nechci nijak rozpoutat flame. Ale za uvedeným názorem si trvám. Myslím, že podstata je, že mám na mysli jiného uživatele než vy. Uživatele, který žádný manuál nečte. Stejně tak jako žádný manuál nečte naprostá většina uživatelů nového smarfonu, tabletu, nějaké moderní myčky, pračky nebo digitálního fotáku. Většina lidí od výrobce zařízení očekává, že mu při provozu potřebné informace zařízení sdělí. A v provozu počítačů tuhle cestu "nemusím si nic pamatovat, všechno najdu používání a procházením systému" asi nejvíce reprezentuje Apple a hodně i windows. A naprostá většina uživatelů, kteří jednak nechtějí o systému nic moc vědět a nechtějí se nic učit, jen systém používat tento přístup potřebuje.
No me OpenSuse bezelo stabilne vzdy tak max tyden, tak bych se moc neradoval :D
Tak to bude na case OpenSUSE zase vyzkouset :)
No to si nemyslim, mam jak nvidia tak ati, a kde4 mi jede nejlepe na intel grafice :)
Asi nejakej problem Suse :), v archu OK, mam to v praci a jede to v pohode :P
Už delší dobu mám na ntb Win7 a chtěl bych si zpáky nainstalovat nějakou distribuci GNU/Linuxu, ale nemůžu se rozhodnout jakou. Kdysi jsem používal Arch (2-3roky) a pak Debian(4-5 let). Teď testuji ve virtualboxu Fedoru, ale čím víc ji zkoumám, tím méně se mi do ní chce jít.
Bohužel se oSUSE nemám žádné zkusšenosti z praxe. Nebude nějaký zápisek o zkušenostech?
PS: zrovna při hladání informaci o SUSE (minulý týden?) jsem narazil na tvůj blog a popis přechodu z Fedory16 na suse...
Mě nové Gnome vůbec nevadí. Dokonce se mi ten styl práce i zamlouvá, ale Ubuntu mi sympatické není.
Mě tak jasná nepřipadá (z čistě subjektivních důvodů).
Marketing... Taky si říkám.
ale predstava, ze budu muset reinstalovat kazdy pulrok (Fedora 16, 17, 18), pokud budu chtit byt aktualni, se mi moc nelibi.To by se mi taky nelíbilo. Naštěstí to není potřeba, protože upgrade distribuce normálně funguje.
vačšina vecí sa dala spraviť z graf rozhrania a do terminalu sa človek moc často nepozrel. Pri archu mam pocit že som sa toho viac naučil o systéme.
Absurdita tohoto argumentu mne nepřestává fascinovat.
No yast … po dalším rebootu přeplácne tím co má on uložené.
Ach jo. Lidi, co si to pořád vymýšlíte ze nesmysly? Copak se při rebootu spouští nějaký YaST???
To by se asi bylo potřeba bavit o konkrétních souborech případ od případu. Třeba zrovna u toho nastavení sítě to IIRC většinou závisí na konfiguraci a je celkem jedno, jestli byla vytvořena YaSTem nebo ručně.
Poslední dobou bývá spíš problém s tím, že se konfigurační soubory při updatu nahradí novou verzí (např. protože nejsou označené jako noreplace
), ale to je věc, která se dá považovat za regulérní bug (a pár takových už jsem viděl hlášených a opravených). Z podobného soudku je perl-Bootloader
, který přepisuje menu.lst
podle /etc/sysconfig/bootloader
, ale tam je to podle všeho feature.
Tiskni
Sdílej: