Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Nejsem zrovna moc velký psavec blogů, ale tento článek mě dovedl k tomu, abych neco napsal.
Ten článek mě docela zaskočil a byl jsem velice nemile překvapen. Jak jsem to tak četl, tak mi připadá, že pro Hanse to moc dobře zatím nevypadá. No, v každém případě pokud někdo víte něco konkrétnějšího, tak mě to docela zajímá.
Ono poslední dobou se vůbec moc nedařilo, alespoň pro reiserfs a reiser4 souborové systémy. Já jsem vždy byl velkým zastáncem reiserfs, reiser4 i nakonec Hanse, chápal jsem některé věci, které dělal a proč je prosazoval, ikdyž poslední dobou(rok, dva) jsem byl hodně v rozpacích z jeho chování, ale tohle snad ne.
Suse oznámilo ukončení prosazování reiserfs jako default FS, tudíž se odsune i pozornost vyvojářů - "údržbářů" od reiserfs. No a když se údržbě věnovali lidi téměř jenom od SUSE, tak to do budoucna vypadá velmi bledě. Je docela klika, že v 2.6.19-rc1 jsou všechny patche z mm stromu a trošku se tak dotáhly mušky a chybky na kráse reiserfs
Jak to vypadá s reiser4 a jeho začleněním do jádra to všichni dobře známe. Ikdyž se teď blýsklo na lepší časy, když Andrew Morton poslal mail od "čištění" mm větve potažmo věci, které by chtěl poslat Linusovi do "upstream" větve, tak se tam objevilo na vložení do 2.6.20 (psal sice o vložení do .19, ale pak se to změnilo, kvuli par chybkam na .20). I tak je to velmi nejisté.
Hans pobouřil již tak dost vývojářů jádra a nyní ještě tohle... pozice pro prosazení reiser4 bude stále težší, navíc pokud Namesys přijde o lídra. Hmmm otázkou je nakolik byl Hans vývojář a nakolik šéf. Mě osobně přijde, že spíše šéf ..
Nezávisle na tomto všem sem i já začal uvažovat, jaký FS používat dále místo reiserfs. Ještě provedu testování 2.6.19-rc1, ale už to moc dlouhodobě s reiserfs na svém disku nevidím. Nyní kupuji vetsi disk a uvidíme jak to dopadne.
Reiserfs používám již od dob Mandrake 7.2 (rok 2000) pravidelně na teměř všech oddílech pevného disku. Zejména na /home tam ho používam stabilně od Mandrake 8.0. Reiserfs jsem poznal náhodou u SuSE 6.4, v té doby jediný použitelný žurnálovací FS.Za těch 6 let jsem pouze JEDNOU prováděl --rebuild-tree na všech svých provozních strojích. Nedošlo ke ztrátě žádného souboru. Testovací stroj, kde jsem dělal pokusy a úmyslně ničil FS nepočítám. I přesto všechno nyní nějak citím, že reiserfs dochází dech a lepší už to nebude. Těch posledních pár patchů co do nedávna byly v mm považuji za poslední záchvěv před smrtí, resp. upadnutím. Reiser 4 bohužel nedosahuje takové stability, jako měl reiserfs ikdyž výkonostně je úplně někde jinde.
Bohužel další věc, která mě odrazuje od používání Namesys produktů je jejich politika podpory produktů (FS). Kdo zaručí, že až se povede doladit reiser4 a prosadit do hlavní větve jádra, že neupadne v zapomnění jako reiserfs pro firmu Namesys? Jakmile bude reiser4 v jádře, tak šup vymyslíme super, extra, multi a zpětně nekompatibilní nový Reiser 5. Bohužel chování Hanse a Namesys tomu odpovídá.
Poslední dobou si pohrávám s myšlenkou nad JFS, tak uvidíme. Již jsem ho použil na jednu testovaci oblast na disku, tak snad to bude lepsi.Ext3 asi postačí na /, ale po několika, nepřijemných pádech se mi s ním na /home moc nechce. Možná ještě budu uvažovat o XFS.
P.S. Nechci tímto vyvolat flame o výběru FS, ale pokud máte někdo nějaké doporučení, osobní zkušenost, dobrý benchmark, tak rád si přečtu názor či odkaz
Tiskni
Sdílej:
Mne sa uz niekoľkokrát poškodila partícia s ext3. Vždy po výpadku prúdu. 1.) Keď počas opravovania vypadne prúd znova 2.) Po niekoľkonásobných opakovaných výpadkoch(asi 10x) sa vždy Ext3 opravil a keď to bolo 11x, tak zakapal. Pritom ReiserFS s výpadkami žiadny problém
ext3 je paradoxně daleko více bezpečnější, než Reiser3Moje relativně dlouhodobé zkušenosti potvrzují přesný opak. Na systémech kde dochází k tvrdým restartům nebo k vypínání síťovým vypínačem je nesrovnatelně bezpečnější a stabilnější reiserfs 3.6. Ext3 mi na takovém systému několikrát totálně zkolaboval, kdežto reiserfs na takovém systému funguje již několik let naprosto bez problémů. A zkušenosti dalších lidí toto naprosto potvrzují (viz předchozí sikuze na toto téma). Navíc ext3 je i při zapnutí dir_index ve srovnání s reiserfs nechutně pomalý (obzvláště dobře to bylo znát na mém starém počítači, což bylo Pentium 150 s 32 MB RAM... do teďka mi slouží jako router). Ten gigantický rozdíl v rychlosti mezi ext3 a reiserfs je také dobře vidět třeba v tomto benchmarku (který je na stránkách lidí pracujících na ext4 filesystemu, takže rozhodně nelze označit za zaujatý). Zkrátka ext3 mi na disk nesmí ani páchnout