Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Inteligentní informační systém s podporou sledování, vyhledávání a rozpoznávání pro bezpečnost občanů v městském prostředí. --- Přečtěte si popis cílů projektu a údaje o české (moravské) účasti.
Na jaře tohoto roku se mi do rukou dostaly materiály o projektu INDECT. Protože mi některé části připadaly dosti nehorázné, chtěl jsem se o ně podělit, ale pořád nějak nebyl čas, takže jsem to odkládal. Až dnes mě nakopla zprávička od xm... Takže posuďte sami, co se také platí z našich daní a čím se zabývají vědci v renomovaných institucích...
Projekt INDECT (Intelligent Information System Supporting Observation, Searching and Detection for Security of Citizens in Urban Environment) je zpracováván (řešen) v rámci 7. RP (rámcového programu) Evropské unie v kategorii Bezpečnost. Dělka projektu je 60 měsíců a příspěvek EU činí 10,9 milionů eur. Koordinátor projektu je Prof. Andrzej Dziech, AGH Krakow, Polsko, partnerských zemí je 10 a partnerských organizací 17.
Česká republika se projektu také účastní - řešitel za ČR je Doc. Jaroslav Zdrálek z VŠB-TU Ostrava, partner je Katedra telekomunikační techniky. Česká strana se podílí mimo jiné na následujících úkolech:
Související webové stránky:
Následuje popis projektu zpracovaný Technologickým centrem Akademie věd ČR. Tučné zvýraznění je moje.
Cílem tohoto projektu je připravit celoevropskou platformu, která bude zajišťovat bezpečnost obyvatel a neutralizovat jejich možné ohrožení v urbanizovaném prostředí. Výsledek projektu bude možné používat v rozhodovacím procesu na různém stupni státní správy pro zajištění ochrany obyvatel. Projekt pokrývá mnoho druhů hrozeb, které mohou vést k ohrožení obyvatel. Jednak je to nevhodné, atypické chování jednotlivců či skupin v urbanistickém prostředí, které může představovat hrozbu pro ostatní obyvatele. Projekt se také bude zabývat vyhodnocováním možných hrozeb i z prostředí internetu. Zejména o vyhodnocování komunikace s definovaným obsahem, který může vyústit k ohrožení obyvatel nebo majetku a nelegální přístupy k cizím datům pomocí Internetu a jejich možné zneužití.
Prvním úkolem projektu je monitorování fyzických objektů a detekce možných hrozeb:
Identifikace a pozorování pohybujících se objektů v urbanistické zástavbě. Jedná se o systémy, jejichž cílem je stanovení geografických souřadnic objektu a jejich záznam. Výsledkem je možnost sledovat historii pohybu objektu nebo jeho současnou pozici. Systém se dá využít i pro záchranu osob v nouzi.
Identifikace a sledování jednotlivců a objektů za účelem vyhodnocování možných hrozeb. Jedná se o dohledový (surveillance) systém, který bude shromažďovat informace pomocí mikrofonů, kamer nebo speciálních čidel a ze získaných dat detekovat abnormální chování a násilí.
Biometrie a inteligentní metody pro extrahování a dodávání bezpečnostních informací. Klasická biometrie se zabývá identifikaci nebo rozpoznáním osob. V tomto projektu bude řešena problematika biometrie v širším kontextu, tj. napojení na umělou inteligenci za účelem detekce abnormálního chování jednotlivců.
Vyhledávání definovaných informací na různých internetových portálech, v diskusních skupinách nebo chatech (chats).
Zpracování multimediálních informací pomocí speciálních značek – hash nebo watermarking a jejich následné využití při prohledávání databáze. Watermarking by měl být první vodítko ke shodě informací.
Monitorování chování v počítačových sítích za účelem detekce atypického chování. Za tímto účelem budou navrženi agenti, kteří se umístí na různé uzly sítě a budou získávat potřebné informace.
Získané údaje je nutno zpřístupnit odpovědným uživatelům státní správy. Součástí projektu je navrhnout portál s jednotným rozhraním pro koncové uživatele. Projekt bude řešit:
Spojení různých multimediálních dat z různých zdrojů a jejich prezentace koncovým uživatelům. Tedy propojení různých databází, které mohou být fyzicky umístěny na různých geografických místech.
Ochrana získaných informací proti nežádoucím, nepovolaným přístupům. Informace budou soustředěny v datových centrech a zároveň se budou přenášet ke koncovému uživateli. Projekt navrhne a specifikuje bezpečnostní pravidla, která přispějí k ochraně informací před zneužitím.
Projekt INDECT je významný z hlediska zacházení s velkými objemy různých typů dat, která budou systematicky tříděna, komprimována, označena a uložena do datových center. Pro zpracování multimediálního obsahu, zejména obrázků a videosekvencí, bude použita nová metoda značení (watermarking), která je odolná proti poškození kompresí. Pomocí krátkých značek (hashs) tak bude urychleno nejen vyhledávání, ale bude možné obsah klasifikovat i podle dalších prvků.
Příkladem může být snímek muže v kabátě a s kufříkem, který lze klasifikovat nejen podle podobnosti tvarů (pixelová podobnost), ale i označením: osoba – muž – černý kabát - kufřík. Tyto informace pak pomohou k rychlému prohledávání databází uložených na různých místech a nalezení dalších snímků nebo podobných záznamů, které mohou být dány do souvislostí a následně vyhodnoceny z bezpečnostního hlediska.
Tiskni
Sdílej:
je nelegální už teďToho, ze se zakony prislusne neohnou az bude podobny system pripraven k pouziti bych se nebal. Ono i u dnesnich CCTV systemu se porusuji zakony (napriklad kauza s policejni kamerou v Plzni cumici nekomu do bytu) a myslim si, ze o vetsine podobnych prestupku se verejnost ani nedozvi.
stačí si do jedné boty dát kamínek nebo něco podobného, profil chůze se totálně rozhodí a změníTo mi připomnělo Holzmannův vynález - umělé kuří oko. Dáte si ho do ponožky a celý den vás v botě tlačí. A k čemu je to dobré? No, víte, jaký je to krásný pocit to pak večer vyndat?
Btw. je tam naznačeno i řešení proti rozpoznávání podle chůze - stačí si do jedné boty dát kamínek nebo něco podobného, profil chůze se totálně rozhodí a změníKudla, nedá se to udělat nějak jinak, než zničením goretexové boty?
Mozna oprasit to, co pouzivaji uz nejaky cas u zen na dalnem vychode - burky :)Na Dálném východě bys na někoho s burkou asi těžko narazil (Japonsko, Čína. Korea, Vietnam, část Ruska atd.). Burky se nosí v jiných částech světa.
Btw. zajímalo by mě, jak se teď v Británii bude dařit GeoCachinguCo? GeoCaching? Takové to jak si teroristi vyměňují v ukrytých krabičkách informace a bomby?Já bych si tedy v Londýně lovit kešky netroufl
Riziko, že člověka můžou pro podezření z terorismu až na měsíc zadržovat bez vyrozumění blízkých a možnosti kontaktovat kohokoliv venku, je děsivé.
Have you seen anyone taking pictures of security arrangements?Yes, I have. I know a man who took photos of CCTV cameras inside a bus.
TERRORISTS USE PROTECTIVE EQUIPMENT, zatímco my, praví muži, pracujeme s žíravinami a jedy zásadně bez jakýchkoli ochranných pomůcekKdepak, tady jde o to, že vůbec máš nějaké žíraviny. K čemu by byly občanovi se standardním chováním žíraviny? (nepočítáme několikaprocentní ocet)
Have you seen anyone taking pictures of security arrangements? Yes, I have. I know a man who took photos of CCTV cameras inside a bus.No, ve VB bych se neodvážil.
Kdepak, tady jde o to, že vůbec máš nějaké žíraviny. K čemu by byly občanovi se standardním chováním žíraviny? (nepočítáme několikaprocentní ocet)Normální člověk je lije do hajzlu (doslova). :P
Jedná se jestli se nepletu o explozivní hoření, né o skutečnou explozi.Ano, ale důležité je především to, co to ve výsledku udělá. Je vcelku jedno, jestli jsou například lidé zasaženi střepinami po skutečné explozi nebo "jen" po explozivním hoření (i když se to může lišit například v potřebném množství směsi).
Obcas mam chut si zahrat na drsnaka, a rekls VBYes, I have. I know a man who took photos of CCTV cameras inside a bus.No, ve VB bych se neodvážil.
Let experienced officers decide what action to takeLidi spěchající na letiště zastřelit. Nebo přesněji podle skutečné události - rozstřílet.
Strážný: "Střílet!"No co, tady prostě není co řešit. Rozkaz zněl jasně, není čas lámat si hlavu, kdo je kdo
Jako v Poldovi?Ne, jako v Londýně v metru.
údaje o české (moravské) účastiTady vypadá někdo překvapeně nebo co. Jak kdyby tomu snad jinde bylo jinak. První kdo na FITku přikluše dělat nábor je Biometrický výzkumný tým. A mám pocit, že ten jejich algoritmus na rozpoznávání lidských tváři
v diskusních avatarechbyl testován i zde. A kdo bude zadavatelem/sponzorem můžete hádat klidně 3x.
mikrofonů, kamer nebo speciálních čidel
Pak se ovšem nesmí divit až se banda lidí co v nočních hodinách pobíhá po městech a maluje ty kraviny na zdi změní na bandu lidí co místo sprejů sebou bude nosit flašky plné benzínu.
BTW: To už asi v budoucnosti budu vyhodnocen za hrozbu, když sebou na cesty do školy nosím na baťohu připoutanou baseballovou pálku, že?
je hezke, jak se tu vsichni rozciluji nad omezovanim svobod... ale je prekvapive, ze se tu nikdo nerozkrikuje nad tim, ze jsou to zbytecne vyhozene penize.Na to už si očividně běžný lid zvyknul.
dalsi vec, ktera me zaujala jsou neuveritelne nadsazene cile, ktere nikomu neprijdou jako blbost (se soucasnou urovni poznani).Londýňané, kterým na hlavu začali padat V2 by určitě souhlasili.
Londýňané, kterým na hlavu začali padat V2 by určitě souhlasili.tento argument je malinko mimo... vyvoj one V2, atomove bomby nebo let na mesic byly vysoce prioritni ukoly a podle toho na ne byly alokovane zdroje... coz se s timto neda srovnavat... 10 milionu eur jsou pekne penize, ale kdyz se to rozprostre na pet let mezi deset pracovist... moc z toho nezustane.
Samotný V2 byly spíš divadlo, účinek by spíš propagační, padaly s velkym rozptylem všude možně. Vzniklé škody se nevymykaly své době.
Pokud vymysli jak to provozovat na mensi urovni (napr. v omezenem prostoru na letisti, kde se to vykonove a datove zvladne)ano mame tu pokrok... ale ten pokrok neni tak velky jak by se nekomu mohl zdat... staci se zajet podivat na nejakou data-miningovou konferenci a clovek zjisti, ze mame sice hromady dat... ale nevime, co se s nima da delat.
Víme o tobě, že jsi terorista, i když ty to ještě ani sám netušíš.Tady: Minority Report v praxi: Jsi terorista, my to víme!
Skandal !!!!!
A vite, co je horsi ? Ze pan Kratky se podili na abclinuxu (z velke casti) a to provozuje zde na abclinuxu reklamni systemy, ktere uz nekolik let sbiraji a vyhodnocuji informace o uzivatelich. A dokonce ma provozovatel abicka a reklamniho systemu hezke grafy o slozeni navstevniku a tak. Pozor, Vase osobni udaje a identita jsou ohrozeny.
Tak mili paranoici, bratri a setry a dalsi clenove "sekty", ted uz jenom zbyva odsoudit pana Kratkeho. No, hezkych prispevku tu je dost.
A pozor, to nejhorsi: Ještěři vám chystají dle VAŠICH voleb ČIPOVÁ PEKLA !
Zdravím , když jsem pročítal co by se mělo dělat , celkem mne začal jímat běs a děs. Asi se všichni vrátíme na stromy .... Stejně , ale budou záznamy plné našich barevných soukmenovců jak někde kradou peněženky a páchají ostatní nechutnou činnost.
Ohledně sbírání dat přes net , já používám pro FF noScript a adBlock občas i anonymizer ... tak ať si napíšou adresu nějakého serveru z Guatemaly....
Budou plné záznamy ...
Dřív se říkávalo ... "o spokojené občasny se stará hospodářská kriminálka a o nespokojené státní bezpečnost". Hm.
Tak mi napadlo ... Palantír snad znají všichni? Správce Gondoru do něj koukal a přestal věřit ve vítězství. A minimálně u mne pro věčnej fofr nemam čas na to velký hledání souvislostí a obyčejnou "občanskou neposlušnost".