Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jsem prakticky rozhodnut koupit si nový notebook. Ze stávajícího Dellu D430 už pomalu odpadávají různé součásti, naposledy mne opustil kryt šuplíku na disk.
A protože jako pracovní od zaměstnavatele mám ProBook 430 G3 který se mi vcelku zamlouvá, až na rozlišení LCD 1366x768 a nainstalovaných 10 woken ve kterých už dneska neumím pracovat, rozhodl jsem se, že si ho pořídím pro sebe, ale v novější generaci a s rozlišením 1920x1080, ideálně bez woken. Koukal jsem i na jiné alternativy u Dellu nebo Lenova, ale nikde jsem zatím nenašel nové procesory Kalby Lake a hlavně, když už jde o 13", tak tam už ani není síťovka. ProBook sice má jen tu nepovedenou parodii od Realteku, ale alespoň je integrovaná a nepřipojuje se přez nějaký podivný dongle do USB. A síťovku na notesu prostě potřebuju. Další fičura, která se mi líbí je podsvícená klávesnice. Ještě by se mi líbil i WWAN modul, ale bohužel jsem nenarazil na žádný model, který by ho měl, byť dle Maintenance and Service Guide existují základní desky s i3 a i5, které se WWANem kamarádí. Ale na druhou stranu, WWAN je věc, bez které bych se i obešel, zas tak často se nepotŘebuju připojit na net od někud, kde není jiná možnost a holt do USBčka 1x za měsíc strčím modem
Mnou preferovaná konfigurace, ale zřejmě sci-fi:
Naopak mě dost sere to, že u nás se nenabízí model bez wokýnek. Wokýnka opravdu nepotřebuji a jsou to pro mě uplně zbytečně vyhozené peníze. Model bez systému se dá koupit v Říši. Na výběr jsou dokonce dvě varianty, navíc s 8Gb RAM, u nás jsou nabízeny pouze 4Gb. ALE, při detailnějším průzkumu zjistím, že notes nemá podsvícenou klávesnici
Jsem v pasti!
Další nemilý poznatek je ten, že v Říši jsou podobně vybavené modely levnější než u nás i za cenu dvojnásobku operační paměti. Sorry jako, WTF???
Řeším tedy variantu nákupu notesu v Říši, konkrétně P/N: Z2Z20ES a doufat, že tam půjde vyměnit klávesnice za podsvícenou (viz níže), nebo sklopit krovky a jít do Z2Y41ES a za korunu k tomu HP Care pack na 36 měsíců. Sice bych měl podsvícenou klávesnici, ale jen 4Gb paměti. Takže podsvícená klávesnice by mě vyšla na krásných cca 3400Kč a to nepočítám tu paměť. Docela pěkná 'Česká soda'! Jen pro porovnání, Y8B46EA s i7, které se u nás také vůbec nenabízí. Cena v přepočtu necelých 21 200Kč, což také není marná varianta.
Podsvícená klávesnice a základní deska
V Maintenance and Service Guide na straně 42 jsou vypsané P/N pro různé varianty klávesnic, na straně 67 jsou vypsané varianty základních desek a jejich P/N.
Klávesnice jsou rozděleny na podsvícené a nepodsvícené, základní desky ale ne! Z toho mi vychází dvě varianty.
A teď babo raď.
Kupovat si kvůli podsvícené klávesnici notes s wydlema mi přijde zbytečný, protože první co bych udělal je, žeb ych wokna smazal...
Nemáte někdo nějaké info jak to doopravy je s kombinací desky a podsvícené klávesnice? Nechce se mi za podsvícenou klávesnici dávat skoro 3400kč, když jako náhradní díl je za cca 700kč.
Tiskni
Sdílej:
oss ovladace ma ted amd nejlepsi:)
Souhlasím, AMD Richland (stolní PC) a OSS ovladače jedou perfektně
Před rokem jsem ze zvědavosti nahodil Steam a zkoušel TeamFortress2, na 1920x1200 monitoru to běhalo až podezřele dobře. Jen hrát to neumím
Ono se to před pár lety otočilo
ATi Radeon 9800 proAle ta byla ještě AGPčková a z roku 2003 :-/. V tom roce byla má jediná zkušenost s linuxem exploze destabilizovaného suse live CD v mechanice na 52x. Každopádně jádro R3xx má dneska lepší podporu než GMA950 IMO (i když teda já hraju akorát minecraft a na athlonu XP jsem ho hrál jen tak dvakrát
Má to jeden Thunderbolt 3 s konektorem USB-C 3.1, takže na síťovku, či grafický výstup, je potřeba redukce. Zdar MaxNojo, jenže když já při čtyřech z pěti zapnutí notebooku prostě tu síťovku potřebuju, takže donngly do USB nebo TB jsou v tomhle případě wopruz. Druhá věc je ten Aušus... Teď je nový, krásný, ale jak bude vypadat za půl roku? Olámané kraje, rozlezlé plasty, setřený potisk z klávesnice, panty co neudrží displej... Ne, Aušuse a Acera už nikdy.