Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Nějak mě přestaly bavit ty svaté války, které se vedou jak na Abíčku, tak i jinde. Konečně v mém povolání toho užiji dost a dost, a jestli se mimo jiné živím tím, že někdy se snažím motivovat nemotivované, tak dělám to jedině proto, že jsem za to placen a patří to k mému povolání a k jeho etice. Na Abíčku skutečně nemusím.
Rozhodně nemám v úmyslu vést jakékoliv „svaté” tažení proti nikomu. Firma Microsoft je mi vcelku ukradena, její marketinková politika taktéž, už jen vzhledem k tomu, že stále mám možnost si vybrat operační systém podle svého gusta. Nudí mě všechny ty výkřiky o špatném systému. Možná to není nejlepší systém na světě, možná je to nejhorší systém na světě, ale milionům lidí vyhovuje a mají své dobré důvody jej používat.
Jestli někdo neumí obchodovat a umí jen napsat dobrou aplikaci či systém, je to škoda. Jeho škoda.On ji potřebuje prodat aby se uživil. Mojím byznysem rozhodně není prodávat operační systémy. V mém zájmu je možnost relaxovat po práci s lidmi, po práci, která je značně vyčerpávající a zabývá se skutečnými problémy skutečných lidí. To se mi daří. I za pomoci BSD a Linuxu
To je tak o čem si přemýšlím v poslední době. Chápu, že jsou tu mnozí co IT považují za střed světa. Ale jak to vypadá není tomu tak a ještě dlouho nebude. Lidstvo existovalo i v dobách, kdy IT nebylo a nebo jen velmi omezeně. Konečně tu dobu ještě pamatuji. I tehdy plály vášně nad podobně „důležitými problémy”, ale jak čas ukazuje vše je pomíjivé.
Jsou potíže a jsou problémy. Potíž je možná to že mi nechodí TV karta na FreeBSD. Ale problém, problém to už je zcela jiná kapitola. Nakonec, vždyť se tím zaměstnávám a živím.
Lidé řeší problém, když mají rakovinu, jsou bez práce a mají malý příjem a k tomu malé děti. Například. Je pro mne srozumitelné, že mezi patnáctým a třicátým rokem života vnímají leckteří potíže jako problémy. A nejsou je schopni přesně rozlišit. Z toho se časem dostanou. Horší je to u těch starších, co vlastně nikdy v některých věcech nedospěli.
Jestli si někdo tenhle blog vyloží jako stížnost, vyloží si ho tak. Nic proti tomu. Konečně všichni mají možnost vyložit text podle svých schopností, možností i založení. Já si hraji s FreeBSD, který je mojemu srdci bližší než Linux. Proč tomu tak je nevím. Je to stejné jako s výběrem auta nebo kalhot. Pokud se někdo zamyslí na svými prioritami, velmi málokdy najde rozumné důvody pro ně.
Většinou všechny „racionální” důvody jsou liché. Stejně tak to, že píši v editoru VIM. Možná toho umí víc, možná méně. Beztak jeho kapacitu nejsem schopný plně využít, tak jako je málokdo schopný využít plnou kapacitu svého počítače s libovolným operačním systémem.
Pro mne je to hračka, pro jiné příležitost k obživě. Pokud by nebyla tahle, zřejmě by se živili něčím zcela jiným. I já bych měl zcela jinou hračku. Pravděpodobně by jinému povolání věnovali tolik energie co věnují IT a rozhodně by neplanuli vášněmi v oboru. Tak jak jsem si všiml že ti skuteční znalci neplanou ani kolem Linuxu Jedna věc je zájem o věc, druhá je holá nekritičnost.
Shrnuto a podtrženo. Linux a jiné otevřené systémy jsou důležité v tom, že jsou určitou alternativou. Umožňují jistému druhu lidí možnost spolupráce i výdělku. A zábavy. U každého jsou motivy jiné. Ale rozhodně to není střed vesmíru kolem něhož se vše točí. Navíc přichází jaro a holky začnou chodit v tričkách. A to je moc hezký pohled na svět. Někdy mám pocit, že je to ten střed vesmíru.
Tiskni
Sdílej:
Nadává vám, uráží vás, dotýká se nějak vaší cti?To spam taky nedělá, ale též vás štve.
Psal jsem to ještě jinam, ale tam to asi zapadlo. Tak znovu. Pokud přirovnám Linuxáře ke sběratelům vláčků, tak když budeš sběrateli vláčků vysvětlovat výhody hraní si s panenkou Barbie (ekvivalent tvého psaní o Windows programech), tak tě taky přetáhne nějakou tou lokomotivou. Proč? Protože má vláčky rád a ty mu nutíš něco jiného.
Myslím, že jsem nazval věci pravými jmény a to nebylo dobře. Fanatizmus a netolerance: Jedině Linux a programy pro Linux, maximálně Unix. Všechno ostatní je špatné, když to má punc GNU. Dokonce i ReactOS.
Já bych zase měl námitku: proč si autor s duševními/duchovními díly vybírá technický server? Chce tu dělat misionáře? Nebo ho jinde znají a kašlou na něj a tak je aspoň tady?
Nervy? Já? No, nevim Ať čas ukáže.
Já mam za to, že se nemám porovnávat s těmi, co chci, ale s těmi, co jsou nejlepší. A proto i sledovat, co se děje jinde.
Co že je s tim průzkůmníkem? Taky jsem se divil, že jsem objevil notepad ve wine.
Nejlepší v dosu byl přece Dos navigátor. Dost dobře konfigurovatelný.
...stačí dát nějaký šanci aby vás nabalila...Šlo by to nějak rozvést? Docela by mě to zajímalo...
U nás se říká,jaký hopkal takovú potkal.Chuděra a co se stalo když Vám na to přišla?
vy to tak můžete vidět.zvonku to tak vyzera ;) Staci si precist par blogpostu s nametem "svate valky proti svatym valkam", ktere jsou nemene oblibene.
Kde nic neni, kde je klid, tak se i ta válka vytvoří, když se budem snažit, tak dlouho o tom budem žvanit, až se ostatní přidají. ANO, jen tak dál, autore.
Já neměl na mysli mé vlastní představy. Chtěl jsem vyjádřit názor, že soukromé cíle se neslučují se záměry společnosti, přesto se mohou navzájem podporovat.
Ok. To moje první by šlo říci i takhle: Kazatelů bylo na světě mraky a objevují se další. Teď je ale spíš potřeba nějaký Koordinátor. Pro "to všechno", aby se všechny schonosti a možnosti neobrátily proti nám samým, jako už mnohokrát.