Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jako každý správný milovník eye-candy si nemůžu odpustit jednou za čas publikovat svoje desktopové screenshoty Vše je foceno pod KDE 3.5 RC1 a mám celkem 2 oblíbené kombinace stylů (+ 1 novou navíc), které se mi osvědčily a už je (s menšími obměnami) používám cca půl roku, možná i déle. Koukněte se, třeba se vám bude některá z nich líbit
Styl: Polymer, Dekorace oken: Linspire Clear, Ikony: Crystal Clear
Styl: Lipstik, Dekorace oken: SUSE2, Ikony: Crystal SVG (defaultní)
Styl: Lipstik, Dekorace oken: Powder, Ikony: Flat
Na všech sreenshotech běží SuperKaramba (která se již stala od verze 3.5 standardní součástí KDE), konkrétně témátka Liquid Weather ++, Fantastik a Crystal Clock - Consolidated ;). Všechny wallpapery co používám jsou ze stránky Vladstudio.com (a najdete tam i spoustu dalších nádherných wallpaperů) a font dole v hodinách je 7th Service (stáhnout si jej můžete na adrese dafont.com).
Btw. pokud nemáte rádi KDE, nesnášíte eye-candy, atp., tak se prosím v diskuzi pod blogem ani nevyjadřujte, nestojím o žádné flejmy
Tiskni
Sdílej:
i kdyz si zkompiluji freetype abych tyto omezeni obesel, tak kvalita fontu je porad horsi - viz odkazy na obrazky.Jenže to je dáno špatnou konfigurací. Trvalo mi dlouho, než jsem různými experimenty dosáhl optimálního nastavení, ale výsledek stojí za to. Také je problém v tom, že nové verze freetype změnily způsob vykreslování. Je proto bohužel potřeba použít verzi starší (max. 2.1.7). Co se týče těch fontů na screenshotech v zápisu, tak ty jsou IMHO opravdu špatné. Ale je to také špatným nastavením. Schválně vytvořím dva screenshoty s oběma způsoby konfigurace a hodím je sem pro porovnání.
Ovela viac ako tieto 2 extremy mi vyhovuju pismenka mierne nedokreslene (i.e. kusok je tam prilis svetly), ako na vami vypichnutom "k". Mozno je to otazkou zvyku, ale tak ako mi kresli fonty Linux (a to som nic extra neriesil), mi vyhovuje viac, ako to, ako mi ich kresli Windows.
Pre uplnost, vsetko je to na 17" LCD na stole a 14" LCD v notebooku, oboje 1024x768. V .xinitrc mam, odniekial skopirovane
xrdb -nocpp -merge - << EOF Xft.hinting: 1 Xft.hintstyle: hintmedium EOF