Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Titulek říká vše - poté co jsem vyzkoušel novou linuxouvou betaverzi NVIDIA ovladačů 1.0-9625, čekalo mě opravdu nečekané zjištění - betaverze je (alespoň v mém případě) stabilnější než starší "stabilní" verze! Už žádné tvrdé záseky počítače...
Novou betaverzi NVIDIA ovladačů jsem původně nainstaloval z jediného důvodu - přibyla v nich podpora pro glx_ext_texture_from_pixmap OpenGL extenzi, díky které umožňují běh OpenGL kompozitních window managerů (jako je třeba Compiz či jeho propracovanější komunitní fork Beryl) bez nutnosti použití Xgl.
Možná jste někde v diskuzích četli, jak jsem popisoval svoje dlouhodobé problémy s grafickou kartou. Tvrdé záseky počítače (přesněji grafiky, počítač dál funguje, přes SSH se na něj dalo přihlásit) tak cca 4x denně, způsobené zjevně hardwarem karty (typuju to na vadný elektrolytický kondenzátor), které se mi dříve nestávaly (avšak dějí se i pod Windows, tedy není to problém linuxových ovladačů).
No a s novými beta ovladači světe div se tyto záseky zmizely! Tedy ne že by zmizely úplně, místo tvrdého záseku jen problikne obrazovka (na vteřinu zčerná LCD monitor) nebo někdy se i kompletně restartuje X server, nicméně žádný tvrdý zásek se nekoná, což považuji za obrovské zlepšení. Nové ovladače si zjevně umí poradit s nastalým hardwarovým stavem a grafickou kartu nějak "resetují", alespoň tak mi to připadá.
Nyní již spokojeně v KDE jakožto WM používám Beryl se všemi jeho úžasnými grafickými efekty (z nichž některé jsou pro mě jakožto člověka který nepracuje rád s hodně plochami i nesmírně užitečné, třeba výborná obdoba Exposé nebo přehlednější přepínání aplikací pomocí ALT+TAB). Jako milovník eye-candy si doslova chrochtám blahem
Poslední věc co mi nyní schází ke štěstí je _kompletní_ akcelerace desktopu skrz OpenGL. Pokud totiž používáte AIGLX (případně jako já ovladače od NVIDIE, které mají svou vlastní implementaci akcelerovaného nepřímého renderování), tak se přes OpenGL akceleruje jen samotný WM, avšak aplikace používající X11/XRender stále fungují klasickou cestou (tudíž v tomhle má Xgl stále ještě navrch, tam je naprosto vše renderované přes OpenGL). Řešením je nová OpenGL akcelerační architektura pro X.Org - Glucose. Ta využívá renderovací cesty z kódu Xgl přímo v klasickém X.Org serveru. S využitím Glucose a akcelerovaného nepřímého renderování (ať už AIGLX či implementace od NVidie) tedy získáte klasický X.Org server renderující kompletně vše přes OpenGL, bez potřeby hacků jako je Xglx server.
Btw. ještě taková zajímavost na závěr (pro mě to byla docela novinka, když jsem se to poprvé dozvěděl) - NVIDIA ovladače uměly akcelerované nepřímé renderování OpenGL dokonce už dávno předtím než vznikl projekt AIGLX (jediné co na nich chybělo pro fungování OpenGL kompozitních WM byla podpora glx_ext_texture_from_pixmap extenze).
Tiskni
Sdílej: