Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Když už jako firma musíme používat datové schránky, tak proč neušetřit čas, peníze a námahu a nepoužívat je aktivně. No jo, jenže s OSSZ to není žádná legrace.
Zpočátku jsem na OSSZ posílal pravidelné měsíční přehledy v podobě vyplněného PDF, co leze z FlexiBee. Přišlo mi to nejvíce "fool proof" a několik měsíců jsem takto dokumenty na úřad úspěšně posílal. Od roku 2012 se ale na úřadě něco stalo a přišla mi odpověď, že akceptují pouze podání v podobě XML. To bych ještě chápal, protože takto s tím asi nemají tolik práce. Zrada se ale skrývá ve větě "do určené elektronické podatelny".
No nic, nechal jsem vygenerovat XML, zkontroloval jsem ještě validitu a poslal jsem jim to datovkou. Následujícího dne jsem obdržel telefonát z OSSZ, že to nějak nejde a že to mám poslat do elektronické podatelny (nikoliv do datové schránky), což ale znamená zařizovat si elektronický podpis a další obstrukce. To mě nebavilo, tak jsem radši začal přehledy posílat ve staré dobré papírové podobě.
Jednoho dne jsem nebyl doma a žena podávala jeden dokument přímo na úřadě. Dnes se dokument vrátil s touto poznámkou:
Víte, co je největší sranda? Ten dokument byl vyplňován ručně za asistence jejich úřednice na k tomu určený formulář!
Teď bych sem rád napsal NAS***, ale státní správa není něco, co může člověk až tak snadno vyměnit. Můžu je tam sice jít osobně nakopat, ale to mi pomůže maximálně do kriminálu a nikoliv k duševnímu klidu. A varianta "ignorovat" mi podobně jako u ZPMV ČR nepomůže - tamti experti po mně zase při podání datovou schránkou chtěli zaslat výpis z obchodního rejstříku. Tuto žádost mi navíc poslali nikoliv elektronicky, ale v papírové podobě. A protože
Orgány veřejné moci mají povinnost komunikovat prostřednictvím datové schránky v případě, pokud ji má druhá strana zřízenu.
tak zase já nepřihlížím k jejich sdělení. Ani po několika měsících to neurgovali a požadovaný úkon provedli. Ale kdyby to urgovali, tak bych po nich požadoval informaci, jak si to skrze DS konkrétně představují.
Tiskni
Sdílej:
Pokiaľ máš skutočne pravdu a pracovník úradu skutočne pochybil, potom sa stačí sťažovať.
Ak nestačí ústny dohovor s vedúcim oddelenia alebo riaditeľom úradu, treba napísať sťažnosť a buď ti vyhovejú, alebo ti oficiálne na papieri vysvetlia, prečo sa mýliš. Ak v tom nie sú nejaké extra silné záujmy (priama finančná motivácia), tak výsledok bude potešujúci.