Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Blog môže byť označený ako kvalitný zápis.
Každý Centaur čip má na sobě 16MB L4 cache, což znamená 144MB celkové L3+L4 cache.Heh to je víc než měl můj druhý počítač RAM
OK, idle je 200WNo jo, to jsem trošku čekal, ale za to holt může ta platforma. Ty Centaur buffery tomu moc nepomůžou a vůbec asi idle spotřeba není optimalizovaná zdaleka na úrovni PC nebo x86 procesorů pro server. Co si vzpomínám na starší test téhle platformy na AnandTechu, tak jim to dopadlo podobně.
Mitigation of these vulnerabilities for Power Systems clients involves installing patches to both system firmware and operating systems.
The Firmware and OS patches released by IBM in February and March 2018 to address the original Meltdown vulnerability (CVE-2017-5754) also address the L1TF/Foreshadow vulnerability, except for Power 9 Systems running with KVM Hypervisor. OS patch for Power 9 KVM Systems will be made available soon.
The microcode patch facility allows most instructions to trap to software for fix-up or emulation. There are six full Instruction Mask Registers (IMRs) per core.Takže to je pro některé vícecyklové operace (je tam i tabulka a třeba atomický load a store je rozfázovanej). Takže přes tenhle mechanismus nejspíš mohou zachytávat některé instrukce a modifikovat. Z toho jednoho commitu:
- mttrig2 now causes an L1 flush on NDD2.2/CDD1.1A kódu z kernelu:
if (types & L1D_FLUSH_MTTRIG) instrs[i++] = 0x7c12dba6; /* mtspr TRIG2,r0 (SPR #882) */A toho POWER9 manuálu:
Writes to the trigger registers (TRIG0, TRIG1, and TRIG2), can be inserted in the instruction stream to cause triggers to the on-chip trace array debug logic. These registers are used for lab debug and bringup only and architecturally behave as a NOP.Mě tahle část přijde jako narychlo nahackovaná na debug registr. A jestli mají na jádru nějakou debug logiku, tak klidně mohli změnit jí. Pak ještě info z téhle stránky:
Power9 system now uses mitigations for Spectre/Meltdown vulnerabilities. One mitigation enables "L1D private per thread" mode. Each cache line in L1D has 2-bit thread ID. Only one thread can read data from L1D line in "L1D private" mode.A opět POWER9 manuál:
L1 Set-P directory bits: 32 × 8-way × 4 bits. This Set-P structure (which is used for normal L1hit use) also includes a TM bit, a Private bit, and a 2-bit thread ID.Tohle (přidat bit a kontrolní logiku do L1 cache) mě nepřijde jako něco co se dá implementovat (u tak velké firmy jako IBM) za pár měsíců. Ten POWER9 manuál je z dubna 2018. Takže mě přijde, že ta private cache tam byla a jen narychlo přidali do nějakýho debug enginu (pro své potřeby) pár pravidel pro její vyžadování (mechanismy tam už mohli klidně mít pro verifikaci vyrobeného čipu). Za těch pár měsíců by vydali opravenej čip jen pokud by všechny modifikace architektury vyšly na první dobrou.
Ono se dá říct (hlavně z marketingového hlediska), že je opravený křemík i když je jen třeba updatovaná ROM maska nebo nějaký fuses (nemůže třeba i to změnit stepping?).No to si taky právě myslím, když to bylo ready někdy v dubnu-květnu, tak to IMHO muselo být jenom v integraci novějšího mikrokódu (to se dá dělat přes nějaké efuses bez změny masky, bych si tipnul, ale nevím, jak je přesně v procesorech IBM uložený).
Nebolo by možné odmerať hluk pomocou mobilného telefónu. Videl som na to aplikáciu na Android.