Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Poté, co jsem zavadil o dva a půl roku starý článek Je nás jen 0,7%?, mě napadlo podívat se, jak jsme si za tu dlouhou dobu polepšili.
Bohužel neznám mnoho aktualizovaných zdrojů takovýchto statistik (doufám, že v diskusi se nějaké dozvím, třeba s grafy dlouhodobého vývoje...), tak jsem se kouknul na toplist.cz...
... a stále mi to příjde nic moc. Jediné, co je aspoň trochu povzbudivé, že těch 20% neIE browserů už nelze ignorovat, takže tlak na standardizaci webů tu je, (i výsledky se pomaloučku dostavují, viz sliby a sem tam i činy na poli internetbankingu).
Ale podíl Linuxu stále pod jedním procentem - kde je problém? Každou chvíli vyjde zpráva o přechodu na Linux na desktopech u té či oné instituce, tak jsem čekal víc.
Tiskni
Sdílej:
Jsem rád, že jsou i další lidi kteří se nebojí říct to, co říkám od začátku.Od zacatku sveta? :P 1) Lidi k Linuxu neprechazeji hlavne proto, ze v momentalnim stavu sveta pro to museji neco aktivniho udelat. Zatimco Windows dostanou v drtive vetsine pod kuzi s nove koupenym compem, ve skole, v praci, aniz by vedeli, ze to neni jedina moznost (a ze to neni v tom pocitaci napevno). To neni az takova zasluha kvalit operacniho systemu, to je zasluha agresivni obchodni politiky. Kazda aktivita navic hodne boli (jako ostatne mysleni taky) a lidi radi a hodne kradou: a na tom postavil Microsoft svoje imperium. 2) S tim primo souvisi i vyvoj aplikaci pro ty, ktere aktivita a premysleni boli: je jich malo, protoze zatim nebyly v sirsim meritku treba. Co se tyce pohodlnosti ovladani, tak "uzivatelsky privetiva" distra jako jsou Mandriva, SUSE, Ubuntu, maji naslapnuto tim smerem. Ze to nespadne z nebe pres noc, neni novinka (pro ty, co se neboji bolesti z mysleni) a neni treba to omilat porad dokola. 3) Ono mnozstvi (relativne malo potrebnych) aplikaci souvisi hodne s tim, kolik lidi bude Linux chtit pouzivat. Zajimave, ze tu "od zacatku"(?) poradas krizacke tazeni proti BFU, kteri Linux objevili a nejsouce odborniky (ani jimi byt nechteji) si o tom vymenuji emoce. Pak zase nadavas na to, ze neni (presne pro tyhle lidi, co NECHTEJI byt linuxovymi odborniky) dost programu bezicich pohodlne v Linuxu. To jsou ale spojene nadoby, takze se zkus taky sem tam zamyslet nad naznaky vlastni schizofrenie, co tu predvadis :P
To u uživatů amaterů Windowsáků neznám. A že jich potkávám. Windowsáci si program nainstalují a program funguje.To toho znas hodne malo. A nevim, jake amatery Windowsaky potkavas, ale ja teda potkavam asi vsechny ty druhe :P K problemum: tys nikdy nebyl na zadnem windowsim diskusnim foru, co? Abych nebyl az tolik nestylovy, tak se muzes zapojit treba tady: roodows. Hodne zabavy s Dokonalym systemem!
Tak sa pozriem do diskusie a skúsim si predstaviť že role OS sú vymenené:
uživatelé nikdy nepříjdouUzivatele prijdou... Tohle, cos napsal, je kravina, musis specifikovat, jaci uzivatele neprijdou. A az je specifikujes, tak se budu moci zeptat: a je to nejaka skoda?
Pro Linux je hodně softu, ale ten funguje i ve Windows, nadruhou stranu je hodně softu pro Windows kterej pro Linux neníA kterej si clovek muze lip ukrast, protoze se s tim warezi:P Za ty ctyri roky, co pouzivam Linux, se napr. ja (typickej BFU co se tyce pozadavku na funkcnost) citim v tom jeste starsim OS WXP extremne nepohodlne, kdykoliv tam musim neco delat (bezne ukony), hlavne mi vadi neohrabanost ovladani. On taky clovek tu "spoustu" softu, co je jako freeware/shareware pro Windows sireny svetem, vetsinou diky zakladni funkcnosti spousty malych programku v Linuxu ani nepotrebuje (kdyz se clovek o nich clovek dozvi a neboji se prikazove radky). Mne osobne v Linuxu taky zadnej program, co si tak vzpomenu, momentalne nechybi (DVD Shrink jede hezky i ve Wine)... joo, pravda, antivirak, ten mi tam chybi, ale co tam s nim :) No, ale ja si nepotrebuju lecit komplexy z toho, ze Linux pouzivaji cim dal vic i BFU... mne se to naopak libi, protoze si od toho slibuji presne to, na co taky nadavas: ze se objevi nove, lepsi a jednodussi aplikace, ktere nekdo pro ty BFU napise.
Pochybuju, že v ramci své pracovní náplně má za úkol něco kopírovat z CD. A pokud ano, tak od toho bude mít ikonku s cédéčkem na ploše a supermount.Neboli někdo nainstaluje a nastaví supermount a dá zástupce na plochu. Následně dotyčné/dotyčnému vysvětlí, že když chce používat CD mechaniku, musí kliknout na tu ikonu a otevře se okno s obsahem CD. Dvojklik na správné místo zvládne i cvičená opice.
Ptám se proč používat na desktopu Linux, když téměř všechny programy pro něj jsou i pro Windows.bo je to vic sexy :P
Apache a MySQL je i pro WindowsPokud se argumentuje tímto, tak v tom případě lituju, že tyhle aplikace portují...
Autorům programů je jednoJenže autoři programů náleží (mohou náležet) do skupiny linuxák. Mě to jedno není. Jednou technikou, co teď používám v jednom projektu, skoro až znemožňuju porotování na Windows (knihovny dlsym()em hledají funkce v hlavní binárce). To že to nepojede pod Win je mi totálně ukradené
Protože nemusím řešit viry?Souhlas.
Protože nemusím co půl roku kompletně přeinstalovávat?Nesouhlas. Možná platilo u Win95/98, pokud nejsem prase, mám ve Win2000/XP antivirák a nelezu na podezřelé servery tak nemusím. V práci mám nainstalované WinXP SP1 už druhým rokem a fungujou stále.
Protože ho nemusím krást?Souhlas.
Protože mám všechny potřebné programy na 3CD (1 DVD) pohromadě?To podle distribuce. Například pro Fedoru je dobré používat ještě další repozitáře třetích stran. Nejsem nějaký zastánce Windows, ale při normálním používání se s nima dá vyjít. A bohužel je v práci používat musím.
protože velká část jedinců Linuxové komunity doporučuje pro práci programy jako je cp, cv, sed, vim, ...Nemyslim si, ze to je presne takhle. Spis opevuji jejich vyhody. Ja take neberu lidem wokna a jejich klikaci aplikace. Par klikacich aplikaci pouzivam taky (at uz na linuxu nebo v praci na woknech). Ale potom kolega prijde - hele, mam tady takovej soubor a potreboval bych nejak udelat tohle a tohle... Neudelal bys to? No co, necham si to vyexportovat do textaku a za chvili (podle toho, o kolik jde dat a akci
Stačí se podívat co třeba všechno umí totalcommander,Zajimalo by me, kdo vyuzije vsechno to, co tenhle program umi... Nejsem proti temto spravcum souboru, na DOSu jsem pouzival NC (priznam, kradeny), pak M602 (ktery jsme konecne meli v praci oficialne). Kdyz jsem se dostal k UNIXu (SINIX L), dokonce jsem si tehdy napsal vlastni manazer, protoze mi trosku ta m602 chybela... Ale pak jsem nejak odvykl a dneska obcas pouziju MC, kdyz k tomu mam jo dobry duvod. Co se tyka Windows commanderu, tomu jsem nejak neprisel na chut nikdy... Mozna je to vzhledem? (I kdyz obvykle je pro mne vzhled tim poslednim, co me na programu zajima...) Fakt nevim.
Ptám se proč používat na desktopu Linux, když téměř všechny programy pro něj jsou i pro WindowsTreba proto, ze se mi nechce dat zbytecne za ten system skoro 7000? Vim to, prave se rozmyslim, jestli ty prachy dat, nebo ne. Kvuli blbnuti se zvukem a muzikou. Ale to je moje soukroma vec (a rozhodne by to nebyl prechod na windows - jen dalsi partition a dual boot
Tak čo? Skutočne je to taká katastrofa? Nepoužil som žiadne externé pluginy do konqueroru. Mám začať hľadať to čo konqueror vie a total comander nie? Napr. filtre na typ súborov - aj bez ohľadu na príponu súboru.
Nejsem přesvědčen o průkaznosti statistik návštěvností webů ve věci podílu operačních systémů. Pokud se podíváte po nějakých už realizovaných statistikách, které se zaměřují přímo na operační systémy a nikoliv na návštěvnost webů, naleznete třeba studii zpracovanou společností IDC v roce 2002, která se tehdy dostala k podílu 2,8%. Není to sice nic závratného, ale rozhodně lepší než 0,7%. Navíc je pravděpodobné, že se toto číslo za uplynulé tři roky o něco zvýšilo.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;