Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »depend() { use clock logger need localmount provide cron } start() { ebegin "Starting vixie-cron" start-stop-daemon --start --quiet --exec /usr/sbin/cron eend $? } stop() { ebegin "Stopping vixie-cron" start-stop-daemon --stop --quiet --pidfile /var/run/cron.pid eend $? }a myslím, že to o moc líp ani nejde. Paralelní spouštění? Není problém,
RC_PARALLEL_STARTUP="yes"
. Nepřehledný? Neřekl bych. V Pythonu by to bylo rychlejší? Těžko, když:
amd64 ~ # time python -c exit # a to není první "start", ale druhý! real 0m0.052s user 0m0.013s sys 0m0.002s amd64 ~ # time bash -c exit real 0m0.003s user 0m0.000s sys 0m0.003sa spustit musí v podstatě totéž...
No nevím, znám jen Gentoo a tam máme init skripty třeba takový (vixie-cron):Takhle to vypadá pěkně. Ale když se člověk trochu podívá pod pokličku, tak už to taková radost být nemusí.
a myslím, že to o moc líp ani nejde.Všechno jde zlepšit! Nebo taky pokazit ...
Paralelní spouštění? Není problémNo, ve Fedoře to zatím problém je. Proto jsem se do toho pustil.
V Pythonu by to bylo rychlejší? Těžko, když:Ech, takových benchmarků už jsem viděl ...amd64 ~ # time python -c exit # a to není první "start", ale druhý! real 0m0.052s amd64 ~ # time bash -c exit real 0m0.003s
No, ve Fedoře to zatím problém je. Proto jsem se do toho pustil.Aha
A Python s Bashem nehodlám dále srovnávat - myslím, že vše již bylo řečeno. Jestliže se někdo domnívá, že Bash je rychlejší, tak mu to už vyvracet nebudu. Ale ten dotyčný si ke své škodě lže do kapsy.Ne, to netvrdím... tvrdím, že Python i Bash spustí externí prográmky stejně rychle a o ty jde především. Teď mě napadlo, že by ty init-skripty mohly být v C, to by to nabootovalo ještě rychleji
Teď mě napadlo, že by ty init-skripty mohly být v C, to by to nabootovalo ještě rychlejiTím chceš říct, že ještě nemáš na Gentoo Init-NG?
V Pythonu by to bylo rychlejší? Těžko, když: amd64 ~ # time python -c exit # a to není první "start", ale druhý! real 0m0.052s user 0m0.013s sys 0m0.002s amd64 ~ # time bash -c exit real 0m0.003s user 0m0.000s sys 0m0.003s a spustit musí v podstatě totéž...Omyl, Python se spouští jednou, bash cca 200-500x. To už je rozdíl, že? Python skripty budou kompilované a nebudou se muset opakovaně znova a znova parsovat. Běh programu v Pythonu je mnohem rychlejší než v Bashi. Z bash scriptů se nepočítaněkrát spouští další procesy typu sed, u pythonu to jede v rámci binárky. Udělejte si skript, kde se stokrát vyhodnocuje regulární výraz, jednou v bashi+sedu jednou v pythonu a hoďte sem výsledek, pak se pobavíme, co je rychlejší.
ad zavislosti, mozno by neskodilo definovat, co ta ktora sluzba ovplyvnuje. Myslim, ze by stacilo definovat, ci ovplyvnuje nastavenie systemu (napr "network") a najprv spustit vsetky ovplyvnujuce a potom neovplyvnujuce. Napr (moj oblubeny) ntpd nastavenie ovplyvnuje, ale vyzaduje funkcnu siet, ale napr sshd ci apache nan nepotrebuju explicitnu zavislost. Takych moze byt viac, specifickych pre ten ktory stroj.
technicke poznamky:Já ve skutečnosti potřebuju, aby se thready ovlivňovaly. Ale musí to být kontrolovaně, jinak se z toho stane splašené stádo. K tomu účelu existuje řada synchronizačních mechanismů. V Pythonu je přímá podpora zámků, reentrantních zámků, podmínkových objektů, semaforů a událostí. Já jsem použil ty události.
- ako chcete zabranit, aby sa thready neovplyvnovali (fork je fork)?
- ako to bude fungovat napr nie pre "sleep 1", ale pre "apachectl start" (pricom samozrejme vyzadujem, aby sa sluzba restartla po pripadnom pad, okrem situacie, ked ju rucne zhodim?Apachectl hodlám přepsat, protože se mi nelíbí
ad zavislosti, mozno by neskodilo definovat, co ta ktora sluzba ovplyvnuje. Myslim, ze by stacilo definovat, ci ovplyvnuje nastavenie systemu (napr "network") a najprv spustit vsetky ovplyvnujuce a potom neovplyvnujuce. Napr (moj oblubeny) ntpd nastavenie ovplyvnuje, ale vyzaduje funkcnu siet, ale napr sshd ci apache nan nepotrebuju explicitnu zavislost. Takych moze byt viac, specifickych pre ten ktory stroj.Jojo, taky myslím, že je to rozumná věc, bez které by to byla hrůza. Jinak by se u všech služeb musela explicitně psát závislost např. na fsck, raidu apod. a jistě by se na něco zapomnělo.
odporucam vam rozmyslat o 0..n v odpovedi na nasledovne:
- kolko je distribucii ?
- kolko je sposobov nasadenia ?
- kolko produktov poskytuje dany typ sluzby ?
- kolko instancii sluzby je mozne spustit ?
- kolko produktov bude na cielovom stroji nainstalovanych ?
dobre by bolo zobrat vsetky existujuce daemony (freshmeat.net pomoze), popisat si ich zavislosti, nakreslit si ich postupnost a potom si uvedomit, ze lubovolna cast moze byt (dokoncia viac krat), ale i nemusi
otazka navyse nesmerovala priamo k apachectl, ale k sposobu, ako mienite "kontrolovat" proces, od ktoreho nedostanete SIGCHLD.
- Distribucí je spousta. Každá to dělá po svém.odporucam vam rozmyslat o 0..n v odpovedi na nasledovne:
- kolko je distribucii ?
- kolko je sposobov nasadenia ?
- kolko produktov poskytuje dany typ sluzby ?
- kolko instancii sluzby je mozne spustit ?
- kolko produktov bude na cielovom stroji nainstalovanych ?
dobre by bolo zobrat vsetky existujuce daemony (freshmeat.net pomoze), popisat si ich zavislosti, nakreslit si ich postupnost a potom si uvedomit, ze lubovolna cast moze byt (dokoncia viac krat), ale i nemusiAle no ták ...
otazka navyse nesmerovala priamo k apachectl, ale k sposobu, ako mienite "kontrolovat" proces, od ktoreho nedostanete SIGCHLD.Tak teď nevím, o čem mluvíte. apachectl nijak nereaguje na SIGCHLD - je mu to úplně jedno. Co myslíte tím "kontrolováním"? Jestliže nějakého démona pustím přímo, tak se přece snadno dozvím, že skončil. Jestliže ho pustím přes wrapper, tak mám prostě smůlu a musím zjišťovat existenci PIDu nebo se dívat na otevřené porty nebo tak něco. Nepřipadá vám, že děláte z komára velblouda (alias ťavu)
Tiskni
Sdílej: