Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Arch Linux zvládne nainstalovat a provést základní konfiguraci skoro každý, s pomocí Beginners' Guide.
Já jsem začínal na Fedoře, ale záhy jsem přešel k Gentoo, protože mě štvalo systém přeinstalovávat po každém vydání nové verze. Z toho důvodu bych ti doporučil nějaké rolling-updates distro, ale pokud nechceš Arch (A Gentoo asi taky ne, že? :D ), tak už z velkých distribucí zbývá jenom Debian Unstable. Nenech se odradit názvem, je vcelku stabilní, ale sám jsem ho nikdy nepoužíval, tak nemůžu sloužit s nějakými dalšími radami.
Pokud chceš programovat v C++ a líbí se ti KDE, tak sáhni jednoznačně po Qt, vychází tu o něm seriál pro začátečníky a existuje kopa kvalitní oficiální dokumentace.
K čemu je GDM? Používáš-li KDE, je KDM asi jasná volba. (Nebo tou zkratkou myslíš něco jiného?)
/etc/rc.conf
.
nepiste vim- to pro tebe bude urcite vhodny emacs :) (zkus napr qtcreator, eclipse+plugin, netbeans+plugin, geany - proste zkousej)
rozhodne qt, je i lepe multiplatformni...
…znam nekolik Gentooistu unavenych kompilacemi, kterym tohle distro sedlo a radi presli.Heretici
Přeji hodně štěstí s Linuxem
Buntu s KDE to raději normální Buntu, pro KDE bych asi volil distro které na to má posazený desktop (pclinux,suse,fedora). Kubuntu co jsem zkoušel bylo vždy lenivé a hodně padavé. Nic pro BFUKDE můžeš mít i v Ubuntu – buď si stáhni CD Kubuntu nebo si normálně do Ubuntu nainstaluj balíček kubuntu-desktop a máš to to samé.
http://chakra-project.org je to arch s KDE, takze idealni ;)
z hlediska uživatele to může být plusMáš na mysli takový ty plusy jako leakování pod Linuxem a neustálý pády pod OS X?
GTK pouze CGTK aplikace se dají programovat i v jazyce Vala, což je dost zajímavá věc. Ale to jen tak na okraj, obecně mám taky radši Qt.
Archlinux je blbý pro začátek, Arch by ti mohl zavařit víc než co budeš schopný vyřešit a to tě akorát odradí od dalších pokusů.
OpenSUSE, Ubuntu, to jsou dobré volby. Že tě Ubuntu k ničemu "nepouští", to je fakt jenom tvůj dojem :)
Hmm kolega v praci obcas pripomina DOS a disketu 360 kB
Pokud chcete zacit s programovanim, tak pro zacatek potrebujete jednoduchy a funkcni system.
To co je pro Vas jednoduche rozhodujete Vy sam.
Tiskni
Sdílej: