Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Na porovnávání operačních systémů a obecně jakýchkoli programů se používají různá objektivní kritéria. Vytvoří se test, tím se programy týrají, a získáme z toho nějaká čísla. To je sice velice přínosné, ale leckdy záleží spíš na tom, jak to vnímá uživatel. A proto bych se chtěl pokusit o krátké srovnání pocitů z práce se dvěma všem známými systémy.
Ano, bude to GNU/Linux a Microsoft Windows XP. Jen upřesním, soupeřit bude Fedora Core 4 versus WinXP SP2 (oba systémy v plně aktualizovaném stavu). Hardwarovou platformou je sestava: Intel Celeron 1700 (Willamette), 512 MB DDR RAM, deska MSI 648 Max, grafika nVidia GeForce 4 MX 440 64 MB, disky Hitachi 160 + 120 GB (7200 rpm, 8 MB cache).
Nyní budu vždy uvádět jednotlivé aspekty tak, jak je vnímám, u každého ze systémů - a připojím společný komentář.
Dalo by se toho srovnat ještě mnoho. Toto byly věci, které mě v tuto chvíli napadly, a považuji je za hodně důležité. Obecně se ukazuje, že síla GNU/Linuxu se ukazuje na zatíženém systému, na kterém lze stále rozumně pracovat. To může být signál těm, kteří by rádi na svém počítači provozovali mnoho služeb (síťových apod.) najednou, a současně by ho chtěli používat jako desktop. Kdo tedy ještě váhá s volbou OS, toto mu může být určitým vodítkem.
Tiskni
Sdílej:
subjektivně měl už před testem vyhrát linux...To není test. To je shrnutí zkušeností. A snad už každý dobře ví, že když mi na Linuxu něco vadí, tak to klidně řeknu - nejsem (slovy JXP) "modlič"
strašlivě záleží na tom, CO běžíSamozřejmě. Proto srovnávám srovnatelné, a uvedl jsem i příklady. Všechno jsou to programy, které v kernel mode moc času netráví. Navíc, pokud je jádro zkompilované jako preemptivní, neměly by ani programy trávící v něm hodně času dělat problémy - ledaže by příslušný modul psalo prase a zbytečně by se někde něco zamykalo na dlouhou dobu. A tomu moc nevěřím, leda u nějakých exotických driverů.
Nelze si nevšimnout slova NYNÍ vě větě: "Oba systémy jsou nyní srovnatelně stabilní."To je důležité. Poslední jádra 2.4 byla velice stabilní. Naopak ta časná 2.6 (do nějakého 2.6.9) byla špatná, např. připojení foťáku způsobovalo zatuhnutí apod. Proto hovořím o současnosti (těchto dnech).
A snad už každý dobře ví, že když mi na Linuxu něco vadí, tak to klidně řeknu - nejsem (slovy JXP) "modlič"diky Bohu za takove...diky nim se Linux vyviji. Dobry blogpost.
Naopak ta časná 2.6 (do nějakého 2.6.9) byla špatná, např. připojení foťáku způsobovalo zatuhnutí apod.hm, a bylo to tím jádrem nebo nekvalitním hardware, na který už je v novější verzi workaround?
Výpočtové procesy nevadí, i když je jich víc.No jo, ale proč mi ryze výpočetní proces (můj program, tedy vím, co se uvnitř děje) na Windows tak brzdí všechno ostatní (i když běží na pozadí a nepoužívá grafiku)?
no, me ted ve fedora pada KDE co jako hrusky... GCC4 si s KDE vuuuubec nerozumi.noo ... pokud se nepletu, Mandriva už je nějaký čas kompilovaná GCC 4 - a KDE mi v ní nepadá ...
Včera som čítal článok o inštalácii Fedora Core vs. revolučne najlepšie Windows XP. Áno bolo to na tom blogu...Včera na blogu RH četl blogpost o instalaci Fedory vs. XP
Dozvedel som sa, že Fedora Core 4 si vypýta až 550 MB Updatov po inštalácii, zato Windows XP so service packom 2 a perfektne vyladený programom nLite si stiahne tých updatov len 30 MB. Wou, tak načo sú nám potomNo od opravdového odborníka se dozvěděl opravdu odborné věci (sory, nemohl jsem si pomoci
Som myslel, že článok bude nadväzovať na tú inštaláciu, ale nie... Tak by si teda mohol doplniť do tohto svojho článku inštalačné dojmy a updatovanie systému, nech môžeme porovnať, že čo že si to ta Fedora chce ťahať :)Nejdřív jsem si myslel, že si tě spletl s RH, ale ten smajlík na konci dává tušit, že je míněné ze srandy.
To, prečo si samozrejme Linuxové distribúcie ťahajú X vecí viem, keďže ich používam nejaký ten piatok.Tohle bude pravděpodobně reakce na mě.