Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Po poměrně rychlém nárůstu podílu prohlížeče Internet Explorer 7 v posledních týdnech loňského roku se trend vrátil téměř do starých kolejí. Vypadá to, že tento browser zrovna díru do světa neudělá.
Jak všichni víme, prohlížeč Windows Internet Explorer 7 se objevil po dlouhé přestávce, ve které Microsoft žádné nové verze browseru nevydával. Starý MSIE 6 se stal opravdovým dinosaurem, kterého konkurenční prohlížeče porážely ve všech směrech přinejmenším vysoko na body, ne-li dokonce K.O.
Ve WIE 7 se objevily různé nové funkce, povětšinou okopírované z moderních prohlížečů. Také byly opraveny některé chyby a rozpory se standardy (bohužel ale zdaleka ne všechny). Zkrátka se jedná o podstatně lepší prohlížeč, než jakým je MSIE 6. Že není nejlepší, to už je věc jiná.
Zajímavé ale je, jak rychle nová verze (ne)nahrazuje tu starou. Jak se každý může podívat na výsledky v Česku, podíl IE 7 delší dobu rostl pomalu, pak jeho růst podstatně zrychlil (zřejmě kvůli odstranění kontroly pravosti Windows), ale na začátku letošního roku opět zvolnil. Poslední týden v roce je anomální - v ty dny se pracovalo jen málokde a tedy vypadla ze hry většina firemních desktopů, což se muselo na statistice projevit.
Aktuálně to vypadá tak, že při současném tempu dosáhne za rok (tedy víc než 2 roky od svého vydání) podíl 40 %. A to všechno přes to, že je WIE 7 instalován automaticky prostřednictvím Windows Update a obsahuje ho také systém Windows Vista, se kterým je kupována většina nových počítačů. Dá se takto "rychlý" růst považovat za úspěch?
Nejzajímavější na tom ale je, že ostatních prohlížečů se vzestup IE 7 prakticky nijak nedotkl - veškerá získaná procenta jsou na úkor IE 6. Takto to tedy vypadá v ČR. Ale i jinde ve světě je to podobné. Například podle této statistiky je na tom IE 7 ještě podstatně hůře - jak v aktuálním podílu, tak hlavně v rychlosti růstu (ten je nyní mizivý). O něco (pro IE 7) příznivější čísla lze najít např. tady, ale ani tam to není moc slavné.
Windows Internet Explorer 7 se zkrátka ukazuje jako nepříliš úspěšný prohlížeč. Je docela možné, že ještě než se stihne dostat na nějaký skutečně významný podíl, bude převálcován svým následníkem, tedy verzí 8. Ta už existuje jako beta a je klidně možné, že bude jako finální vydána již někdy během léta. Tedy v době, kdy se IE 7 dostane na nějakých 25 % podílu.
Zkrátka, kdo se rozhodl začít používat kvalitnější prohlížeč, zvolil Firefox nebo Operu - a to bez ohledu na to, zda byl či nebyl k dispozici novější Internet Explorer. A zřejmě tomu tak bude i nadále. Ukazuje to, že ani přibalování prohlížeče přímo k systému nemusí zdaleka být zaručeným receptem na dosažení drtivého podílu. O šmejdy stojí málokdo, a kdo má chuť zvolit něco lepšího, bez rozpaků to udělá. Nejen v případě webových prohlížečů.
Tiskni
Sdílej:
Nejzajímavější na tom ale je, že ostatních prohlížečů se vzestup IE 7 prakticky nijak nedotkl - veškerá získaná procenta jsou na úkor IE 6.Ani ne - vzhledem k tomu, že IE7 obšlehl dobré vlastnosti ostatních prohlížečů, ale sám o sobě nic navíc nepřináší, tak kdo doteď používal něco jiného, nemá důvod měnit.
Pokud bude IE8 ještě lepší v podpoře standardůJá bych to s tím optimizmem tak nepřeháněl, méně špatný by bylo myslím výstižnější. Respektive bylo by fajn, kdyby to nové, co IE7 ze standardů podporuje, začalo v IE8 třeba taky fungovat…