Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Blogy, diskuze.. zkrátka cokoli? Nejde mi tentokrát o obsah vašeho čtení, ale o to jak si ho vlastně ve své hlavě překládáte? Jako byste si četli sami nahlas? Nebo jako byste naslouchali debatě, do které si taky občas přisadíte?
Je pro vás také čtení integrální součástí existence? Tj. působí na vás stejně, či přinejmenším podobně jako živá mluva? Překládá se vám grafické zpracování čteného a použitá interpunkce do intonace a zabarvení čtoucího "hlasu"?
Bohužel do hlavy si nevidíme a naše reakce jsou výslednicí mnoha jiných životních zkušeností a prožitků, takže se mohu jen domýšlet jak druzí čtou.
Pro mne je čtení natolik životné (někdy si říkám bohužel), že prožitek z něj se dokáže zcela vyrovnat realitě. Možná díky tomu jsem mohl v dětství ukojit touhu po dobrodružství knihami a tak necítil potřebu cestovat. Dnes už dobrodružné knihy nečtu. Spíše čas od času nakounu do odborné literatury. Vlastně ani nevzpomínám kdy mě naposledy uchvátila nějaká kniha. Nemám moc chuť číst o problémech "obyčejných" lidí. Stačí mi má vlastní existence. Ale možná o to radši si teď po večerech čtu se synem pohádky - Rumcajse. Střídáme se s mamkou. Jeden večer ona, druhý já. Quido se sice vždycky zpočátku kroutí jak had, a chce si číst s mamkou ty knížky s obrázkama. Když ale začnem, tak ani nedutá a loudí jen další a další.
Pohádky V. Čtvrtka jsou úžasné. Vždy končí úspěchem klaďasů a jejich "fištrónu" a opakem dobra v nich není děs a hrůza. Apropos, také při čtení pohádek o Rumcajsovi, Mance a Cipískovi vnímáte v hlavě hlas p. Högra? Nebo u Makové panenky p. Brodského? Nejspíš to bude deformace večerníčkama, ale příjemná.
Tiskni
Sdílej:
ozšířil bych tvou otázku ještě o jeden poznatek. Když čtete nezáživnej text, stává se vám že přečtete stránku a přitom myslíte na něco jinýho a pak ji musíte číst znova protože nemáte páru co v tom textu bylo?Jo jo, to se mi taky stává. Třeba se nad něčím zamyslím a najednou zjistím, že jsem na konci další stránky a vůbec nevím co se tam dělo. No a když čtu stejnou stránku už potřetí, tak to je dost mazec. Ale pokud mě nějaká knížka nezaujme už od začátku, tak ji většinou ani nedočtu. Navíc jsem se naučil celkem efektivně přeskakovat nezáživné pasáže. Přeskočení jednoho, nebo dvou odstavců stejně většinou nemá žádný vliv na děj. A o děj mi jde především. Příliš dlouhé a detailní popisy mě nudí. Jinak dcera je na čtení ještě hodně malá, my si zatím jen prohlížíme obrázky a poznáváme zvířátka
V duchu mi to vzdy predcita muj vlastni neutralni hlas, vlastne i kdyz pisu (tedy i ted ). Asociace s jinymi hlasy nemam. +zapojuju vizualni hlas. Tam se obcas uchyti treba postavy z filmoveho zpracovani nebo neurcite univerzalni postavy
Mimochodem to s nezazivnym tewxtem se mi taky stava + mam odzkousen jeden pripad - precteni vsech dilu Pana prstenu za necele 2 dva dny (a Hobita k tomu). To uz pak clovek moc nevnima.
Pro mne je čtení natolik životné (někdy si říkám bohužel), že prožitek z něj se dokáže zcela vyrovnat realitě. Možná díky tomu jsem mohl v dětství ukojit touhu po dobrodružství knihami a tak necítil potřebu cestovat.Jsem na tom stejně, akorát to dětství mám v přítomném čase
Překládá se vám grafické zpracování čteného a použitá interpunkce do intonace a zabarvení čtoucího "hlasu"?Sám bych to líp nepopsal. Přesně tohle se u mě děje, teda pokud to nečtu jen zběžně odshora dolů
To si pro sebe čtu o jeden až dva odstavce dopředu před hlasitým čtenímFakticky? To máš teda pěkně velkej buffer
Musím se vždycky včas zarazit než přeteče a nebo si zakrýt text pod tím, co čtu, aby se mi ani nezačal plnit.Co třeba zvednout hlavu a chvíli koukat na posluchače?
jsem schopna číst nahlas naprosto plynně text, který mám před sebou položený vzhůru nohamaTo je zvrácenost! Jedna známá plynně opakuje text pozpátku (po písmenech), ale jestli umíte půlku z toho, co jste tady popsala, pak se jdu bodnout, protože se mi právě zhroutily veškeré představy o tom, co je možné a co ne
No, zrovna to co jsi citoval, jsem si pro jistotu testovala, abych nekecala. Teď jsem si otestovala ještě rychlost a 667 slov z textu, který jsem si tak víceméně náhodně vybrala, jsem přečetla za 0:01:17,7. To je něco přes 8 slov za vteřinu. Takže za vteřinu přečtu cca jednu větu.
Existuje taková hra, kde na desetinu vteřiny blikne nějaké slovo a ty ho máš potom správně napsat. Myslím, že ještě sedmipísmená slova mi nedělala žádné problémy (šestipísmená určitě) a dostala jsem se i k desetipísmeným slovům.
Ten zbytek možná trochu přehání, ale o moc ne . A nevykej mi, jsem ještě děcko i když je mi už 20
.
Kursz se nekonají. Musí se cvičit, cvičit cvičit. Nejlépe yačít již v raném dětství.
Tohle přece není učinná obrana, tohle čtu automaticky ani na to nemusím myslet.