Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Máme nejrůznější linuxové distribuce. Pro náboženské fanatiky, pro školy, pro nevidomé,.. zkrátka pro kdekoho, ale na důchodce všichni kašlou. Abych pravdu řekl. Oni ani tak nepotřebují nějakou speciální distribuci. Linux má dost nástrojů a konfiguračních možností, aby jim práci usnadnil, ale co opravdu chybí - jak ukazují některé dotazy jež se tu čas od času mihnou - to je vhodná začátečnická literatura, která by respektovala tu skutečnost, že velká část dnešní produktivní populace prostě v drtivé většině nemá patřičný computerový background.
Jsou to nejenom učitelé a úředníci, ale také naši rodiče a prarodiče.
Často se setkávám u nás na úřadě s názorem: "Já už jsem na to stará/ý" Není to směšné od lidí jen o málo let starších než já? Vždycky jim na to říkám: "I jen nechte být. Až budete jednou doma na vozíku, neschopna pohybu, ještě budete ráda za to, že budete moci komunikovat se světem prostřednictvím internetu a počítače". Jen málokomu z nich dochází, že teprve počítačový věk a především rozmach internetu jim nabídly cestu ven z intelektuální izolace ve stáří. Jenže aby toho byli schopni využít, je třeba tvořit opravdu polopatické publikace - jak pro malé děti
V žádném případě tím nepodceňuji jejich schopnosti, ale kdo z nich nepřekročí svou pýchu a nepřipustí si, že jeho znalosti skutečně nedosahují úrovně předškoláka, ten se připravuje o budoucí šanci.
Cílem tohoto blogpostu, je podnítit ty s pedagogickými schopnostmi k tomu aby obrátili svou pozornost ve svém evangelizačním úsilí také vůči temto lidem a pokusili se vytvořit nějakou přístupnou formu instruktážních manuálů pro starší generaci. Vím že to není snadný úkol.
Tiskni
Sdílej:
Upomínač léků ... teď se tomu můžem smát
No já mám Discipline (1981) a Thrak (1995). Thrak je velmi zajímavé album, koupil jsem ho jako žhavou novinku. Vcelku se mi líbilo, ale nepadlo mi úplně do vkusu. Discipline jsem si koupil až potom, když jsem četl, že by mělo patřit k jejich nejlepším. Ale asi nepatřím k těm vyvoleným (správně duševně nemocným)
S tou tramvají jsem si vzpomněl na svého taťku. Jednou vyprávěl, jak se zděsil (bylo mu tehdy kolem 60), když ho mladá holka pouštěla sednout v autobuse, že jí říkal, co blbne, že není nemocný
A já valím do koupelny a do postele, nebo mne moja sežere Dobrou