Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Máme nejrůznější linuxové distribuce. Pro náboženské fanatiky, pro školy, pro nevidomé,.. zkrátka pro kdekoho, ale na důchodce všichni kašlou. Abych pravdu řekl. Oni ani tak nepotřebují nějakou speciální distribuci. Linux má dost nástrojů a konfiguračních možností, aby jim práci usnadnil, ale co opravdu chybí - jak ukazují některé dotazy jež se tu čas od času mihnou - to je vhodná začátečnická literatura, která by respektovala tu skutečnost, že velká část dnešní produktivní populace prostě v drtivé většině nemá patřičný computerový background.
Jsou to nejenom učitelé a úředníci, ale také naši rodiče a prarodiče.
Často se setkávám u nás na úřadě s názorem: "Já už jsem na to stará/ý" Není to směšné od lidí jen o málo let starších než já? Vždycky jim na to říkám: "I jen nechte být. Až budete jednou doma na vozíku, neschopna pohybu, ještě budete ráda za to, že budete moci komunikovat se světem prostřednictvím internetu a počítače". Jen málokomu z nich dochází, že teprve počítačový věk a především rozmach internetu jim nabídly cestu ven z intelektuální izolace ve stáří. Jenže aby toho byli schopni využít, je třeba tvořit opravdu polopatické publikace - jak pro malé děti
V žádném případě tím nepodceňuji jejich schopnosti, ale kdo z nich nepřekročí svou pýchu a nepřipustí si, že jeho znalosti skutečně nedosahují úrovně předškoláka, ten se připravuje o budoucí šanci.
Cílem tohoto blogpostu, je podnítit ty s pedagogickými schopnostmi k tomu aby obrátili svou pozornost ve svém evangelizačním úsilí také vůči temto lidem a pokusili se vytvořit nějakou přístupnou formu instruktážních manuálů pro starší generaci. Vím že to není snadný úkol.
Tiskni
Sdílej:
Upomínač léků ... teď se tomu můžem smát
No já mám Discipline (1981) a Thrak (1995). Thrak je velmi zajímavé album, koupil jsem ho jako žhavou novinku. Vcelku se mi líbilo, ale nepadlo mi úplně do vkusu. Discipline jsem si koupil až potom, když jsem četl, že by mělo patřit k jejich nejlepším. Ale asi nepatřím k těm vyvoleným (správně duševně nemocným)
S tou tramvají jsem si vzpomněl na svého taťku. Jednou vyprávěl, jak se zděsil (bylo mu tehdy kolem 60), když ho mladá holka pouštěla sednout v autobuse, že jí říkal, co blbne, že není nemocný
A já valím do koupelny a do postele, nebo mne moja sežere Dobrou