V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Ještě poznámka - ze zvyku nechávám na GPT první oddíl jako "bios_grub", s velikostí 4 MB. Kdysi mi nechtěla instalace GRUB2 fungovat, protože na začátku disku nebyl dost velký prostor, aby se tam vešly moduly na mdraid a lvm. Nezkoušel jsem, jestli je to ještě pořád potřeba.No právě v tom je ten vtip. Pokud to je tak jak to mám já, tak je naprosto jedno, kde se ten logický disk nachází a žádný extra diskový oddíl není třeba. Jestli se používá GPT nebo MSDOS je vcelku jedno, ona i GPT tabulka používá MBR. Důležité je pouze to, aby bylo dost místa ještě před prvním diskovým oddílem. Pro GPT akorát platí, že do core.img musí být místo part_msdos vložený part_gpt. Také je otázka jaký typ SW raidu je použitý - já používám verzi 1.2 (modul mdraid1x) ovšem ten je v Debianu až právě od sqeeze (grub verze 1.98+20100804-14+squeeze1). Předtím grub uměl sestavit pouze raid verze 0.9, jenže ten má jinak umístěná metadata.
md0 : active raid1 sda2[0] sdb2[1]
39053240 blocks super 1.2 [2/2] [UU]
Příležitostně vyzkouším, jestli by mi to fungovalo i bez toho pomocného oddílu. Ale nevidím v něm problém, prostě jsem si zvyknul vždycky napřed napsat:
# parted /dev/sda
mklabel gpt
mkpart biosboot 4M 8M
set 1 bios_grub on
...
U velkokapacitních USB klíčenek nejspíš narazíte na to, že z nich stroje odmítají nabootovat. Takže je pro tento účel lepší použít nějakou starou USB klíčenku.Lze to řešit i s klíčenkou která má FS na VFAT pomocí Grub4dos. Nainstaluje se defacto na jakoukoliv klíčenku i disk. Stačí dohrát nějaký image nebo iso (já používám RipLinux v kombinaci se skvělým HirensCD) bootnout do Linuxu a opravit bootloader. Nevím proč, ale já jsem si k Grub2 nějak cestu moc nenašel, prozatím jsem stále u starého Grubu. No i Suse měl stále starý Grub ale nyní jak jsem se díval již nová verze 12.2 nabízí GRUB2 jako default. No naštěstí je tam volba i pro starý Grub.
Lze to řešit i s klíčenkou která má FS na VFAT pomocí Grub4dos. Nainstaluje se defacto na jakoukoliv klíčenku i disk. Stačí dohrát nějaký image nebo iso (já používám RipLinux v kombinaci se skvělým HirensCD) bootnout do Linuxu a opravit bootloader.S velkokapacitními klíčenkami mívá především problém bios těch strojů, ne grub. Nedají se použít kupř. ani pro upgrade firmware. I z toho důvodu je lepší ponechat nutné zlo - tedy fat, i když na nich může být klidně i jiný FS. A grub4dos není v podstatě nic jiného, než grub2 nainstalovaný tak jak uvádím v blogu.
Tiskni
Sdílej: