Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Jak se o mně traduje, v klidných letních dnech si hraji na koordinátora lokalizace Ubuntu. Za svou krátkou a velice nezáviděníhodnou kariéru ( to víte, jak by to mohl "nevzdělaný negramota" někam dotáhnout ) jsem byl svědkem velice nepříjemného fenoménu.
Lidé si na překlady (v Ubuntu) stěžují, ale zatroleně malé procento uživatelů ohlašuje chyby.
Měl jsem tu čest dělat letní výpomoc u vývoje některých menších Pythonových aplikací, které v Ubuntu vznikly, jako například Správce nesvobodných ovladačů (restricted-manager). Jakmile se v něm něco porouchá, hned mám 5-6 duplikátů o problému a snadno ho opravím.
Jak je to s překlady? O chybách si přečtu leda tady v diskuzi pod blogem. Chápu, že na stránkách zaměřujících se na blogy a komentáře najdu spíše takové uživatele, kteří raději tlachají než ohlašují chyby. Chápu také, že mezinárodní komunita (Ubuntu) je mnohem větší než ta naše malá milá česká.
Přesto mne ten nepoměr trápí.
Takže pokud znáte nějaké podstatné chyby v překladech, dejte nám o nich vědět. Nemějte strach, pokud jsme tyto chyby přejali z upstreamu, zajistíme, aby o nich upstream věděl. Navíc můžete celý popis chyby napsat česky.
A pokud nepoužíváte Ubuntu, ale o chybách víte, pak udělejte svým překladatelům KDE,GNOME... radost a ohlašte chyby tam.
Děkuji.
PS: Pokud nemáte rádi systém Launchpad, můžete mi dát vědět o chybě v Ubuntu i v komentáři pod zápiskem. Zahlásím ji za Vás. A pokud přiložíte i odkaz na snímek obrazovky (screenshot), budu Vám velmi vděčen.
UPDATE: Přidal jsem odkazy na KDE a GNOME bugzillu. Pokud někdo z Vás znáte lepší URL, pomocí kterého bugzilla automaticky pochopí, že chcete hlásit chybu v české lokalizaci, dejte mi prosím vědět.
Tiskni
Sdílej:
Ale postup zveřejňování ostatními neověřitelných informací se mi vážně nelíbí.Kdyby byl ze strany mafiánů (administrátorů) zájem a ty údaje byly veřejné, tak zfalšují data v databázi a ta "ověřitelná" informace by byla stejně na nic. Takže záruku nemáš nikdy, protože my zákeřní administrátoři v neustále snaze podvádět čtenáře Ábíčka uděláme cokoliv, abychom někoho podrazili. Současný postup je podle mého v pořádku - zveřejnit jen pokud je problém. Pokud máš problém administrátorům věřit, tak jejich příspěvky nečti :) (Příspěvek obsahuje ironii.)
Nemám problém s administrátory. Dokonce ani problém s tím, že my ostatní nejsme schopni ověřit, zda admin odhalil jméno "správně".Aha, myslel jsem, že tohle je ten problém.
Ale mám velký problém s tím, že toto má být aplikováno na jednotlivé případy jen na základě toho, koho admin odhalit chce a koho nikoliv.Rozhodnutí admina funguje i u zamykání diskuzí, cenzury, schvalování zpráviček atd. Nemyslím si, že by administrátoři rozhodovali špatně. Chápu, že se ti nelíbí, že to zveřejnění závisí na "zvůli" několika lidí, ale nepřipadá mi to jako závažný problém. Pokud ale chceš změnu, navrhni to do bugzilly a tam se rozhodne.
Rozhodnutí admina funguje i u zamykání diskuzí, cenzury, schvalování zpráviček atd.
To je přeci jen něco jiného. Zpracování zpráviček je už zcela mimo, protože zprávičky jsou oficiální obsah webu a jako takové musí projít sítem. Zamykání diskusí má zase důvod v udržení pořádku.
Jenže zveřejnění anonyma je "útok" (nebrat až tak doslovně) na jednoho konkrétního člověka. Skoro mi to přijde podobné, jako když před lety na ZŠ (ještě za totáče) učitelka přivedla zlobivce před třídu a vyžvanila jeho prohřešek. Cílem mělo být veřejné ponížení (což je mi odporné) a většinou to pak vedlo k tomu, že se z něj stal grázlík ještě větší, což po několika iteracích vyústilo v to, že mu bylo jedno, co si o něm okolí myslí a bordel dělal záměrně.
Osobně problém zveřejňování hříšníků řeším tím, že je jednoduše nezveřejňuji a snažím se to řešit soukromě. Pak je tu ještě další varianta, tedy zveřejnit vše.
Zveřejňovat jen něco vede ke klientelismu. Uvedu příklad, dotyčný nechť to vezme z humorem. Co kdyby tu anonymně trolil třeba Devj Watzke? Zveřejnil bys to? No samozřejmě že ne, je to tvůj kámoš. Já bych to taky neudělal... To už ale není moc nestranné, že? A protože vím, že nedokáži být nestranný, tak to nečiním vůbec.
dns: pavlix.net ip6: 2002:5865:9b88::1 ip4: 88.101.155.136
Ahoj "anonyme", jsi dost chlap na to aby ses nám představil sám nebo to mám udělat já? Nerozumím lidem, kteří komentujou nějaké dění na abclinuxu pod svým běžným účtem a jako anonymové sem choděj ještě sprostě nadávat.Tento text vyjadrenia bol poslany aj na Zdenkovi Burdovi.
Uvodom chcem podotknut, ze pocas mojho posobenia na abclinuxu.cz som nikdy, ci uz pod svojim plnym menon alebo pod "anonymnym" nickom, nic vyslovene vulgarne nepisal (drze prispevky boli, mozno ale nikdy nie takto vulgarne). Ale taktiez musim povedat ze ano - tento post pod nickom IHATEYOU s vulgarnym a sprostym obsahom pochadza z mojho PC. Za tento incident nesie zodpovednost moj kamarat ktory bol u mna v tom case na navsteve. Kedze som mu medzi recou vysvetloval co Peter Tomes ma s Ubuntu.cz a ako sa sprava a pod., kamos sa vyjadril ze citujem: "Mu nieco dobreho odpise", odhlasil som sa pustil som ho ku svojmu PC a ja som zatial isiel nieco zajest - vobec ma nenapadlo ze to bude nieco take. Ked som zistil co sa stalo, a uvidel posty ohladne ukazovania IP adries povedal som mu ze ked uz nieco take rozputal tak ze nech tam pastne aj moju IP adresu (cez ktoru idem "von" (85.159.104.246)), ked uz bol taky frajer nieco take pisat. Taktiez ma tento incident velmi mrzi. Sam dobre viem ze AK by som mal potrebu vulgarne sa vyjadrovat pod "anonymnym" nickom nerobil by som to z vlastneho PC , lebo samotny browser/ip_adresa/whatever by ma prezradila. Dufam ze sa uz nic podobne z mojho PC nedajboh konta nebude opakovat.
Takové výzvy by byly seriózní, kdyby váš přístup k řešení zjevně chybných překladů nebyl arogantní a laxní, např. ...Věci se mění. Nechal bych to na uzrát a zhodnotil až po určitém čase. Třeba tě nakonec i odbanujou
Zcela offtopic k tomuto vláknu.
ale člověk se musí chovat podle pravidel místa, kde je.
To "musí" bych neviděl tak striktně. Může se snadno stát, že nový příchozí se sice chová jinak, než původní společnost, které se ale tento nový způsob může líbit do té míry, že se změní své způsoby k obrazu příchozího.
Což samozřejmě většinou znamená do pozitivna, ale to není případ tohoto threadu.
já konkrétně jsem instaloval tohlehm, akorát bych čekal, že to bude i v tom, co je uvedeno jako lokalizační balíčky ... teď jsem si ještě všimnul: Poznámka: česká instalace nezahrnuje kvůli rozdílné licenční politice slovník pro kontrolu pravopisu a dělení slov. Můžete je snadno doinstalovat pomocí průvodce 'Soubor - Průvodce - Instalovat nové slovníky'. - super
tak tedy pro masochisty s Gentoo http://nlp.fi.muni.cz/~xrambous/th_cs.v2.ziphm, a vede na to nějaký oficiální odkaz?
to víte, jak by to mohl "nevzdělaný negramota" někam dotáhnout
To ještě není tak hrozné, podle mne by bylo horší být vzdělaný negramota… :-)
NOTE: Unless you're a KDE developer you probably want to use the bug wizard instead of this form.Netuším však, jestli každý registrovaný uživatel smí zobrazovat tuto stránku, nebo si bugzilla myslí, že jsem Velký KDE Vývojář (hádám, že to smí každý) :o)