Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
V OpenSuse 10.3. se objevila schopnost instalace kodeků na požádání. Pokud se snažíte přehrát obsah v problematickém formátu, je možné si jeho podporu do systému jednoduše naklikat. Pokud nemáte rádi klikací Linux, ani nečtěte dále.
Po spuštění Amaroku se objeví* okénko oznamující, že není nainstalována podpora formátu mp3 ...
... po stisknutí Install MP3 support se objeví webová stránka, kde je možné si vybrat mezi fluendo a komunitními kodeky ...
... komunitní vedou na opensuse-comunity.org, kde je odkaz, který spustí ...
... instalaci nejen kodeků, ale i dalšího distribučně problematického software a přidá některé repository (např. pacman) ...
Toť vše. Linux holt už prostě není, co býval, kdy si člověk pro wmv a spol musel sám přeložit mplayer, nebo ručně přidávat repository
* to je básnická licence, ve skutečnosti jsem musel mezi svými ogg soubory chvíli hledat
Tiskni
Sdílej:
Ono se právě moc nejedná o balíky. Jedná se o textové instrukce pro Yast, co má udělatTak to jo.
Například to, že repozitáře si musíte přidávat ručně. Zde stačí kliknout. Největší výhodu vidím v tom, že se na fórech nebude muset začátačníkům psát: "přidej si tyto repozitáře a nainstaluj tyto balíčky", což často bývá nad jejich síly a začátky s Linuxem jim to drobně trpčí.No, přidávat ručně... To probíhá tak, že otevřeš dialog Zdroje softwaru, dáš Přidat a jen tam vložíš tu "APT řádku". (A co se týče oficiálních repozitářů, tam máš jenom zaškrtávací tlačítko pro každou sekci, takže to je ještě lehčí.) Popravdě ale není moc důvodů, proč bych měl přidávat další repozitáře. Většina softwaru je totiž přímo v těch od Ubuntu...
Jednou bych to rád viděl jako centrální komunitní repozitorář pro všechny distra a tím srazit rozdíly mezi jednotlivými distry.Tak to já ne. Mně by se spíš líbilo, kdyby se distribuce shodly na nějakém společném formátu balíčků (nebo alespoň standardizovaly některé prvky, např. místa instalace atd.). Ale chápu, že někomu by se to zas nelíbilo...
nebo alespoň standardizovaly některé prvky, např. místa instalace atd.
FHS?
Humanitních
To je jen takový povzdech, že si teď připadám trochu bezmocnej.Taky jsem měl z openSUSE tolikrát tento pocit... až nakonec převážil do Gentoo
OpenSUSE: Computer - Control Center - Appearance - Fonts - Monochrome, spustím Firefox a je to stejné jako předtímV YaSTu je někde systémová konfigurace a tam je taky řádka s BYTECODE_INTERPRETER (nebo tak nějak), tam se to dá měnit (snad). Zkuste hledat bytecode interpreter, ale dokumentace k openSUSE je v tomto na webu dost chaotická (od 10.2 se to dá měnit v grafickém klikátku v YaSTu). Bohužel už SUSE nemám, a tak jen lovím z paměti. Pokud to ovšem řeší problém, což si taky nejsem jistý.
Jak to mají v Ubuntu, to jsem nezkoumal, takže můžu jen spekulovat. Ubuntu AFAIK vychází z Debianu a pokud si dobře vzpomínám, mezi tvůrci Debianu a Mozilla Foundation se svého času rozhořela dost ostrá polemika ohledně toho, kdy se upravený Firefox smí ještě nazývat Firefox. Výsledkem bylo, že Debian teď obsahuje upravený Firefox pod jiným názvem (Iceweasel?). Není možné, že jedna z těch "nepovolených" úprav spočívala právě v tom sladění antialiasingu se zbytkem systému (a že Ubuntu používá tu upravenou verzi)?
Co se týká freetype2, to je v pořádku. Firefox freetype2 používá, aspoň pokud se mu to dovolí při kompilaci. Jen nejspíš kašle na systémové nastavení a používá své vlastní.
Co se týká freetype2, to je v pořádku. Firefox freetype2 používá, aspoň pokud se mu to dovolí při kompilaci. Jen nejspíš kašle na systémové nastavení a používá své vlastní.Z vágního popisu na stránkách Mozilly
ac_add_options --enable-xftjsem nepochopil, čeho všeho se tyhle volby týkají a jestli hrají roli při vykreslování stránky nebo jen při vykreslování GUI. Nejspíš teda ovlivňují obojí. Možnost, že Firefox jen ignoruje nastavení, ale freetype2 používá (prostřednictvím xft), jsem do svých úvah nezahrnul, to mi přišlo naprosto absurdní.
Enables XFT advanced font rendering. This is only available with --enable-default-toolkit=gtk2, and it is recommended with gtk2 ac_add_options --enable-freetype2
Enables freetype font rendering. This is the default for the GTK toolkit. Not compatible with --enable-xft
Ubuntu AFAIK vychází z Debianu a pokud si dobře vzpomínám, mezi tvůrci Debianu a Mozilla Foundation se svého času rozhořela dost ostrá polemika ohledně toho, kdy se upravený Firefox smí ještě nazývat Firefox. Výsledkem bylo, že Debian teď obsahuje upravený Firefox pod jiným názvem (Iceweasel?). Není možné, že jedna z těch "nepovolených" úprav spočívala právě v tom sladění antialiasingu se zbytkem systému (a že Ubuntu používá tu upravenou verzi)?Pukud vim ,tak to bylo spise kvuli samotnemu jmenu a logu - podle debianich pravidel je mozilli licence nekompatibilni, takze Firefox rebrandovali na Iceweasel. Mimo jmena, loga a nejake ostatni grafiky je to uplne stejny program jako normalni Firefox (no ted treba v nem tohle zrovna pisu), vsechno, co funguje ve Firefoxu, funguje i v Iceweaselu. Vice viz http://en.wikipedia.org/wiki/Naming_conflict_between_Debian_and_Mozilla A pro zobrazeni webovych stranek psanych pro MS IE a windows obecne je take vhodne mit instalovane odpovidajici Truetype fonty, napr. v Debianu e balicek jmenuje msttcorefonts .
důvod je prý něco s licencí, nebo co.Ak sa nemylim, tak ten gstreamer/yauap maju licencovany, na rozdiel od xine s w32codecs. Takze pre toho, kto chce pouzivat xine, sa nic nemeni. Okrem toho, ze sa da packamn lahsie pridat medzi repozitare.
Volba GStreamer jako defaultniho backendu neni prece Bug, je to rozhodnuti, ktere udelali v Novellu nebo v SUSE.
Asi by ale šlo napsat RFE, že by to mělo jít snadno přepnout.
rád bych něco navrhoval, reportoval. Ale bugy, na které jsem přišel já už byly dávno reportovány a nikdo s nima nic neudělal.
Dřív jsem měl párkrát podobnou zkušenost. Ale všemi chybami, které jsem našel v 10.3, ať už jsem je reportoval já nebo někdo jiný, se někdo zabýval a dokonce se všechny opravy (až na jeden vedlejší problém s (ne)závislostí fetchmailu na pwdutils) do distribuce včas dostaly. Takže to vypadá, že se situace výrazně zlepšila.