Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Předem podotýkám, že instalaci jsem prováděl v prostředí SUSE 9.3 a předpokládá již rozchozený apache bez šifrovaného spojení a nainstalované OpenSSL.
V souboru /etc/ssl/openssl.cnf se nachází nepřeberné množství parametrů, kterými se dá nastavit případně nabídnout výchozí hodnota při generování nových certifikátů. Vzhledem k tomu, že certifikáty je třeba generovat dva, není od věci si zde nastavit položky stateOrProvinceName_default na Czech Republic a podobně výchozí hodnotu města, organizace atd.
Také mi nevyhovuje název adresáře pro soubory certifikační autority demoCA a certifikát chci mít alespoň na deset let:
dir = . default_days = 3650
Skript v /usr/share/ssl/misc/CA.sh na první pohled moc důvěru nebudí, ale svou práci nakonec odvede. Aby ji odvedl podle mých představ, opět jsem upravil proměnné na počet dní platnosti certifikátu a adresáře CA:
DAYS="-days 3652" CATOP=.
Nakonec si vytvořím adresář pro svou certifikační autoritu:
mkdir /usr/share/ssl/ca && cd /usr/share/ssl/ca
Skript CA.sh s parametrem -newca mi vygeneruje certifikát a ostatní potřebné soubory pro správu vlastní certifikační autority. Zadávané heslo je samozřejmě nanejvýš vhodné si zapamatovat. Již v tomto kroku lze s výhodou využít předvyplněných údajů, kterými je potřeba údaje o certifikátu naplnit:
jupiter:/usr/share/ssl/ca # ../misc/CA.sh -newca mkdir: adresář `.' nelze vytvořit: Soubor již existuje CA certificate filename (or enter to create) Making CA certificate ... Generating a 1024 bit RSA private key ..................................++++++ ......++++++ writing new private key to './private/./cakey.pem' Enter PEM pass phrase: Verifying - Enter PEM pass phrase: ----- You are about to be asked to enter information that will be incorporated into your certificate request. What you are about to enter is what is called a Distinguished Name or a DN. There are quite a few fields but you can leave some blank For some fields there will be a default value, If you enter '.', the field will be left blank. ----- Country Name (2 letter code) [CZ]: State or Province Name (full name) [Czech Republic]: Locality Name (eg, city) [Brno]: Organization Name (eg, company) [Masaryk Univerzity]: Organizational Unit Name (eg, section) [Faculty of Economics and Administration]: Common Name (eg, YOUR name) []:Webmaster Email Address []:webmaster@econ.muni.cz
Stejný skript, jiný parametr -newreq nám vygeneruje další certifikát, tentokráte pro nás server, navíc připravený k podpisu certifikační autoritou, kterou jsme si připravili v předchozím kroku. Opět je potřeba zadat, ale jelikož toto heslo by bylo zapotřebí zadávat při každém startu apache, bude v následujícím kroku vymazáno.
Jako common name je v tomto případě potřeba uvést doménové jméno serveru, pro který certifikát připravujeme – jinak budeme upozorňováni, že certifikát nebyl vydán pro náš server:
jupiter:/usr/share/ssl/ca # ../misc/CA.sh -newreq Generating a 1024 bit RSA private key ............++++++ ..................................................................++++++ writing new private key to 'newreq.pem' Enter PEM pass phrase: Verifying - Enter PEM pass phrase: ----- You are about to be asked to enter information that will be incorporated into your certificate request. What you are about to enter is what is called a Distinguished Name or a DN. There are quite a few fields but you can leave some blank For some fields there will be a default value, If you enter '.', the field will be left blank. ----- Country Name (2 letter code) [CZ]: State or Province Name (full name) [Czech Republic]: Locality Name (eg, city) [Brno]: Organization Name (eg, company) [Masaryk Univerzity]: Organizational Unit Name (eg, section) [Faculty of Economics and Administration]: Common Name (eg, YOUR name) []:svi.econ.muni.cz Email Address []:knihovna@econ.muni.cz Please enter the following 'extra' attributes to be sent with your certificate request A challenge password []: An optional company name []: Request (and private key) is in newreq.pem
Následující příkaz vymaže s našeho certifikátu pro server heslo zadané v předchozím kroku (ale je nutno jej zadat) a zároveň jej připraví do správného formátu:
jupiter:/usr/share/ssl/ca # openssl rsa -in newreq.pem -out svi.key Enter pass phrase for newreq.pem: writing RSA key
Zde zadáváme heslo certifikační autority:
jupiter:/usr/share/ssl/ca # ../misc/CA.sh -sign Using configuration from /etc/ssl/openssl.cnf Enter pass phrase for ./private/cakey.pem: Check that the request matches the signature Signature ok Certificate Details: ... Sign the certificate? [y/n]:y 1 out of 1 certificate requests certified, commit? [y/n]y ... Signed certificate is in newcert.pem
Předně si tu vygenerovanou trojici certifikát CA + certifikát serveru + privátní klíč serveru nakopírujeme do adresářů k tomu určených, přejmenujeme a upravíme oprávnění (pouze root je smí číst):
jupiter:/usr/share/ssl/ca # cp newcert.pem /etc/apache2/ssl.crt/svi.crt jupiter:/usr/share/ssl/ca # cp svi.key /etc/apache2/ssl.key/ jupiter:/usr/share/ssl/ca # cp cacert.pem /etc/apache2/ssl.crt/svi-ca.crt jupiter:/usr/share/ssl/ca # cd /etc/apache2/ssl.crt jupiter:/etc/apache2/ssl.crt # chmod 400 svi.crt svi-ca.crt jupiter:/etc/apache2/ssl.crt # cd ../ssl.key jupiter:/etc/apache2/ssl.key # chmod 400 svi.key
Šablonu souboru pro virtuálního hosta apache s podporou SSL si přejmenujeme tak, aby měl příponu .conf
, tj, například /etc/apache2/vhosts.d/ssl.conf a soubor upravíme:
SSLCertificateKeyFile /etc/apache2/ssl.key/svi.key SSLCACertificateFile /etc/apache2/ssl.crt/svi-ca.crt # není důležitý SSLCertificateFile /etc/apache2/ssl.crt/svi.crt
Aby Apache startoval s podporou SSL, je potřeba v souboru /etc/sysconfig/apache2 přidat potřebný příznak SSL:
APACHE_SERVER_FLAGS="SSL"
Po restartu apache by měl být obsah adresáře /srv/www/secure přístupný s pomocí protokol HTTPS.
Nabídnutím certifikátu CA ( v tomto případě svi-ca.crt) ke stažení umožníme uživatelům si tento certifikát nainstalovat do prohlížeče a pak už je přístup na náš server nebude otravovat hláškou, že není splněn test autenticity.
Čerpal jsem z těchto zdrojů:
http://httpd.apache.org/docs/2.0/ssl/
www.linuxsoft.cz/article_print.php?id_article=389
http://raibledesigns.com/wiki/Wiki.jsp?page=ApacheSSL
http://www.modssl.org/docs/2.7/ssl_faq.html
Tiskni
Sdílej:
unable to load Private Key 7181:error:0906D06C:PEM routines:PEM_read_bio:no start line:pem_lib.c:642:Expecting: ANY PRIVATE KEYtak problem je, ze 2. krok ulozil vysledek do 2 souboru
... Please enter the following 'extra' attributes to be sent with your certificate request A challenge password []: An optional company name []: Request is in newreq.pem, private key is in newkey.pemtakze 3.krok vyzaduje soubor newkey.pem
Clanek je super, certifikat sem si podepsal, ale na to aby prohlizece navstevniky neotravovali o neplatnosti certifikatu to nestaci. Skoda.