Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Ona ta anketa obecně vypadá jako soutěž
Obecně ano, konkrétně mi to přijde jako výsledek zadání: vyhraje jabbim.cz, nějak to zařiďte... Je v 4 ze 6 kategorií. Opravdu nenápadné.
I když asi nemá smysl hlasovat, vybral jsem: Drupal.cz; NetBeans (i když jej nepoužívám); Open Workshop Olomouc (protože Olomouc ); Vrána Jakub (vylučovací metodou); Tady je Svaťasovo (jedinný blog z výběru, který jsem alespoň jednou četl); Sun Microsystems.
Kdysi jsem na jeho blogu cetl, ze byl na navsteve v Klatovech, protoze tam ma on nebo jeho manzelka pribuzne. No a my z otcovy strany taky pochazime z Klatov.Tak bohužel vás budu muset zklamat. I přesto, že se mi v Klatovech líbilo, tak tam příbuzné nemám. Nicméně moje manželka tam chodila do školy. Doufám, že jsem vaše iluze úplně nezničil
Obecně ano, konkrétně mi to přijde jako výsledek zadání: vyhraje jabbim.cz, nějak to zařiďte... Je v 4 ze 6 kategorií. Opravdu nenápadné.Jabbim mi nesedí obzvlášť u osobnosti a firmy. Jak se zasadili Jan Pinkas a jeho firma významným způsobem o rozvoj open source u nás, mi není moc jasné.
Tiskni
Sdílej: