Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
Nakonec zkoncim u toho, ze me prestane bavit editovat vsechno, co pouziva root, aby to slo bez "sudo" spustit....Tak tuto větu bych ocenil ještě jednou a s velkými písmenky, abych to pochopil i já
sudo
tak hrozného, že na to musí každý "takygeek" nadávat? Prostě, pokud je nechci používat, tak si do .bashrc
hodím alias su='sudo su'
a nerozčiluji se na fórech, ukazujíce takto veřejně svoji neschopnost, nastavit si systém tak, aby mi vyhovoval Když by se mohl nalogovat jako root, určitě by nakonec pod rootem pouštěl grafické prostředí. A pak teprve by na tom byl jako ve Windows.Za prve, spousta distribuci brani spoustet graficke prostredi jako administrator! Za druhe. Jestlize je uzivatel DEBIL a ma administratorske prava, tak si system rozesere at uz pouziva su nebo sudo! Nechapu, ze se nekteri jedinci nejsou schopni smirit s tim, ze se mi neco nelibi. A protoze se mi to nelibi, musim byt podle nich nutne nekdo, komu je treba nadavat, urazet ho, nebo ironizovat... Pak mam totiz pravdu kdyz tvrdim, ze co ubuntak, to urvane sproste hovado..... (chudaci pak ti "normalni" slusni, kteri s nimi spadnou do jednoho pytle)
1) Soudruzi z Canonnicalu se jaxi vydali opacnym smerem, kdy delaji s usera skoro-admina, cimz se v tomto bode degraduji na Wokenice pred mnoha lety... 2) Ne. BFU user proste nema mit zadna administratorska prava. Urcitou vyjimku tvori domaci stanice, kde si BFU hospodari sam a system se uci. 3) Me se nelibi, ze je konto bezneho usera zaroven kontem administratorskym.Co dodat?
Ehmm ... nedalo mi to a jak blog, tak zdejší diskuzi jsem si ještě jednou pořádně přečetl a prohledal odpovědi. Bohužel i přesto mi patrně unikla nějaká skrytá souvislost s vašimi reakcemi...
Tuhle pasaž zbožnuju. Ty pouze reaguješ.
Co jiného by podle vás měl člověk udělat než reagovat, pokud chce nějak vyjádřit svůj názor na vaše afektované příspěvky?
A že bys reagoval na prvotní příčinu, kdy jsem za to, že se mi na Ubuntu něco nelíbí nazývám "geekem", lhářem, závistivcem až kokotem???
Nikdo vás nenazval ani jednou z výše uvedených přezdívek ... maximálně mohu uznat toho "takygeeka", kterého zmínil Michal Vyskočil, ale připadlo mi to spíše jako zobecňující přirovnání. Ale pokud jste natolik vztahovačný - budiž, jste tedy zařazen do kategorie "takygeek".
Co se týče předmětu, o kterém tady vedete spor - nelíbí se vám sudo
. OK, nepoužívejte ho. Nevidím však žádnou souvislost mezi házením Windows a *buntu do jednoho pytle a použitím sudo
. Při instalaci *buntu zřídíte primární účet, kterému je zároveň umožněno přes příkaz sudo
vykonávat veškeré administrátorské úkony, které přísluší účtu roota. Považujte tedy tento primárně vytvořený účet za konto roota a pro běžnou práci si zřiďte jiný účet s omezenými možnostmi.
To, že jeden z uživatelů přes sudo
vykonává funkci roota, nevidím jako žádnou bezpečnostní benevolenci. Pokud ostatní neprivilegovaní uživatelé nemají implicitně možnost využívat sudo
pro administraci systému, pak nevidím sebemenší rozdíl mezi privilegovaným účtem s možností admisitrace systému přes sudo
a účtem roota. Snad jen to, že se nejmenuje "root" ... ale to opravdu jako důvod k zavržení *buntu za jeho přístup a plivání jedovatých slin okolo sebe nevidím.
Sudo was first conceived and implemented by Bob Coggeshall and Cliff Spencer around 1980 at the Department of Computer Science at SUNY/Buffalo. It ran on a VAX-11/750 running 4.1BSD. An updated version, credited to Phil Betchel, Cliff Spencer, Gretchen Phillips, John LoVerso and Don Gworek, was posted to the net.sources newsgroup in December of 1985.No a Windowsovatění unixů začalo to už před 27 lety na 4.1BSD na VAXu, co?
sudo
neobchází systém uživatelských práv a jeho princip je naprosto v pořádku. Ovšem, možná víš něco co já ne.
Lenost je ještě horší, než neschopnost Me je uplne putna, jak se user prihlasuje administratorskym pravum. Me se nelibi, ze je konto bezneho usera zaroven kontem administratorskym. Z principu chci konta dve!Uživatel, který systém instaluje, není běžný uživatel, ale administrátor systému. Pokud chcete konta dvě nebo víc, tak si je máte při instalaci nebo kdykoliv později založit - instalátor to pokud vím nabízí (ale nevynucuje). Není vůbec racionální důvod k tomu zakládat konto "root", pouze to bývá zvykem z historických důvodů.
ja nevim. Furt nechapu, kde berete tu skalopevnou jistotu, ze zrovna sudo je ta jedina spravna cesta! Nechtel byjste si podat ruku s Gatesem???O jediné správné cestě tu melete pouze vy. A taky jste to vy, komu se nelíbí, když někdo (Ubuntu) opustí vyšlapanou cestičku "jediné správné cesty" a začne to dělat po svém. A to i tehdy, když svůj postoj nemáte jediný logický argument - namísto toho dštíte kolem sebe jedovaté sliny o Windows a Gatesovi. Typické chování někoho, kdo si dobře uvědomuje, že nemá pravdu, ale trucovitě si stojí na svém.
sudo
(potažmo Ubuntu, nebo třeba AMD) nástroj Billův pro zničení Linuxu.
visudo
je možné si konfiguraci sudo
upravit k obrazu svému.
Pomocí sudo su
, sudo bash
, nebo jakkoli jinak se přepneš na rootovskou konzoli, ve které můžeš pracovat bez zadávání sudo
. Ale proč si prostě neplivnout na zlé Ubuntu, které tě "nutí" psát alias
, nebo psát o 5 znaků víc pro přepnutí se na roota?
Prostě když se nechce, je to horší, než když se nemůže (a teď dostanu od xkeshe, že zase používám lidová moudra sudo passwd
a vytvořit tak rootovi heslo je opravdu těžké.
Mně se koncept ubuntího sudoování líbí, takže ho používám i ve své Mandrivě (roota ale zachovávám).
To znamena, ze jsem "sudo passwd" jiz provedl, ale vsechny administratorske ukony stale ocekavaji "sudo" misto uzivatele root. otrava je prepisovat to nastaveni, a alias sudo = su se mi nelibi uz z principu...To jsem opět nepochopil. Jistě víš, co to znamená, když Ignor něco nepochopí