Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Před Vánocemi jsem se zde ptal, co si pořídit za pohorky. Děkuji za komentáře, už mám doma Saltic Granit. Na základě zájmu o rozebrání problematiky tedy rozebírám... ^_^
Co jsem vlastně chtěl? Chtěl jsem lehčí pohorky na chození (nikoliv lezení) po středoevropských horách (Jeseníky, Beskydy, Tatry, Alpy, Moravský kras,...) v průběhu celého roku (v létě i v zimě, ale hlavně na podzim a na jaře). Chtěl jsem celokoženou botu s kůží i na vnitřní straně (horních několik centimetrů --- mám špičaté kotníky a vysoký nárt, hadru bych celkem rychle roztrhal). Membrána byla plusem, ne však rozhodující vlastností (u lehčích bot se při chůzi docela ohýbá spička, v místě ohybu membrána tak po dvou letech používání praská), ošetřená kůže by měla vodu zastavit. Nakonec se jako rozhodující vlastnost ukázala gumová obsázka, která například při průchodu sutí chrání kůži před ošoupáním. Mé nohy jsou, mimo velmi vysoké nárty, celkem standardní, velikostně je to zhruba 42. Cenový limit byl kolem čtyř tisíc korun českých. Místo nákupu mělo být nejlépe v Olomouci a to krátce před Vánocemi.
Na výběr bylo docela hodně modelů bot, ale většina z nich nebyla dostupná (mimo Prahu?). Telefonní seznam:
První a poslední boty v seznamu vůbec rozebírat nebudu, jelikož v mém dosahu nebyly vůbec k dispozici (k vyzkoušení). V seznamu neuvádím boty například značky Aku, protože jsem si o nich (po přečtění několika diskuzí na fóru) nevytvořil nejlepší mínění (a navíc mi konkrétně několikery boty Aku moc neseděly na noze). Hodně lidí mi také doporučovalo Hanwag Alaska, ale to už jsou docela těžké pohorky a navíc trošku (asi o třetinu) přes finanční limit.
LaSportiva Lagorai RTP [GTX] jsem vyřadil z výběru velice rychle --- svršek boty je z hadry. Oproti LaSportiva Tibet GTX má obsázku, ale prostě hadra v mém případě není přípustná. Když už jsem zmínil ten tibet, musím konstatovat, že také nemá kůži tam, kde bych potřeboval, totiž i na vnitřní straně svršku.
Rozhodoval jsem se mezi Saltic Granit a Meindl Jersey Pro [GTX]. Oba modely jsou celokožené a mají kůži i na vnitřní straně, oba také disponují gomuvou obsázkou špičky. Podrážka od Vibramu je samozřejmostí. Salticy oproti dražší variantě meindlovek zaostávají absencí goretexové membrány (ten Wind-Tex prý za moc nestojí), ale jak jsem již zmínil: membrána pro mě není zásadní.
Ve finálním rozhodování rozhodla (^_^) dostupnost --- Meindl Jersey Pro v Olomouci nebyl a v Brně prý byla velikost 42 vyprodaná. Goretexová verze byla na trhu čerstvou novinkou --- u nás (na Moravě) nikde nebyla k dispozici. A Saltic Granit mi sedí perfektně.
Ještě k úpravě kůže: Klasikou na kůži je včelí vosk (ověřeno u odborníků). Ale k těmto botám jsem dostal nanosprej za 200 Kč. Doma máme totéž, ale jako krém a navíc za 90 Kč. ^_^ Včelí vosk prý mohu používat až mi rupne "membrána", tak nevím...
Tiskni
Sdílej:
ten vosk je specialni na boty? nebo normalni vceli vosk? protoze jsem se na neho ptal ve trech obchodech a nikde ho nemeli