Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Píšu o tom proto, že někteří lidé mají ve zvyku třeba baterii vyndavat, pokud mají notebook napájený síťovým adaptérem. To mělo možná smysl u Ni-Cd článků, al u tohoto typu baterií je to zcela zbytečné. U HP nx6125 je navíc baterie uchycena tak, že její vyjmutí za chodu hraničí s téměř akrobatický kouskem.
Kdysi jsem vyhrožoval, že zkusim přeložit následující a zatim nic ... , tak snad časem.
design capacity: 6000 mAh last full capacity: 2912 mAhZaujímavé je to, že zo začiatku vybitie zo 100% na 95% trvalo aj mesiac, teraz sa to podarí niekedy už za týždeň (keď notebook prenášam alebo zapínam/vypínam). Keď baterku nechám potom nabíjať (z tých 95%), tak niekedy signalizuje nabíjanie aj keď je už dávno 100% (aj po napr. 10 hodinách) -- preto ju po dosiahnutí 95% nechávam trochu vybiť.
cat /proc/acpi/battery/C171/info present: yes design capacity: 3495 mAh last full capacity: 3495 mAh battery technology: rechargeable design voltage: 10800 mV design capacity warning: 175 mAh design capacity low: 35 mAh capacity granularity 1: 100 mAh capacity granularity 2: 100 mAh model number: Primary serial number: 14039 2005/08/15 battery type: LIon OEM info: Hewlett-PackardTo je tak dobrá, že se nic nezměnilo?
design capacity: 51840 mWh last full capacity: 52820 mWhKdyž mi přišla, tak byla ve stavu:
last full capacity: 54000 mWhPředtím jsem měl slavnou nebezpečnou SONY baterii přibližně 9 měsíců jsem se ji snažil používat šetrně, vždy ukazovala minimálně 30% nabití (netuším jak se to měří). Za celou tu dobu kapacita klesla opravdu minimálně. Jakmile jsem si objednal náhradu a uvědomil jsem si, že tu baterii zlikvidují, tak jsem ve vlaku jel vždy do konce a za ty 2 měsíce poklesla kapacita skoro o 10%. Bohužel to tvrzení nemám podpořené čísly, nedávno jsem přišel o obsah disku.
Tiskni
Sdílej: