Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Před časem se mi rozbilo openSUSE 11.2 a tak jsem se rozhodl nainstalovat nový systém. Jelikož oS 11.2 zanedlouho končí podpora a to nejen aktualizací, ale prý hrozí smazání repozitářů se softwarem, tak jsem šel do následníka openSUSE 11.3.
Mám notebook Lenovo IdeaPad G550 s grafickou kartou Intel GMA X4500M, wifi Broadcom BCM4312 verzi, která funguje s ovladačem broadcom-wl (nyní vlastně už i s b43, ale s nižší rychlostí), nějaké bluetooth a webkameru, které ale v Linuxu běží bez problému, takže je není třeba zmiňovat.
Notebook byl kupován na začátku roku 2010 a byl speciálně vybíraný tak, aby byl bez systému a aby fungoval veškerý HW tak, jako na Windows. Bez systému se vybrat povedlo, HW na začátku vypadal bezproblémově, po delším používání už tak bezproblémově ale nevypadá.
Podle technických parametrů vypadá oS 11.3 opravdu dobře. KDE 4.4.4, verze která sice stabilitou stále nemá na staré KDE 3, ale z řady 4 je vychytanější než KDE 4.3 a nemá nevýhody KDE 4.5 - podivný tray s bílými ikonami a prý problémový kwin. Kancelářský balík OOo 3.2.1 už nemá nepříjmený bug s občasným špatným posuvníkem, jaký byl v OOo v openSUSE 11.2. Dále tu je chytře řešený Intel ovladač. Uživatelé mají standardně verzi 2.11 a uživatelé, co potřebují vypnutý KMS mají k dispozici ve standardní instalaci dodaný balíček s intellegacy s driverem ve verzi 2.9.1.
Pak tu jsou také věci, které jsou v oS už z minula. Ponechán původní splash screen, místo nahrazení občas problémovým Plymouthem - viz Ubuntu či ovladače grafiky bez KMS. Nádherný design prostupuje celým systémem (tj. nejen plocha, přihlašovací obrazovka atd, ale i OOo či GIMP laděný do barev oS). Naprosto profesionální instalátor. YAST, který umožňuje pohodlnější administraci systému a součástí YASTu vynikající správce balíků, který třeba umí sám doporučit komunitní repozitáře, či přes web umožňuje One click install.
Distribuci bych snad jen vytkl použití knetworkmanageru, který stále nedotahuje verzi z GNOME (třeba neumí se připojit ke skryté SSID bez workaroundu) a defaultně zapnuté integraci FF do KDE (občas nefunguje ukládání obrázků ze stránek bez použití workaroundu). Některé problémy KDE (digiKam, Krusader, Kopete, Plasma) distribuce bohužel ovlivnit nemůže.
Tak linux (ve smyslu distribuce) tedy dobrá, ale co na tom, když to zabíjí Linux (ve smyslu jádro a ovladače kolem něj). Wifi potřebuje složitější instalaci ovladačů. Naštěstí na internetu je návod a podle něho jsem wifi nainstaloval. Po té, jsem dal nainstalovat aktualizace a po té mi přestala fungovat wifi... Update kernelu to rozbil, můj odhad je, že díky prý netriviální opravě bugu s ssb wifi ovladačem. Nějaká ty hodiny ztraceného času na řešení, kdy mě nenapadlo, že by update stabilní řady mohl toto rozbít. Kernel vrácen na původní a vypadá, že to bude ok...
Ale není. Občas mi přes monitor přeblikne divný rozpixelovaný pruh. Opět pokusy řešit, instalací xorgu z oS 11.2, což byla chyba, jelikož jsem si rozbil systém a složitě ho zase opravoval. Pomohl mi nakonec pokus využít ovladače intellegacy, o kterém se oS 11.3 zmiňují v release notes. Takže teď by to mohlo být ok?
Ne. Wifi a grafika už jede jak na oS 11.2, ale zjistil jsem, že počítač se občas, ne vždy, občas neprobudí ze spánku. Bohužel netuším vůbec proč. Zkusit tam dostat nějak starý kernel?
Nakonec jsem se rozhodl, že by možná stálo se poohlédnout se po stabilním systému s dlouhou podporou. Systému, který dbá hodně i na výběr kernelu a ovladačů a u kterého nebudu muset nějak brzy řešit, že mi skončí podpora. Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet Ubuntu 10.04 LTS, Debian, SLED 11 SP1 a RHEL 6.
Tiskni
Sdílej:
wpa_supplicant
používal pro řadu chipsetů špatný driver (nl80211
místo wext
). Ale od konce září je to opravené (#625403).
Ale není. Občas mi přes monitor přeblikne divný rozpixelovaný pruh. Opět pokusy řešit, instalací xorgu z oS 11.2, což byla chybaBoha a proč mícháš věci z 11.2 do 11.3. To tě nenapadlo hned, že to nepojede?
Nakonec jsem se rozhodl, že by možná stálo se poohlédnout se po stabilním systémucopak OpenSuse je nestabilní?
Opensource neznamená lepší, stejně jako closedsource horší. Viz v blogu uvedený problém s opensource intelovským ovladačem. Přičemž nevím o tom, že by closedsource intel ovladače na Windows měli takové problémy s grafikami.
Ale problém je to, že update stabilní řady by neměl nic rozbít. Při přechodu z 2.6.34 na 2.6.35 se closedsource ovladač rozbít může, ale neměl by se rozbít při přechodu z 2.6.34.0 na 2.6.34.5 (příklad, nevím přesně, která oprava ho rozbila).
ty si neuveritelny prijebany retard co nedokaze pochopit ze Opensuse vacsine ludi ide proste na picu.Internet doesn't make you more stupid. It just makes your stupidity more available to others.
Dokonce me nenapada zadna vetsi chyba kterou je mozne pri vyberu linuxoveho notebooku udelat.Tak to asi neznáš Optimus (nVidia)...