Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
30" desktop neni tak vysoky, nevejde se tam tolik radek, navic neni do oblouku.
Do oblouku AFAIK některé displeje bývají (hledat to nebudu).
Prefiknuty obraz nevadi (krome filmu a her), naopak lip umoznuje si usporadat okna.
Právě, že jsou tu ty filmy a hry, navíc s tím uspořádáním oken... to bych se hádal.
30" má na výšku 1600 a tyhle maji nastojato 1680, to myslím není zas tak velký rozdíl
30" monitory mají 2560x1600. Tedy vertikálně pouze o 80 pixelů méně. Mám v práci jeden (pracuji hodně v CAD) a je to první monitor kde nemám potřebu aplikace maximalizovat. Mám tedy běžně dvě okna vedle se a na rozdíl od popsané kombinace si můžu přizpůsobovat šířku a pozice oken dle potřeb. Pokud mělo být cílem mít maximum řádek na sebou, pak asi OK, ale IMHO pro většinou lidí bude lepší varianta 30" nebo 24" plus jeden starý stávající monitor jako doplněk (to v práci používá hodně lidí).
od 30" se to lisi hlavne tim ze 2 x 22" koupis za 8e3, zatimco nejlevnejsi 30" za 28e3![]()
Tak možná nějaký TéeNka
Odkaz smerujúci mimo Abclinuxu.
Fůj Windows...
+1 ..intelliJ bezi paradne i pod linuxem...ale ty dva monitory vypadaj supr, ten prehled o kodu je bozi
a už jsme u toho sraní zase
jj, taky sem se lek az utek :(
Já zas nesnášim, když mám v ubuntu/mandrivě/fedoře na 85dpi monitoru přednastaveno 85dpi na fonty a na 95dpi monitoru 95dpi. Na to se nedá dívat, jak je to titěrný. Vždycky si to ručně musím přenastavit na 96.
Hlavni problem sirokouhlych monitoru je 'nudloidnost', moc vertikalniho textu se na nej nevejde.
To je samozřejmě nesmysl, širokoúhlé displeje jsou obvykle jen rozšířené displeje 4:3. Tzn. tam, kde by bylo normálně 1600*1200, tam je 1920*1200 apod. Bohužel je ale dnes opravdu třeba si dávat pozor na různé výmysly výrobců, například na displeje 1650*900 namísto 1650*1050, což je širokoúhlá obdoba 1400*1050, takové rozlišení dříve na desktopech snad vůbec nebývalo, místo toho bylo podivné 1280*1024, nebo až 1600*1200.
Jinak je to zajímavé řešení, ačkoliv já bych tedy preferoval jeden normální širokoúhlý monitor s více zúženými okny, ačkoliv by výsledné rozlišení třeba nebylo takové --- ten pruh uprostřed by mě otravoval.
FUJ- s tím bych nemohl makat,nikdy vám nebylo divné proč se všechny monitory dělají do šířky ? ono to není jen tak ze srandy...
Je to tak levnější.
FUJ-windows, na dva monitory jedině dva sessiony v GNOME
Fuj, jedině KDE4. ^_^
na dva monitory jedině dva sessiony v GNOME
co zo toho? Jak budeš přetahovat okna mezi monitory, používat stejnou myš a klávesnici, používat stejnou schránku…?
Zajimava uprava klavesnice, bez win klaves se to da, ale bez caps locku uz ne. Pastni sem detail klavesky a pridej nejake vtipne info :)
xmodmap jede pod vistama? (viz screenshoty blogu) :)
Jasne, to chapu, me slo o ten caps lock.
viac monitorov je pre tých, čo nevedie používať plochyNa jednom monitoru dokumentaci (pokud není v papírové podobně na stole), na druhém zdroják. Případně na jednom se spouští psaný program a vedle stále zdroják. Prostě pořád vidíš všechno. Toto ti více ploch nikdy nenahradí. Kámoš grafik má na jednom monitoru pouze editovaný obrázek na full screen a nadruhém monitoru má všechny nástrojové paletky. Všechno pěkně po ruce, obrázek nic neruší.
Je to multifunkční. Když bude velký vítr, můžeš tím zabednit okna...
Ja jsem mel taky dve 20" na vysku, ale je to neprirozene a casto v mnohych programech neprakticke, tak jsem nakonec dal jednu na sirku, druhou na vysku. Vyuziti je casto vyhodne, kdyz sleduji vice zdroju a vytvarim jeden, delam GIS.
Z hlediska ergonomie pracoviště se doporučuje mít horní okraj obrazovky ve výšce očí. Jak dlouhý máš krk? Nebo sis sedák židle přizvedl tak, že máš kolena nad úrovní stolu :).
Zkrátka mi ten názor "čím víc jsem nucen otáčet celou hlavou, tím méně mě bolí za krkem", nesedí s tím, co jsem si o správném posezu u počítače myslel.
Nejsem odborník na ergonomii, takže si rád poslechnu názory ostatních. Jen zběžným hledáním jsem teď nalezl malé PDF, kde je obrázek popisující stejnou situaci (horní řádek obrazovky ve výši očí). Přitom tohle opravdu není jediný zdroj, narazil jsem na obdobné vícekrát v uplynulých letech; mám takto dlouhodobě nastaveno své křeslo/monitor a žádné namáhání krční páteře nepozoruji.
Jak si někdo může koupit takový šmejd. Napíše, že bručí a nechá si je. já bych to šel reklamovat, nesnáším bručení. Navíc tenhle dell má šedivou černou a input lag jakkráva, že se pomalu nejde ani trefit myší.
Tiskni
Sdílej: