Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tiskni
Sdílej:
Grafitti Ti vadí? Alebo si vravíš: "veď sa tým smerom nemusím pozerať".
(Nič proti dobre urobenému grafitti, ale tých je tiež ako šafránu)
rozvláčný (a nekonečný?) seriál o OctaveSeriál má 16 dílů - tj. ještě zbývá jeden. Ale nepřipadá mi rozvláčný.
(a přijde mi, že autor není ani trochu matematik nebo že se to snaží psát "pro lidi" což mu ovšem moc nejde)Buď prosím konkrétnější. V čem vidíš chyby těch článků?
Nač si však komplikovat život. Pokud matici koeficientů označíme jako A, sloupcový vektor pravých stran jako B a sloupcový vektor kořenů jako X, pak platí A·X = B. Po úpravách dostáváme A-1·A·X = A-1·B, z čehož X = A \ B. Proměnné A a B jsme si již naplnili v předchozím příkladě, takže stačí jedno levostranné dělení:matematik by nikdy nenapsal A^-1 aniž by poznamenal něco o regularitě A, další závažná věc, že se mísí dohromady matematika (A^-1·A·X = A^-1·B) a nějaká syntaxe octave (X = A \ B)!! a jsou tam další věci, na které člověk není zvyklý - značení proměných a,b,c.. A·X = B by bylo hezčí napsat jako Ax = b, samotné použití Cramerova pravidla!!, pojem schodovitý tvar! atd.
Další témata bych samozřejmě uvítal.Ozvi se mi prosím na email.
Pokud tak dobře umíš matematikuTo jsem nikde netvrdil
optimalizaci matematických výrazů pro použití na PC (převod do diskrétních úseků u integrace a problémy s tím spojené, Newtonovy algoritmy výpočtů kořenů funkcí, acojávímještě).Numerika mě baví docela dost, ale abych o tom mohl psát články, se musím ještě hodně učit
Už mám snadno zapamatovatelný název: RVUAPOBSNJ "Revoluční Výbor Uživatelů Abclinuxu za Práva a Ochranu Budovatelů Socialismu a Nikdy Jinak"Zůstal bych u klasiky - KLITORIS "Komise pro Legalizaci Integrace Teroristických Organizmů a jejich Rehabilitaci ve Společnosti", sice to nemá nic společného s abclinuxu, ale zkratka je lepší
Tak jo, ozývají se tu hlavně příspěvky odporu k blogům, tak to zkusím trochu vyvážit. Předtím než tu byly blogy, tak jsem tu moc nechodil (asi tak jednou za měsíc, více jsem lezl na root). Příchod blogů mě ale na abíčko plně přetáhl a trávím tu dost času - aktualizuji několikrát denně.
Takže jednoduše - Leoši děkuji za ně :).
Berem doménu!!! Udělámez toho web o linux, za kterej se nebudem stydět, nedáme sem možnost komentářů, necháme pouze e-mailovej kontakt na autora článku a na administrátora, v diskuzích se rozjíždí většinou nesmyslný flamewary ve stylu první, druhej, ty vole!...
Jen nevim kdo se o to bude starat a kdo bude psát články, nejspíž by to dopadlo jako penguin.cz