Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Tiskni
Sdílej:
Grafitti Ti vadí? Alebo si vravíš: "veď sa tým smerom nemusím pozerať".
(Nič proti dobre urobenému grafitti, ale tých je tiež ako šafránu)
rozvláčný (a nekonečný?) seriál o OctaveSeriál má 16 dílů - tj. ještě zbývá jeden. Ale nepřipadá mi rozvláčný.
(a přijde mi, že autor není ani trochu matematik nebo že se to snaží psát "pro lidi" což mu ovšem moc nejde)Buď prosím konkrétnější. V čem vidíš chyby těch článků?
Nač si však komplikovat život. Pokud matici koeficientů označíme jako A, sloupcový vektor pravých stran jako B a sloupcový vektor kořenů jako X, pak platí A·X = B. Po úpravách dostáváme A-1·A·X = A-1·B, z čehož X = A \ B. Proměnné A a B jsme si již naplnili v předchozím příkladě, takže stačí jedno levostranné dělení:matematik by nikdy nenapsal A^-1 aniž by poznamenal něco o regularitě A, další závažná věc, že se mísí dohromady matematika (A^-1·A·X = A^-1·B) a nějaká syntaxe octave (X = A \ B)!! a jsou tam další věci, na které člověk není zvyklý - značení proměných a,b,c.. A·X = B by bylo hezčí napsat jako Ax = b, samotné použití Cramerova pravidla!!, pojem schodovitý tvar! atd.
Další témata bych samozřejmě uvítal.Ozvi se mi prosím na email.
Pokud tak dobře umíš matematikuTo jsem nikde netvrdil
optimalizaci matematických výrazů pro použití na PC (převod do diskrétních úseků u integrace a problémy s tím spojené, Newtonovy algoritmy výpočtů kořenů funkcí, acojávímještě).Numerika mě baví docela dost, ale abych o tom mohl psát články, se musím ještě hodně učit
Už mám snadno zapamatovatelný název: RVUAPOBSNJ "Revoluční Výbor Uživatelů Abclinuxu za Práva a Ochranu Budovatelů Socialismu a Nikdy Jinak"Zůstal bych u klasiky - KLITORIS "Komise pro Legalizaci Integrace Teroristických Organizmů a jejich Rehabilitaci ve Společnosti", sice to nemá nic společného s abclinuxu, ale zkratka je lepší
Tak jo, ozývají se tu hlavně příspěvky odporu k blogům, tak to zkusím trochu vyvážit. Předtím než tu byly blogy, tak jsem tu moc nechodil (asi tak jednou za měsíc, více jsem lezl na root). Příchod blogů mě ale na abíčko plně přetáhl a trávím tu dost času - aktualizuji několikrát denně.
Takže jednoduše - Leoši děkuji za ně :).
Berem doménu!!! Udělámez toho web o linux, za kterej se nebudem stydět, nedáme sem možnost komentářů, necháme pouze e-mailovej kontakt na autora článku a na administrátora, v diskuzích se rozjíždí většinou nesmyslný flamewary ve stylu první, druhej, ty vole!...
Jen nevim kdo se o to bude starat a kdo bude psát články, nejspíž by to dopadlo jako penguin.cz